Rekurzeme.lv ARHĪVS

Adventes vainagam nav jābūt klasiskam

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2018. gada 6. decembris 07:00

177
Adventes vainagam nav jābūt klasiskam

Pagājušās nedēļas nogalē, atzīmējot startu Ziemassvētku gaidīšanas laikam, sociālajos tīklos iedzīvotāji dalījās ar saviem pašdarinātajiem vai pirktajiem Adventes vainagiem. Lai arī daļa vainagu ir klasiskā izskatā – priežu vai egļu skuju, čiekuru un krāsainu lentīšu izpildījumā –, cilvēki gadu no gada parāda savu radošumu, lai pierādītu, ka svētku gaidīšanas simboli, kuros ielikt sveces, var būt arī moderni un atbilstoši katras ģimenes vai darbavietas tematikai.

Krusta formā ar 23 svecēm
Šodien reti kurš vairs atceras Adventes vainaga izcelšanās vēsturi, bet visi zina, ka tam jābūt.
Vārds “advents” nāk no latīņu valodas un tulkojumā nozīmē ‘atnākšana’. Adventes laiks simboliski kristiešus aicina sagatavoties Jēzus Kristus atnākšanai jeb piedzimšanai.
Adventes laiks ir 23 dienu ilgs laika posms, gaidot Ziemassvētkus. Kā laikraksts noskaidroja, pētot vēstures materiālus, pirmo vainagu 1833. gadā, izpušķojot koka krustu ar egļu zariem un iededzot 23 sveces, pasaulei dāvināja Hamburgas bērnu patversmes bāreņi. Mācītājs Vicherns, kurš par Ziemassvētkiem stāstīja šiem bāreņiem, bija uzsvēris arī to, ka Adventes laiks ir pārdomu brīdis katram un ģimenēm. Un, gaidot Ziemassvētku brīnumu, var piedzīvot daudz mīlestības un savstarpējas uzticības. Tas bija pirmais Adventes vainags ne tikai Vācijā, bet arī pasaulē. Tā šī simboliskā tradīcija sāka savu garo ceļojumu pa dažādām Eiropas un aizjūras zemēm.
Ar laiku šajā tradīcijā tika ieviestas četras baltas un 19 sarkanas sveces. Baltās sveces bija domātas svētdienām – prieka un augšāmcelšanās dienām. Laika gaitā arī izpušķotais krusts tika aizvietots ar vienkāršāku tradīciju – vītu skuju koku vainagu, daudzās sveces aizvietojot ar četrām, kas simbolizēja veselu nedēļu. Taču nav liegts seno tradīciju atjaunot, katru dienu šajā gaidīšanas laikā aizdedzot pa svecītei.
Adventes vainaga doma ir simbolizēt dzīvību, tāpēc tas bija zaļā krāsā un no skuju kokiem, un sauli – tāpēc tas ir apaļš.
Katrai Adventes svētdienas svecītei ir sava nozīme: pirmā simbolizē cerību, otrā – aicinājumu, trešā – prieku, bet ceturtā – mīlestību.
Rakstos un sarunvalodā Adventes laiks tiek apzīmēts gan kā sieviešu dzimtes (“Advente”), gan vīriešu dzimtes (“Advents”) vārds. Tradicionāli kristietībā pirmssvētku laiku dēvē vīriešu dzimtē – par Adventu. Līdzīgi kā citus ilgākus laika posmus: gavēnis, mēnesis, ceturksnis jeb kvartāls, gads. Salīdzinoši īsāki laika posmi parasti tiek apzīmēti ar sieviešu dzimtes vārdiem: dekāde, nedēļa, diena, stunda.

Pielāgo mūsdienu tradīcijām
Pirmais vainags laika gaitā piedzīvojis dažādas korekcijas un arī mūsdienās top dažādās interpretācijās. Jauninājumus piedāvā ne tikai floristi, dažādu jomu mākslinieki un noformētāji, bet arī citi, kuriem šis laiks ir aktuāls.
Bieži vien taupības nolūkos un lai katru gadu vainags būtu citāds, daudzi iedzīvotāji joprojām tos darina paši, gādājot skujas un citus noformējuma materiālus dabā, citi savukārt iegādājas veikalā pārdošanā izliktos izturīgos vainagus, ko varēs lietot gadu no gada un vairākus no vietas. Visbiežāk šādi vainagi darināti gan no mākslīgajiem, gan dabiskajiem materiāliem, tos kombinējot.
Bieži netradicionālus vainagus cilvēki izvēlas praktisku apsvērumu dēļ – lai izvairītos no birstošām skujām. Ir arī vainagu sagataves no metāla, māla un salmiem.
Rucavas radošā rokdarbu darbnīca “Ligate” internetvietnē “Facebook” lepojas ar vainagu, kas darināts no sniegbaltas dzijas, dzijas kamolīšiem, korķiem, priežu čiekuriņiem un svecēm lielāku čiekuru izskatā. Savukārt Priekules novada Virgas pagasta keramikas darbnīcā “Virzas” tapis tematiskais vainags no māla pamatnes – apdarināts ar māla lauskām un maziem, no māla gatavotiem nieciņiem.
Lielu sajūsmu virtuālajā vidē izsaucisMadonas slimnīcā darbinieku komandas kopdarbs. Lai radītu humoristisku svētku sajūtu medicīnas iestādē, darbinieku rokām tapis slimnīcas un ārstēšanās tematikai atbilstošs Adventes simbols. Proti, rotājums izgatavots no medicīniskās vates, šķērēm, sistēmu pievadēm, šļircēm un adatām, kas vainagā izkārtotas kā četras sveces. Savukārt vainaga viducī uz zāļu kastītes virspuses iespraustas vēl četras simboliskās svecītes – supozitoriji, ko parasti lieto ļoti maziem bērniem, tās ievadot anāli. Tieši svecītes izpelnījušās lielākos komplimentus no tiem, kuri vainagu apskatījuši gan fotogrāfijā, gan klātienē. Turklāt šo ideju taisoties pārņemt arī citas ar medicīnu saistītas iestādes, piemēram, aptiekas.
Joprojām sajūsmu izraisa jau daudzreiz redzētā Adventes vainaga improvizācija studentu gaumē. Tur par vainagu kalpo gāzes plīts, bet “sveces” ir plīts riņķi. Pirmajā Adventes svētdienā uz kādu laiku aizdedzina vienu riņķi, otrajā – divus, un tā tālāk, kamēr sagaidīti Ziemassvētki.