Rekurzeme.lv ARHĪVS

Vārdi cauri gadsimtiem

ANITA PLATACE

2018. gada 7. jūnijs 07:00

3
Vārdi cauri gadsimtiem

Kazdangas pilī, kas laiku gaitā vairākkārt mainījusi statusu, saglabājies kāds uzraksts ar kodolīgiem vārdiem, ko 19. gadsimta otrajā pusē sacījis rakstnieks, žurnālists un jaunlatviešu kustības dalībnieks Māteru Juris. Zinības viņš apguvis Kazdangas pagastskolā, un tagad viņa vārdu nes Kazdangas pamatskola.
Vārdiem ir spēks, bet ar tiem iespējams arī manipulēt un tos interpretēt. Māteru Juris tos droši vien attiecināja uz zemāko ļaužu šķiru, jo savas juridiskās zināšanas lika lietā, aizstāvot tiesā zemniekus. Proti, ja cilvēks nav paēdis, apģērbies un ar eksistences līdzekļiem kabatā, tad no viņa nevar gaidīt ražīgu darbu. Kazdangas muzeja vadītāja Ilze Holštroma piebilst, ka Māteru Juris allaž paudis: saimniekam savam strādniekam par darbu ir pienācīgi jāsamaksā un jānodrošina viņam labi dzīves apstākļi. Tas noteikti var būt arī pamudinājums uz čaklu mācīšanos un cenšanos dzīvē ko sasniegt. Lielais uzraksts bijis acu priekšā šeit lauku zinības apgūstošajiem tehnikuma audzēkņiem.
21. gadsimta sākumā ievērojamā novadnieka teicienu “Ubags nav strādnieks” savā priekšvēlēšanu kampaņā piesauca viena no partijām cīņā par vietām Kazdangas pagasta padomē. Laukos esot liela sociālā spriedze, trūkstot darba vietu, un iepriekšējā padome labvēlīgas infrastruktūras veidošanā esot bijusi lēna un negribīga. Vai nākamie pašvaldības saimnieki bijuši varošāki un vairāk nekā desmit gadu laikā situācija ir mainījusies, jāvērtē kazdandzniekiem pašiem. Taču kontekstā ar faktu, ka kādreiz ar ļoti labas slavas auru apvītā Kazdangas lauksaimniecības tehnikuma telpās tagad ir muzejs, acīs krītošais teksts apmeklētāju domas sit ārā no komforta zonas.
Visos gadsimtos un visiem sabiedrības slāņiem un politiskajiem spēkiem pāri stāvoši ir Māteru Jura vārdi uz viņa pieminekļa Kazdangas parkā: “Darbs ir gods!”