Saraiķu bibliotēkā pulcējas gan bērni, gan seniori

Nelielais Saraiķu ciems Pāvilostas novadā ir lieliski piemērots atpūtniekiem – kluss, sakopts, prom no drūzmas un automašīnu pārpildītām ielām. Vietējiem šķiet, ka šeit laba dzīvošana ir visu gadu.
Dators vairs nav aktuāls
Saraiķu bibliotēkas vadītāja Inguna Kopštāle un viņas kolēģe Ligita Gintere atklāj, ka vasaras bibliotēkā ir aktīvāks laiks, jo uz Saraiķiem no sabrauc vietējo mazbērni un mazmazbērni. Ikdienā – pēc skolas – laika pakavēties bibliotēkā nav tik daudz, taču vasarā te var uzkavēties no rīta līdz pat vēlai pēcpusdienai. L. Gintere priecājas, ka bērniem vairs nav aktuāls dators, uz bibliotēku viņi nāk, lai pabūtu kopā, uzspēlētu galda spēles vai vienkārši komunicētu. “Laukos cits citu pazīst, ir liels uzticības līmenis. Vecāki zina: ja bērns uz bibliotēku atnāk, viņš te tiks pieskatīts. Tie bērni nav sveši – visi ir mūsējie!” uzsver I. Kopštāle. Mainoties gadalaikiem, labi novērojams, kā mainās lasītāju apmeklējums. “Vecākā paaudze pa dārziņiem rušinās. Aktīvākie lasītāji nu ir aizņemti,” teic L. Gintere.
Saraiķnieces novērojušas, ka lielai daļai senioru bibliotēka ir tikšanās vieta. Viņiem svarīga socializācija. “Laukos cilvēku paliek arvien mazāk. Jaunākā paaudze darba meklējumos dodas uz pilsētām, izbrauc uz ārzemēm. Tādēļ seniori, kuri te palikuši vieni, nereti jūtas vientuļi,” stāsta I. Kopštāle. Saraiķos nav pasta nodaļas, tādēļ liela daļa senioru izmanto bibliotēku, lai elektroniski apmaksātu rēķinus. Vecākie iedzīvotāji nāk arī pēc padoma saimniecības lietās.
Nakšņo grāmatu valstībā
L. Gintere redz, cik labi jūtas pilsētas bērni, kad tikuši uz laukiem paciemoties pie vecmāmiņām un vectētiņiem. Bērni grib citus apstākļus, citus notikumus, vēlas pamainīt vidi. Piemēram, bibliotēkā agrāk rīkota Bibliotēkas nakts, kad varēts grāmatu valstībā pārnakšņot, lasot, spēlējoties, skatoties animācijas filmas. Bērniem pasākums ļoti gājis pie sirds, un I. Kopštāle spriež, ka šo tradīciju noteikti vajadzētu atjaunot.
Lai arī bērnībā Saraiķi lielai daļai ir nozīmīga vieta, pēcāk reti kurš izvēlas šeit atgriezties. Mazie saraiķnieki brauc skoloties uz Vērgali, lielākie izvēlas arī Liepāju, Grobiņu. “Būtībā mums te ir guļamrajons. Uz vietas ir tikai bibliotēka un veikals. Citu darba vietu nav,” nožēlu pauž I. Kopštāle. Tieši šā iemesla dēļ lielākā daļa saraiķnieku mēro vairākus desmitus kilometrus dienā, lai nokļūtu uz darbu pilsētās. Šobrīd Saraiķos mītot nepilni 300 iedzīvotāju.
Var izmazgāt veļu
Iepretim bibliotēkai ir bērnu laukums. Tas Saraiķos ir jau ceturto gadu, izveidots par Eiropas naudu. Arī bibliotēkas ēka atjaunota ar Eiropas finansējuma palīdzību. “Es vienmēr esmu izjutusi pretimnākšanu no pašvaldības puses, nejūtu, ka pret mums izturētos ar domu: nu, jūs jau tur nomalē,” pauž I. Kopštāle.
Bibliotēkas ēkā izveidota arī dušas telpa, ir iespēja izmazgāt veļu, un tas nozīmē, ka bibliotēka pilda arī sociālās funkcijas. Te joprojām ir mājas, kurās nav ūdens pieslēguma. Iespēja nomazgāties pašam un izmazgāt veļu ir maksas pakalpojums, taču cena ir ļoti demokrātiska. Piemēram, dušas apmeklējums nepārsniedz vienu eiro. Daudzbērnu un maznodrošinātajām ģimenēm pakalpojums ir vēl lētāks, jauniešiem – par brīvu.
Grib gājēju pāreju
Lieta, kas saraiķniekiem vēl ļoti nepieciešama, ir gājēju pāreja ceļā uz bērnu laukumu. Vasarā satiksme caur Saraiķiem ir diezgan intensīva, automašīnas nereti traucas lielā ātrumā, tāpēc svarīgi domāt par bērnu un pašu autovadītāju drošību, spriež bibliotēkā. Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons “Kursas Laikam” apstiprina, ka šobrīd notiek darbs pie tā, lai gājēju pāreju tur varētu izbūvēt.
Pašvaldībai lūgts arī Saraiķos uzstādīt sabiedrisko tualeti. “Vasarās caur Saraiķiem brauc daudz tūristu, tā būtu ļoti nepieciešama, jo citur, kur ieiet, it īpaši brīvdienās, nav,” situāciju skaidro L. Gintere. Nu ciema centrā publiskā tualete ir.
Vasarā Saraiķos gaida ciema svētkus. “Svētki jūlija beigās būs jau trešo reizi. Uz svētkiem ierodas daudzi, arī no tām mājām, kur ziemā neviena nav. Saraiķos īpašumus iegādājušies daudzi ārsti. “Mums ir dakteru ciems,” smejas I. Kopštāle. L. Gintere atzīst, ka šajā situācijā gadījies arī pa kādam kuriozam. Dakteri, kuri ikdienā cits citu pazīst, satiekoties pagasta svētkos, saprot, ka nopirkuši īpašumu Saraiķos gandrīz cits citam blakus.
Saraiķu svētkos parasti tiek piedāvāta iespēja doties nelielā ekskursijā pa vietām, kas daļai līdz šim varētu būt nezināmas. Pēcāk ballē skan dzīvā mūzika. “Ballē spēlē savējie,” uzsver I. Kopštāle. Vieta, kur cilvēki svētkos sanāk kopā, ir Ilmas Rudušas viesu mājas “Zariņi” pagalms. Šeit norit liela daļa Saraiķu pasākumu. “Mums ar Ilmu ir ļoti laba sadarbība, jo bibliotēkai tā zemīte ir tik, cik ir – ļoti maza. Un, kad ir nepieciešamība, Ilma ir ļoti atsaucīga un pilnīgi bez maksas ļauj viesu nama pagalmā rīkot, piemēram, Lieldienu pasākumu,” slavē I. Kopštāle.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām