Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pārmaksātos nodokļus nevis atgūst, bet paliek vēl valstij parādā

Pārmaksātos nodokļus nevis atgūst, bet paliek vēl valstij parādā

Kāds Latvijas pilsonis konstatējis, ka, iesniedzot ikgadējo ienākumu deklarāciju, pārmaksāto summu par izglītības ieguvi un medicīnas pakalpojumiem viņš nevis var atgūt, bet gan viņam vēl jāpiemaksā. “Kā rīkoties? Esmu valstij parādā, jo darba devējs ir nepareizi sarēķinājis nodokļus. Laikam darba devējs ir maksājis sociālo nodokli arī tajos brīžos, kad biju uz B darbnespējas lapas, kopjot slimu bērnu. Jebkurā gadījumā darba devēja dēļ nevaru saņemt ieplānotos nepilnus simts eiro. Saprotu, ka gada garumā man kaut kādā brīdī algā izmaksāts vairāk, nekā vajag. Turklāt darbavietā neesmu vienīgais, kuram šāda situācija,” sašutis ir lasītājs.

Izmaksā lielāku atalgojumu
Valsts ieņēmumu dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja apstiprina, ka šāda situācija var izveidoties, turklāt tieši tādā veidā, kā aprakstījis lasītājs. “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa starpība ar piemaksu var veidoties situācijā, ja uzņēmuma grāmatvedis darba algai ir piemērojis neapliekamo minimumu laika periodā, kad darba ņēmējam uz to nebija tiesību, piemēram, kad darbiniekam bija B slimības lapa. Kā var secināt no situācijas apraksta, darba devējs, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli no algas, piemēroja gada neapliekamo minimumu vai arī citus pienākošos atvieglojumus par tiem periodiem, kad fiziskā persona ir bijusi uz slimības lapas un saņēma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) slimības pabalstu. VSAA, aprēķinot nodokli no slimības pabalsta, par attiecīgo periodu tam piemēro neapliekamo minimumu un citus atvieglojumus. Tādējādi darba devējs nepamatoti ir piemērojis gada neapliekamo minimumu vai citus atvieglojumus par tiem periodiem, kad nodokļu maksātājs saņēma VSAA slimības pabalstu, līdz ar to nodoklis no viņa darba algas netika ieturēts pilnā apmērā un fiziskai personai ir izmaksāts lielāks atalgojums.”

Prasīt pārrēķinu vai samaksāt
Ja taksācijas gada laikā bija nepareizi aprēķināts un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis no darbinieka algas, uzņēmuma grāmatvedim jāveic nodokļa pārrēķins un jāiesniedz pārskatu precizējumi. Situācijā, ja ienākumu izmaksātājs neveic vai nav tiesīgs veikt nodokļa pārrēķinu, fiziska persona – darba ņēmējs – iesniedz VID gada ienākumu deklarāciju par attiecīgo taksācijas gadu, pastāsta E. Teice-Mamaja.
Vienlaikus VID nodokļu speciāliste norāda, ka darba devējs nevar veikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārrēķinu par iepriekšējo gadu. Tas nozīmē, ka darba ņēmējam esošā gada laikā pašam jāpārliecinās par laikus un precīzi noziņotiem periodiem darba ņēmējam un grāmatvedībai, kad darbiniekam bijusi darbnespējas lapa B, kā arī jāseko līdzi izmaksātajam algas lielumam darbnespējas laikā un aprēķinātajiem slimības pabalstiem.
Ienākuma nodoklis par iepriekšējo gadu tiek precizēts un pārrēķins tiek veikts, fiziskai personai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
Nodokļu maksātājs var vērsties pie sava darba devēja ar lūgumu veikt nodokļa pārrēķinu par attiecīgajiem periodiem vai iesniegt gada ienākumu deklarāciju un samaksāt budžetā neieturēto nodokli no viņa darba algas. Iesniedzot deklarāciju un tai pievienojot attaisnotos izdevumus par izglītību vai ārstnieciskajiem pakalpojumiem, tiks samazināti ar nodokli apliekamie ienākumi un attiecīgi samazināsies aprēķinātā nodokļa (parāda) apmērs, paskaidro E. Teice-Mamaja. Jautājumu un neskaidrību gadījumā par konkrētas situācijas risināšanu iedzīvotājs aicināts pieteikties padziļinātajai konsultācijai pie VID speciālistiem. Neskaidros jautājumus rakstiski var uzdot arī VID mājaslapā vai Elektroniskās deklarēšanas sistēmā.