Zīmējot ģerboni, izzina ģimenes saknes

“Tas tiešām bija patīkams pārsteigums, kad saņēmu dāvanu – apdrukātu krekliņu ar savu zīmēto ģimenes ģerboni,” saka kazdandznieks Kristians Vītols. Viņš ir viens no desmit jauniešiem, kuri piedalījās vietējās bibliotekāres Zintas Miezītes rīkotajā dzimtas un ģimenes ģerboņu zīmējumu konkursā, un viens no četriem, kuru simbolisko skici žūrija novērtēja visaugstāk. Konkurss tika rīkots, lai popularizētu un saglabātu ģimeni kā vērtību mūsdienu sabiedrībā.
Darbu iesniedz mamma
Par konkursu “Veidosim ģimenes simboliku – ģerboni” K. Vītols uzzinājis no savas mammas Kristīnes Vītolas. “Mamma teica – ir konkurss, tu varētu pieteikties. Nodomāju – ai, ko es pietiekšos! Bet tad līdz konkursa darbu iesniegšanai bija atlikušas divas dienas. Varbūt tomēr pamēģināt? Uzskicēju vienu zīmējumu – iepatikās. Skicēju vēl, skatījos, kā iet kopā krāsas un mani izdomātie simboli,” stāsta jaunietis. Puisis mācās Aizputes vidusskolas 11. klasē, taču ar ģimeni – vecākiem, brāļiem Robertu un Edvardu un māsu Meldru – dzīvo Kazdangā. Tieši uz to, ka ģimenē viņi ir četri bērni, ģerbonī likts lielākais uzsvars. “Mums pie mājām aug sudrabvītols, un mūsu uzvārds ir Vītols. Skaidrs, ka tam bija jābūt centrā, jo tas visvairāk raksturo mūsu ģimeni. Augšpusē biju domājis zīmēt zirgu un arklu, jo mana dzimta ir lauksaimnieki. Taču kaut kā negāja kopā abi zīmējumi. Pēc tam augšpusē uzzīmēju četrus rombus, jo esam četri bērni. Arī vītolam ir četri zari, kas simbolizē mūsu četru paaudzi, kas veidos tālāk koku. Saknes ir mani vecāki un vecvecāki,” skaidro jaunietis. Ģerboņa skice tapusi apmēram dienas laikā.
Taču darbu pats tā arī neesot iesniedzis. “Es kautrējos. Aizbraucu tajā dienā uz skolu, un mamma paziņoja, ka viņa esot manu darbu iesniegusi,” smaidot saka Kristians. Apmeklējis Valsts svētku pasākumu Kazdangā un ticis apsveikts un apbalvots ar krekliņu, uz kura virsū paša zīmētais ģerbonis. “Biju šokā, bet patīkami pārsteigts! Gribētu, lai šādi krekliņi ir visai manai ģimenei. Varēsim piedalīties sporta sacensībās, apmeklēt kopīgi kādu pasākumu,” bilst jaunietis. Viņa plānos ietilpst arī ģerboni reģistrēt. “Pajautāju tēta vecākajai māsai, vai mūsu dzimtai, ģimenei līdz šim ir bijis kāds ģerbonis. Viņa atbildēja, ka nav. Šis ir pirmais šāds simbols.” Puisis teic, ka īpaši esot piedomājis pie krāsu izpildījuma. “Mēģināju tās saskaņot. Lai nav pārāk gaišas, jo citādi būs pārāk spilgtas, un lai nav pārāk tumšas. Zīmēju ar akrila krāsām, plūdināju kopā krāsas,” viņš apraksta darba tapšanas gaitu. Tagad esot milzīgs gandarījums un prieks, ka piedalījies un ka bibliotekārei radusies ideja par krekliņu apdruku.
Pārdomā katru detaļu
8. klases skolniece Aija Sudraba bijusi viena no pirmajām, kas iesniedza savu darbu. “Ģerbonī ir redzama medību trofeja, jo mans tētis ir mednieks. Rozes zieds – mammai patīk darboties ar ziediem. Sudraba krāsa, jo esam Sudrabi, bet tumši zaļais fons simbolizē to, ka mana dzimta ilgi dzīvo laukos,” ģerboni raksturo konkursa dalībniece. Pagaidām vēl neesot domājusi, kā ģerboni izmantos, bet tie noteikti varētu būt ģimenes pasākumi.
4. klases skolniece Šarlote Gredzena stāsta, ka, zīmējot konkursam, abas ar draudzeni centušās katra savu zīmējumu padarīt par labāko. “Mūsu ģimenē uzvārds ir Gredzens, tādēļ gredzenus zīmēju. Bet pie mājām aug lapegles – saucam tās par mājas vārtiem, tāpēc te arī uzzīmēju koku zarus,” skaidro meitene, atzīstot, ka ir ļoti forša sajūta piedalīties konkursā un saņemt balvu. “Esmu domājusi likt savu zīmējumu pie sienas, jo mazajam brālim Didzim patīk mani zīmējumi,” prāto Šarlote.
Vizuālās mākslas skolotāja Biruta Kvedlo uzslavē skolnieci par viņas gaitām mākslas skolā, kur vēl papildus parāda savu talantu. “Es gribētu, lai turpmāk vēl būtu līdzīgi konkursi, kuros piedalītos vairāk bērnu. Gribētu kādu zīmējumu konkursu, kur uzzīmēt savus hobijus,” uzsver Šarlote.
Uzdevums – pietiekami grūts
Kārlis Krūmiņš mācās 3. klasē un nāk no piecu bērnu ģimenes – viņam ir divas māsas – Anna un Emīlija un divi brāļi – Ainars un Mārcis. Kārlis ar pārliecību teic, ka zīmējumā iekļāvis visu to, ar ko nodarbojas un kas raksturo viņa ģimeni. “Šeit ir adīklis, tamboradatas – mana mamma darbojas ar tām. Skrūvgrieži un mērlentes – tētis darbojas ar tiem. Te ir arī koku simboli, jo uzvārdā esam Krūmiņi,” norāda zēns. Ģerboņa zīmēšanas izpildījumā ar padomu palīdzējusi mamma. B. Kvedlo slavē Kārli, teikdama, ka viņam pašam ir daudz radošu ideju, kā arī ģimene ļoti daudz kopā radoši darbojas. “Zināju, ka viņa ģimenē ir ļoti labas tradīcijas, kas palīdzēs tapt ģerbonim. Tāpat daudz no svara ir patika nodarboties ar rokdarbiem, izpausties radoši. Tādēļ gan bērnus uzrunāju, gan vecākus mudināju viņus atbalstīt,” saka skolotāja.
Konkursa ideju kā fantastisku atzīst arī otra vizuālās mākslas skolotāja Ilze Beltiņa, kura māca zīmēšanu 5. līdz 9. klases audzēkņiem. “Tiesa, uzdevums ir pietiekami grūts,” viņa vērtē. Ģerbonī nedrīkstēja iekļaut tekstu, burtus, vairāk bija jāpievērš uzmanība specifiskām iezīmēm. Krāsām jābūt viendabīgām, nedrīkstēja būt starptoņi, bet varēja izmantot zelta un sudraba krāsas. “Ir ko pacilāt ciltskokus, runāt ģimenē, iedziļināties. Kurš uzklausīja konkursa ideju, tas arī uzzīmēja. Taču varētu arī stundās iekļaut šādu darbu tematiku,” norāda pedagoģe.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām