Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pētīs vēsturi un kops apkārtni

ANITA PLATACE

2018. gada 28. jūnijs 07:00

174
Pētīs vēsturi un kops apkārtni

Noslēdzies kārtējais Vaiņodes novada domes projektu konkurss “Darīsim paši!”. Projektu koordinators Oskars Zvejs stāsta, ka no deviņiem iesniegtajiem projektiem atbalstīti pieci. Novada budžetā tiem atvēlēti 3500 eiro. Maksimālo summu – 700 eiro – saņēma trīs projekti.

Atbalsta aktīvos
Daudzdzīvokļu mājas Celtnieku ielā 6, sauktas par Zaļo māju, iedzīvotāji turpinās iepriekšējos gados sākto apkārtnes labiekārtošanu – krāsos soliņus, veidos puķu dobes un stādīs skujeņus. 
Laukumā aiz Embūtes pagasta pārvaldes Māmiņu klubs iecerējis stādīt jauno ģimeņu ceriņu dārzu un organizēt bērnu pēcpusdienu.
Pirmo reizi projektu iesniegusi vietējā katoļu draudze, kas rīkos labdarības koncertu un talkas baznīcas apkārtnes sakārtošanai un grīdas flīžu ieklāšanai. Iecerēta arī liturģisko tērpu izstāde.
Projektā “Gribu dzīvot zaļi” iecerēts praktisko semināru cikls savvaļas augu iepazīšanai un veselīga dzīvesveida popularizēšanai, bet “Vēstures mantojuma glabātāji” apkopos Embūtes senatnes liecības.
O. Zvejs stāsta, ka pagājušajā gadā par labāko novadā realizēto projektu atzīts biedrības “Volz­baha” veikums – ziemas aktīvās atpūtas kalna iekārtošana.
2010. gadā Vaiņodes novads iesaistījās Nīderlandes Karaliskās Viršu biedrības fonda konkursā, kura mērķis – rosināt iedzīvotājus pašiem labiekārtot savu dzīves vidi. Nīderlandiešu ideju Latvijā turpina pašvaldību apvienība “Sabiedrība ar dvēseli”, kura vieno 41 Latvijas novadu. No Kurzemes tajā iesaistījušās sešas pašvaldības.

“Atdzīvinās” uz kartes
500 eiro saņem projekts “Vēstures mantojuma glabātāji”. “Mums bija doma, ka vajag uzrakstīt par vecajām mājām, kuru vairs nav. Kamēr mēs vēl atceramies un kaut ko zinām,” saka projekta pieteicēja Ruta Barute. Viņai un domubiedriem ir iecere uz lielas Embūtes pagasta kartes atzīmēt gan esošās, gan bijušās muižas un mājas. Embūte esot sena vieta, kādreiz ievērojama ar sešām muižām un lieliem tirdzniecības ceļiem. Embūtes senleja esot kā bļoda, un viens no šīs vietas nosaukuma tulkojumiem esot “patvēruma vieta”. Kara laikā pagastā nopostītas aptuveni 80% ēku. “Pēc tā Embūte nav atkopusies,” spriež R. Barute.
Indra Fjodorova stāsta, ka SIA “Fortius” pasūtīta pagasta karte. Tiek vāktas senās fotogrāfijas, ko izliks izstādē “Reiz bija”. “Tas paliks bērniem un bērnu bērniem,” par topošo vēstures liecību apkopojumu saka I. Fjodorova.