Nīcā atkal ir paralēlklases

Šis mācību gads Nīcas vidusskolai uzsācies ļoti veiksmīgi. Skolas kolektīvs kļuvis par apmēram 50 skolēniem bagātāks – izglītības iestādē šogad mācās 254 audzēkņi. “Pie mums ir atnākusi normāla izmēra lauku skola vai pat divas mazas lauku skolas,” salīdzina direktore Lāsma Petermane. Turklāt mācības 1. klasē šogad uzsākuši vairāk nekā 30 bērni, liekot skolas vadībai lemt par soli, ka nepieciešams veidot divas paralēlklases. “Taču a un b klase ir tikai papīros, abu klašu bērnus noskaņojam, ka viņi visi ir pirmklasnieki,” uzsver direktore.
Plāno laikus
Iepriekš Nīcas vidusskolā paralēlklases pastāvējušas 2009./2010. mācību gadā – tad bijušas divas 12. klases. Kopš tā laika pagājuši teju desmit gadi.
Katra mācību gada pirmā semestra beigās un otrā semestra sākumā skolas vadība ievāc datus par potenciālo pirmklasnieku skaitu, un pērn tapis skaidrs, ka pirmklasnieku ir tik daudz, ka divu klašu veidošana ir nepieciešamība. “Varēja veidot vienu klasi, taču tas nav reāli un nav vajadzīgs. Mums nav tik lielu klašu telpu, kur savietot pāri par 30 bērniem, turklāt tāds skaits bērnu vienā klasē ir stipri par daudz. Nav noteikts, no kāda skolēnu skaita var veidot paralēlklases,” stāsta direktore. “Un nav prātīgi 33 bērnus salikt vienā klasē – tā ir milzīga slodze,” norāda L. Petermane. Pašlaik vienā klasē mācās 16 skolēni, otrā – 17.
1.b klasi vada skolotāja Ilze Grīnberga, kura pedagoga arodā ir salīdzinoši nesen, bet 1.a klases audzinātāja Andra Eglīte ir ar ilgu pieredzi. “Abas skolotājas ir lieliskas, labas, varu tikai pozitīvu teikt. Ja jau līdz manīm neviens nav atnācis ar kādu sāpi, tad zinu, ka viss kārtībā, skolotājas pratušas visu atrisināt ar savām metodēm,” saka L. Petermane.
Divu 1. klašu veidošanas galvenais veicinošais apstāklis ir pirms septiņiem gadiem – 2011. gadā – pieredzētā lielā dzimstība. “Tāpēc ir tik daudz pirmklasnieku, kas ir tieši nīcenieki un no novada,” vērtē direktore.
Atgriežas uz dzīvi
Šogad Nīcas vidusskolā vērojams skolēnu pieplūdums. Iepriekšējos gados to skaits bijis līdz diviem simtiem, šajā mācību gadā – par 50 bērniem vairāk. “To var ļoti just. Tas ir ievērojams skolēnu skaits. Turklāt ir plānots, ka nākamajā semestrī atsevišķās klasēs vēl palielināsies skolēnu skaits,” prognozē L. Petermane. “Patlaban 5. klasē ir 27 bērni, tā ir lielākā klase skolā. Ir izskanējuši mutiski solījumi, ka pievienosies vēl, un pastāv varbūtība, ka tā būs jāsadala divās paralēlklasēs,” norāda direktore. Klase atsevišķās mācību nodarbībās tiek dalīta grupās, piemēram, latviešu valodā, angļu valodā un matemātikā. Dabas un sociālās zinības skolēni mācās kopā.
Kas ir iemesli tādam skolēnu pieplūdumam? “Ceļi ir vairāki. Pēc Rudes pamatskolas reorganizācijas, ieviešot tur izglītību no 1. līdz 6. klasei, 7. un 8. klašu skolēni pārnāca uz Nīcas skolu. Viņi jau iepriekš reizi nedēļā atsevišķus mācību priekšmetus brauca mācīties uz Nīcas skolu. Otrkārt, ļoti daudzi iedzīvotāji atgriežas no ārzemēm un pārceļas no citām pašvaldībām, izvēloties par dzīvesvietu Nīcu un Nīcas novadu. Tieši šogad Nīcā pastiprināti vērojami ienācēji. Uz šejieni pārvācas biznesa cilvēki, ārzemēs ilgus gadus dzīvojušie,” secina direktore.
Neveicinās
konkurenci
Skolas direktore lepojas, ka ļoti daudzas idejas viņa gūst dažādās pieredzes apmaiņās, tiekoties ar skolu direktoriem, kā arī balstās uz savā pedagoģes un ģimenes cilvēka dzīvē piedzīvoto. Viņa atminas laiku, kad piedalījusies savas mazmeitas izglītības iestādes izvēlē. “Tas bija briesmīgi un pazemojoši, kad skolas vadība priekšā izsauca visas četras skolotājas un lika vecākiem izvēlēties, pie kuras sūtīs savu bērnu. Tieši šis apstāklis man lika šo izglītības iestādi neizvēlēties. Cenšos turēties pie nostādnēm, ka 1.a un b klasi neuzsveram kā divas dažādas. Runājam par abām kā vienu 1. klasi kopumā. Lai neveidojas slikta konkurence, jo viens pēkšņi var izdomāt, ka viņa klase ir labāka par otru. Paralēlklases ir tikai papīros, dokumentos. Šķiet, ka tas darbojas veiksmīgi,” apmierināta ir direktore. Viņai ir svarīgi, lai būtu draudzīgs skolas kolektīvs. “Kad runājam ar un par 1. klasi, aicinām izteikties abas klases, dodam vārdu abām skolotājām.”
Arī klašu veidošana notikusi demokrātiski un neitrāli. Proti, mācību pārzine bez jebkādas papildu informācijas par skolēniem izveidojusi sarakstus. Vienīgais kritērijs – lai vienā klasē nebūtu tikai bērni, kuri dzīvo Nīcas centrā vai tuvu tam, bet otrā – tikai tie skolēni, kuri brauc no tālākām novada vietām. Kad mācību pārzine bija izveidojusi sarakstus, audzinātājas tika izlozētas. “Ja akurāti kāds vecāks vēlējās citādi, radām kompromisu. Bija divi tādi gadījumi. Vieni pamatoja lūgumu ar vēlmi bērnu sūtīt pie pieredzējušākas skolotājas, bet otra bērna vecāki vēlējās gados jaunāko klases audzinātāju.”
Nākamgad – “bedre”
Nākamā mācību gada prognozes par 1. klasi nav tik iepriecinošas kā šogad. “Nākamgad nebūs divas 1. klases, bet gribu, lai ir divas. Ir sevi un savas domas tā jāieprogrammē, taču, skatoties bērnu skaitu sagatavošanas grupā Nīcas pirmsskolas izglītības iestādē “Spārīte”, potenciālo pirmklasnieku skaits ir mazs,” norāda L. Petermane.
“Spārītes” vadītāja Daira Eglīte apliecina, ka nākamie pirmklasnieki viņas iestādē patlaban ir septiņi vai astoņi. “Par vienu bērnu nav skaidrības, jo viņš ir no Rucavas novada. Viss atkarīgs no vecāku lēmuma, kurā skolā bērnu sūtīs. Tāpat ir jautājums, ko darīs Rudes pirmskolas grupas bērni, kuriem jāuzsāk skolas gaitas – vai viņi paliks Rudē vai nāks uz Nīcu,” stāsta D. Eglīte.
2012. gadā Nīcas novadā dzimstības līmenis tiešām bijis zems. “Esmu runājusi ar daudziem bērnudārzu direktoriem no visas Latvijas. Neesam jau vienīgie, kam zemāki rādītāji. Direktori arī secinājuši, ka tajā gadā dzimušajiem bērniem vērojama tendence biežāk slimot. Turklāt 2012. gadā bērni lielākoties dzimuši gada otrajā pusē. Savukārt 2013. gadā mūsu grupas bērniem dzimšanas datumi ir gada sākumā,” ar faktiem dalās D. Eglīte. “Skolas direktorei esmu jau teikusi, ka nākamais mācību gads būs kaut kā jāpārvar, jo pēc tam bērnu skaits atkal ir lielāks. Piemēram, 2013. gadā dzimušo bērnu, kuriem skolas gaitas jāuzsāk pēc diviem gadiem, Nīcas bērnudārzā šobrīd ir 25.”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām