Ar kustībām iedvesmo veselīgākai dzīvei
Kopš pērnā rudens Grobiņā durvis vēris fizioterapijas kabinets, kurā ikvienu interesentu gatava pieņemt fizioterapeite Laura Muižniece. Savulaik Grobiņā augusi un skolojusies, nu ir apņēmības pilna cilvēkus iepazīstināt ar vingrošanas un ikdienas kustību nozīmību kvalitatīvas dzīves nodrošināšanā. Telpās Lielajā ielā 118 jau šobrīd notiek gan grūtnieču, gan jauno māmiņu vingrošanas grupu nodarbības, taču pie speciālistes ikviens var doties arī uz individuālām konsultācijām, ja šķiet, ka ikdienas kustību trūkums kļūst par iemeslu nopietnākām veselības problēmām.
Atgriežas tuvāk mājām
L. Muižniece pastāsta, ka lēmums par savas prakses atvēršanu Grobiņā nācis ilgu pārdomu rezultātā, tomēr šķitis loģisks, jo mazā pilsēta vienmēr bijusi sirdij tuva. Laikā, kad L. Muižniece mācījusies 2. klasē, uz Grobiņu pārcēlusies viņas ģimene, līdz ar to viss skolas laiks pavadīts tieši šeit. Pēc vidusskolas, kā tas bieži notiek, arī viņa devusies zinības papildināt uz Rīgu. Tur studējusi Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), kur apguvusi fizioterapiju. L. Muižniece atklāj, ka fizioterapija pie viņas atnākusi apstākļu sakritības ceļā. Vidusskolā meitenei padevusies liela daļa priekšmetu, tādēļ grūti bijis izlemt, pa kuru ceļu tālāk doties. Zinājusi vien to, ka nevēlas būt biroja darbiniece un nodarboties ar atskaišu gatavošanu, rokoties pa papīru kalniem. Šobrīd L. Muižniece smejot teic, ka ikdienā vienīgie papīri, ar kuriem nākas strādāt, ir pacientu kartītes. Grāmatvedības jautājumos talkā nāk grāmatvede, tādēļ veiksmīgi sakritis, ka ar papīriem ikdienā jādarbojas patiesi maz.
Uzreiz pēc studiju beigšanas jaunā speciāliste gan savā dzimtajā pusē nav atgriezusies. “Ja kāda praksē tu iepatīcies un tev iepatīkas darbs, tad tevi uzaicina strādāt. Pirmo gadu pēc studijām strādāju pavisam tālu no mājām – Līgatnes rehabilitācijas centrā,” atklāj L. Muižniece. Gadu dzīvojusi Līgatnē uz vietas, taču sapratusi, ka tas ir tālu gan no dzīvesvietas Rīgā, gan no ģimenes, kas dzīvo Liepājas pusē, tādēļ izlēmusi ko mainīt. Kopā ar dzīvesbiedru Oskaru lemts par labu pastāvīgai dzīves veidošanai Rīgā. Iepazinušies studiju laikā, un, tā kā abi darbojas fizioterapijā, šķitis, ka galvaspilsētā atrast piemērotu darbu un sakārtot savu ikdienu būs vienkāršāk. Pēcāk ģimenē pieteikusies meitiņa, abi apprecējušies un, kamēr Laura mājās auklējusi atvasi un vīrs strādājis, pirmie ģimenes kopdzīves gadi aizritējuši Rīgā.
“Nekad nav bijis tā, ka Rīga būtu manas mājas. Sirdī noteikti ne. Man tomēr vairāk patīk miers, klusums, svaigs gaiss. To tu sāc novērtēt tajā brīdī, kad tev ir bērniņš,” pārliecinājusies jaunā sieviete. Tieši tādēļ Muižnieku ģimene sākusi domāt par alternatīvām, galvā pārcilājot vietas, kur turpmāk varētu veidoties ģimenes dzīve. Izvēle bijusi grūta, jo L. Muižnieces vīrs nāk no otra Latvijas gala – viņa dzimtā puse ir Alūksne. Rīga savā ziņā bijis pāra kompromiss. “Ilgi un gari domājot, tomēr izvēle krita par labu Liepājai. Likās, ka labāk varētu būt nākt dzīvot uz šo pusi,” teic L. Muižniece.
Ģimenes kopdarbs
Jaunā speciāliste pastāsta: lai gan ģimene dzīvo Liepājā, par prakses atvēršanu tieši Grobiņā ieteikusies viņas mamma. “Viņa teica: “Būs tev darbiņš – tici man! Es to jūtu!” Man pašai arī likās, ka būs jau labi, un tā arī bija,” prieku par pieņemto lēmumu pauž jaunā speciāliste.
Grobiņā bijis vieglāk atrast piemērotas telpas savas darbības uzsākšanai. Šeit dzīvo daudz pazīstamu cilvēku, kuri varējuši ieteikt un pakonsultēt šajā jautājumā. “Šīs telpas tā ļoti vienkārši atnāca. Mēs padzirdējām, ka vetārsts Gatis Kalniņš ir atvēris jaunu klīniku, un nolēmām painteresēties, kas notiek ar šīm telpām,” meklējumus ieskicē fizioterapeite.
Telpas bijušas brīvas, un G. Kalniņš labprāt tās izīrējis. Telpās veikts remonts un nepieciešamie labiekārtošanas darbi, lai tās būtu piemērotas klientu uzņemšanai. Liels pluss bijis tam, ka tajās jau iepriekš bijis gādāts par vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējiem. Tas, pēc jaunās speciālistes teiktā, ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, atverot fizioterapijas praksi.
Tā kā krietns laiks pagājis, telpas remontējot un sagatavojot nepieciešamo dokumentāciju, L. Muižniece, lai iepazīstinātu vietējos ar pašas sniegtajiem pakalpojumiem, organizējusi grupu nodarbības Grobiņas Mūzikas un mākslas skolas telpās. Par to viņa lielu paldies saka skolas direktorei Mārītei Bružai, kura bijusi pretimnākoša un šādu iespēju akceptējusi.
Kad nu jau pilnībā apgūtas telpas Lielajā ielā 118 un arī grobiņnieki uz tām ceļu zina labi, ir prieks par paveikto. “Tas bija mans sapnis, un tagad tas ir piepildījies,” priecīga ir grobiņniece. Viņa uzsver, ka privātprakses izveidošana nav viņas vien, bet visas ģimenes nopelns. Lielākie palīgi bijuši gan vīrs, gan tētis, kuri daudz darba ieguldījuši telpu remontā. Jaunā speciāliste atzīst, ka jūtas novērtēta ne tikai no grobiņnieku, bet arī citu tuvāko novadu iedzīvotāju puses. Cilvēki priecājas, ka turpat līdzās ir pieejams fizioterapeits un nav jāmēro ceļš uz citiem gana attālo Liepāju.
Darbs, ko nenes uz mājām
Par savu darbu L. Muižniece runā ar lielu aizrautību. Jūtams un redzams, ka tas viņai patiesi iet pie sirds. Savulaik saprast, ka atrasts īstais aicinājums, palīdzējusi tikšanās ar pacientiem prakses laikā. “Kad redzi, ka praksē tas strādā – tas ir vislabākais!” Viņai tuvākais ir darbs ar cilvēkiem – iespēja parunāt, uzklausīt, lai saprastu katra pacienta nepieciešamības un spētu nākt talkā. Fizioterapeite atzīst, ka viena no darba priekšrocībām ir iespēja darboties radoši – katrs nāk ar savām vajadzībām, ar cilvēkiem var strādāt gan grupās, gan individuāli.
Jaunajai speciālistei tuvāka esot komunikācija ar pacientu viens pret vienu, veltot laiku konkrētā cilvēka iepazīšanai. Tad arī visciešāk veidojas atgriezeniskā saite. Šo iespēju labprāt izmanto vietējie iedzīvotāji, tādēļ darba netrūkst. “Esmu pārsteigta, cik ātri man aizpildījās grafiks. Par darba trūkumu nevaru sūdzēties.”
Lūgta raksturot, kas tad īsti ir fizioterapeita primārais darba uzdevums, speciāliste skaidro: “Fizioterapeits ir ārstniecības persona, kas ārstē ar kustību.” Darbā galvenais uzsvars tiek likts uz pacientu iesaistīšanu fiziskās aktivitātēs, piemeklējot labākos vingrinājumus un to kombinācijas. Pirmajā reizē vingrojumi tiek parādīti un pildīti reizē ar pacientu, tādēļ pašai arī ikdiena ir piepildīta ar kustībām. “Veselīgs darbs,” smaidot saka L. Muižniece.
Fizioterapeite atgādina, ka cilvēkiem jāsaprot – fizioterapija ir veids, kā izvairīties no tik drastiskām ārstniecības metodēm kā, piemēram, operācija, tādēļ svarīgi palīdzību meklēt laikus. L. Muižniece priecājas, ka liela daļa ārstu jau novērtē fizioterapiju un pirms dažādu citu manipulāciju veikšanas iesaka apmeklēt tieši fizioterapeitu. Viņa uzsver, ka fizioterapija nepiedāvā ātru un tūlītēju risinājumu, bet gan kompleksu veidu, kā ikdienā palīdzēt sev pašam, pielietojot kustības. “Ārstnieciskā vingrošana nav muskuļu masas palielināšanai, bet gan muskuļu apzināšanai – lai saprastu, kā katrs muskulis darbojas,” skaidro speciāliste.
Lai vingrošana dotu nepieciešamo efektu, cilvēkam daudz jāstrādā arī pašam mājās, ne tikai fizioterapeita kabinetā. Ar to lielai daļai esot problēmas. Tāpat cilvēki nereti cer, ka gadiem ieilgušu problēmu fizioterapeits atrisinās stundas laikā, taču tā vis nenotiek. Jā, fizioterapeits var atbrīvot no muskuļu sāpēm, bet, lai tās arī turpmāk nesagādātu pacientam problēmas, tas ir darbs ar sevi dzīves garumā.
Lai gan šķiet, ka fizioterapeitu darbs ir nerimstošs, tā gluži nav. L. Muižniece spriež, ka ir jāmāk plānot savu laiku, lai darbs netraucētu ģimenei un otrādi. Sava privātprakse un darbs fizioterapijā L. Muižniecei šķiet lielisks veids, kā apvienot darba un privāto dzīvi, jo “šis ir darbs, ko nenes uz mājām”. Speciāliste teic, ka abi ar vīru pēc darbalaika beigām pacientus nepieņem, lai gan gadoties, kad kādas akūtas nepieciešamības gadījumā pie pacienta tomēr jādodas uz mājām. Var gadīties arī kāds vēlāks telefona zvans, taču kopumā, aizverot darbavietas durvis, var rēķināties, ka varēsi pilnvērtīgi nodoties ģimenei.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām