Rekurzeme.lv ARHĪVS

“Melnraksts” top nepārtraukti

ZANE GVOZDE

2018. gada 6. septembris 07:00

366
“Melnraksts” top nepārtraukti

Grupā “Melnraksts” apvienojušies pieci jauni cilvēki, kuri ikdienā katrs nodarbojas ar savām lietām un kopā sanāk, lai muzicētu. Grupa jau sevi pierādījusi, koncertējot dažādās vietās un atšķirīga formāta koncertos. Tajā apvienojušies četri puiši un viena dāma.

Sāk kā duets
Grupā “Melnraksts” basģitāru spēlē un dzied Alvis Kopštāls, viņš iecelts arī par galveno runasvīru. Arturs Rukuts ir grupas ģitārists un vokālists. Guntis Kopštāls spēlē bungas un ir atbildīgs par grupas finansēm un līgumu slēgšanu. Everita Kozule – vienīgā dāma grupā – spēlē klavieres, tādēļ puiši viņu mēdz dēvēt par klaviermeistari. Savukārt Ritvars Alkšars ir grupas otrs ģitārists. Kā jau tas pienākas runasvīram, stāstu par grupas pirmsākumu uzsāk Alvis. Viņš atklāj, ka tas meklējams laikā, kad abi ar Arturu mācījušies vidusskolā. Tur pamanījuši, ka abiem tuva mūzika, un nolēmuši, ka jānāk kopā un jāmēģina kopīgi muzicēt. “Mēs sākām divatā ar ģitāru un sintezatoru, pēc tam Guntis nopirka bungas un arī nolēma pievienoties,” smejot atminas Alvis. Pirmajā mēģinājumā, kad pievienojies Guntis, tapis skaidrs: bungas pārņem puišu instrumentu spēli, tādēļ nepieciešams piesaistīt vēl vienu ģitāristu, kā arī pianistu. Ritvars savulaik bijis Alvja skolasbiedrs un laikā, kad grupa meklēja papildspēkus, tikai sācis apgūt ģitārspēli. Taču, spēlējot grupā, Ritvars savas prasmes ir nostiprinājis un nu lieliski papildina kolektīvu, spriež grupas biedri. Zīmīgi, ka vienīgā dāma puišu pulciņā ir arī vienīgā, kura mūziku apgūst profesionāli, mācoties mūzikas skolā. “Viņa mūs trenkā un pamāca, ir vienīgā, kas kaut ko saprot,” smej Alvis, un Guntis piemetina: “Pārējie četri esam amatieri.” Puiši atzīst, ka mūzikas instrumentu spēli un vokālu apguvuši lielākoties pašmācības ceļā. Ja bijis nepieciešams, ņēmuši privātstundas pie pieredzējušiem mūziķiem. Arturs savulaik ģitārspēlē skolojies pie dziesminieces Austras Pumpures kopā ar austrasbērniem. Vokālās dotības nostiprināt grupai “Melnraksts” šobrīd palīdz vokālā pedagoģe Linda Ločmele. Alvis atzīst, ka viņa jau kļuvusi par grupas ģimenes locekli un dod vērtīgus, pieredzē balstītus padomus.

Ceļā uz skatuvēm
Arturs atklāj, ka grupas pirmais koncerts noticis pirms diviem gadiem – 2016. gada 13. februārī. Tolaik uz skatuves kāpuši trijatā – Alvis, Arturs un Guntis. Taču nu tas oficiāli uzskatāms par grupas dibināšanas datumu, jo drīz pēc tam pievienojušies arī pārējie. Nosaukums “Melnraksts” pie grupas atnācis ilgu pārdomu rezultātā. Arturs smej, ka nosaukuma izveides recepte slēpjas ceļa posmā no Nīcas uz Liepāju. “Mēs braucām, braucām, kaut kādi vārdi nāca prātā, tos saucām un sapratām, ka “Melnraksts” varētu būt foršs, atbilstošs nosaukums. Tas ir kaut kas tāds, kas vēl nav līdz galam gatavs,” viens caur otru stāsta Alvis un Arturs. Alvis skaidro, ka latviskā nosaukuma angliskais ekvivalents “The Draft” lieliski derēs tad, ja grupai izdosies izlauzties un izskanēt arī ārpus Latvijas robežām. Alvis neslēpj, ka grupai nākotnē ir lieli plāni un pie koncertiem uz vietējām skatuvēm “Melnraksts” apstāties negrasās. “Neesam ieplānojuši palikt tikai kultūras namu robežās. Cik ir iespējams, tik darbojamies un cenšamies tikt uz priekšu.”

Raksta oriģinālmūziku
Pirmos soļus ceļā uz plašāku atpazīstamību grupa jau spērusi. Šovasar “Melnraksts” startēja Liepājas Jauniešu festivālā, izpildot savu oriģinālkompozīciju. “Pamazām to prezentējam un jau ilgi taisāmies šo dziesmu ierakstīt, bet līdz šim ir pietrūcis laika ierakstu pabeigt līdz galam. Iespējams, drīzumā varēs dzirdēt mūsu oriģināldziesmu ierakstā interneta pārlūkos,” sola Alvis. Viņš atklāj, ka katram grupas dalībniekam ir pa savai oriģināldziesmai. Konkrētajam skaņdarbam, kas jau daļēji ierakstīts, lielāko daļu vārdu sarakstījis pats, Arturs nācis talkā ar pirmo pantiņu, savukārt mūzika radīta kopīgi mēģinājumu laikā. Arturs bilst, ka dziesmai iesākumā bijušas pat trīs četras versijas, līdz nonākuši pie kopsaucēja. Alvis atklāj, ka grupas pirmsākumos liels stimuls nepamest radošo darbošanos bijusi muzicēšana kopā ar dziedātāju Renāru Kauperu kādā privātā pasākumā. “Mums bija ļoti interesanti. Mēs ar viņu arī parunājām. Viņš teica: jā, forši jaunieši, kam ir savs potenciāls. Tad arī nolēmām, ka ir jāturpina, ka nevajag apstāties,” stāsta Alvis.
Ir pieprasīti ballēs
Šis gads grupai “Melnraksts” ir gana veiksmīgs. Pabijuši gan lielākos, gan mazākos koncertos, kultūras namu un skolu ballēs un visur – publikas gaidīti un iecienīti. Par sevi un savām aktivitātēm grupa ziņo vietnē “Facebook”, taču lielākoties cilvēki par viņu darbošanos pastāsta cits citam – informācija ceļo no mutes mutē. Grupai prieks, ka labās atsauksmes ātri atrod dzirdīgas ausis un ir iespēja sevi pierādīt arvien jaunos izaicinājumos. Piemēram, šovasar grupa uzaicināta spēlēt vairāku pāru kāzās. Tomēr Alvis neslēpj – mūzikā ir pienācis laiks, kurā grūti izsisties. Jauno grupu un mūziķu ir daudz un dažādi, tādēļ “grupai ir jābūt ar īpašu odziņu”. Alvim šķiet, ka grupai “Melnraksts” tāda ir: “Kaut kur tā parādās – starp visām notīm un skaņām. Tas arī ir tas, kas cilvēkiem iepatīkas un kā mēs pamazām tiekam uz priekšu.” “Tā arī ir – mēs spēlējam ar sirdi un dvēseli. Mums tas nav darbs, tā ir kā sirdslieta, kā hobijs. Tā kā ikdienā mēs katrs darām ko citu, tad muzicēšana mums nav kļuvusi tik pašsaprotama, kā tas varbūt ir daļai mūziķu, kuri spēlē visu laiku. Līdz ar to mēs ballē izliekam sevi visu,” pārdomās dalās Guntis.

Veido ieguldījumus
Alvis atklāj, ka grupā kopā sanākuši trīs otaņķnieki, viens liepājnieks un viena nīceniece. Alvis, Ritvars un Guntis nāk no Otaņķiem un, lai gan abi ģitāristi tur uzturas arī šodien, Guntis pirms vairākiem gadiem pārcēlies uz dzīvi Liepājā. Mēģinājumus grupa aizvada vēju pilsētā – te izdevies tikt pie telpām, kur visiem kopā sanākt un muzicēt. Visi līdzekļi, kas tiek iegūti, spēlējot koncertos, nonāk kopējā budžetā un tiek tērēti jaunu instrumentu iegādei, turpmākai sevis attīstībai un pilnveidošanai. Dalībnieki atklāj, ka pie sponsoriem un finansiāliem atbalstītājiem līdz šim nav izdevies tikt un pagaidām grupa iztiek pašu spēkiem. Alvis atzīst, ka par atbalstu no malas “Melnraksts” tikai priecātos. Ļoti daudz dotu arī profesionālu mūziķu ieteikumi, padomi. “Es ticu, ka ar laiku mums šāda iespēja būs un mēs varēsim to izmantot.” Šobrīd grupā katram deleģēti savi pienākumi, lai darbs ritētu uz priekšu un “Melnraksta” vārds izskanētu arvien biežāk un skaļāk. “Cik katrs var, tik dara,” uzsver Alvis.

Sevi rāmjos neliek
Alvis pastāsta, ka nākotnē būtu gatavs sevi veltīt mūzikai par simts procentiem, un ir pārliecināts, ka līdzīgi domā arī viņa grupas biedri. Lieta, kas šobrīd traucē grupai pakāpties jaunos augstumos un startēt lielākos konkursos, – dziesmas ieraksts. Kamēr tas nebūs paveikts, ar savu oriģinālmūziku iepazīstināt plašāku klausītāju loku nav iespējams. Ideju jaunām kompozīcijām netrūkstot, taču tās ir jānoved līdz galam. Iesākumā – pilnībā ierakstot vienu pašu sacerēto dziesmu. “Pirmais ieraksts varētu būt starta punkts visam mūsu gājienam,” uzsver Alvis. Viņš pastāsta, ka šo dziesmu dzīvajā izpildījumā daļa klausītāju ir jau dzirdējuši un atsauksmes bijušas labas, tādēļ grupa uz to liek lielas cerības. Nu svarīgi atrast ierakstu studiju. Lai gan “Melnraksts” vēl nav ticis skaidrībā, pie kāda žanra mūziķiem sevi pieskaitīt, grupas dalībniekiem šķiet, ka tas daļēji varētu būt vērtējams kā pluss. Grupa sevi neliek nekādos rāmjos un ir sevis meklējumos. “Kā jau melnraksts, mēs kaut ko no visa kā pa bišķim paņemsim,” smej Alvis. Viņš gan atzīst: lielākoties grupa izpilda popa/roka stila mūziku ar dažādiem piesitieniem. Visbiežāk tiek spēlētas populāru dziesmu kaverversijas, taču grupas dalībnieki cer, ka drīzumā, uzkrājot nepieciešamo pieredzi, izdosies tās nomainīt pret savām oriģināldziesmām un priecēt klausītājus ar savu daiļradi.