“Dzirnaviņās” kompetenču izglītību cer ieviest radoši
Priekules pirmsskolas izglītības iestādē “Dzirnaviņas” tiek domāts par to, lai bērni daudz laika pavadītu pie dabas, pēc iespējas vairāk pievērstos fiziskām aktivitātēm un darbotos patstāvīgi. Tos savā ziņā var dēvēt par soļiem kompetenču izglītības virzienā. Bērnudārza vadība un pedagogi ir gatavi jaunās izglītības pieejas principus ieviest dzīvē, jo ir pārliecināti, ka mūsdienu bērniem nepieciešams jauns, citādāks zināšanu apgūšanas veids, nekā tas bija pirms 10 vai 20 gadiem.
Pārsniedz simtu
Šajā mācību gadā bērnudārzā zinības apgūst 115 bērni 6 grupās. Uz vietas Priekulē gan ir 103 pirmskolēni. “No pagājušā gada augusta mums ir arī filiāle – Gramzdas grupiņa,” skaidro vadītāja Ina Dalbiņa. Bērniem atvēlēta vieta bijušajā Gramzdas skolas ēkā, grupā skolojas 12 audzēkņi vecumā līdz četriem gadiem. Tā kā ēst gatavošana nenotiek Gramzdā uz vietas, ēdiens pirmskolēniem tiek vests no Priekules. Pie gramzdeniekiem regulāri dodas arī mūzikas skolotāja, lai vadītu nodarbības. Skaidrs, ka tas rada zināmus sarežģījumus un papildu noslogojumu, tomēr pozitīvi vērtējams ir tas, ka grupu Gramzdā izdevies izveidot un ka tā ir Priekules bērnudārza filiāle. I. Dalbiņa teic, ka mazuļu apmācība Gramzdā bijusi vecāku vēlme. Viņi gribējuši, lai bērni šajā posmā būtu tuvāk mājām.
Bērnudārzā jau uzsākta uzņemšana jaunajam mācību gadam. Šajā gadā bērnudārza gaitas beigs un uz skolu aizies 20 “Dzirnaviņu” audzēkņi, un izskatoties, ka nākamgad to skaits varētu būt 18.
Kopumā izglītības iestādē strādā 28 darbinieki, katrā grupā bērnu apmācību veic divi pedagogi. Bērnudārzā ienāk arī gados jauni pedagogi un jau esošie turpina sevi pilnveidot, papildinot zināšanas mācībās. “Ienes jaunas vēsmas,” par procesu saka vadītāja. Viņa priecājas, ka problēmu ar pedagogu piesaisti nav bijis, tāpēc darbs norit bez aizķeršanās visa gada garumā. Vadītāja atgādina, ka Priekules bērnudārzs darbosies visu vasaru, tāpēc vecākiem nebūs jāsatraucas par to, kur pieskatīšanā atstāt savas atvases.
Domā par uzlabojumiem
Šovasar “Dzirnaviņās” paredzēti remontdarbi – plānots uzlabot virtuvi un noliktavas. “Pagājušajā gadā mēs uzsākām un šogad ceram beigt. Gribam virtuvē iegādāties jaunu tehniku. Iegādāsim tik, cik to ļauj finansiālās iespējas. Iepirkums ir izsludināts, un tirgus cenas būvniecībā ir tādas, kādas tās ir,” situāciju raksturo I. Dalbiņa. Kamēr remontdarbi norisināsies virtuvē, bērnu ēdināšana tiks nodrošināta ar ārpakalpojuma starpniecību.
Iestādes vadītāja pastāsta, ka katru gadu bērnudārzā tiek domāts par to, lai atjaunotu un papildinātu materiāli tehnisko bāzi. Cik tas iespējams, tiek iegādāti jauni interaktīvie mācību līdzekļi, dažāda veida attīstošās spēles, mācību materiāli. Vairākas grupas šajā gadā tikušas pie gaismas galdiem – uz tiem bērni zīmējumus rada, izmantojot smiltis vai īpaši tam paredzētu materiālu, trafaretus un īpašus irbulīšus. Protams, lietā var likt arī pirkstus un zīmējumus veidot, velkot līnijas ar tiem. Bērniem šī nodarbe ļoti iet pie sirds. Ar finansējumu šajā ziņā palīdz Priekules novada pašvaldība un valsts piešķirtā mērķdotācija. Pēcāk seko rūpīga plānošana, lai iegādātos kaut daļu no nepieciešamā. Līdz ar to līdzekļi tiek izlietoti tā, lai kaut kas jauns būtu katrā grupā.
“Tagad mēs pārkārtojamies uz darbiem laukā. Pagājušajā gadā vienā pusē zālienu atjaunojām, šogad plānojam otrajā,” par uzlabošanas darbiem teic I. Dalbiņa. Cerēts iegādāties arī vairākus jaunus āra rotaļu elementus mazākajiem bērnudārza audzēkņiem – lai vasarā viņiem būtu pietiekami daudz un dažādu aktivitāšu. Ir domāts par jaunu bumbu un ar kājām vadāmu mašīnu iegādi. “Kustībai un pastaigām,” par nepieciešamību uzlabot ārā izmantojamo inventāru saka I. Dalbiņa.
Ārpus mācību darba bērniem tiek piedāvātas “Valodu vēstniecības” organizētās angļu valodas nodarbības. Cita veida pulciņus un nodarbības bērni apmeklē citās iestādēs, piemēram, kultūras namā vai Priekules Mūzikas un mākslas skolā.
Mācās arī pedagogi
“Šajā gadā mēs sākam pārkārtoties atbilstoši kompetenču pieejai – esam papildinājuši materiālo bāzi un pamainījuši aktivitātes,” atklāj vadītāja. “Dzirnaviņu” audzēkņi biežāk uzturas dabā, pēta tās norises, objektus. Tāpat ar bērniem tiek pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar pašu drošību dabā un vides saudzēšanu. Iestādes vadītāja ir pārliecināta, ka jaunās pārmaiņas izglītības apguvē vērtējamas pozitīvi: “Bērni ir ar citādāku skatījumu uz visām lietām. Kompetenču pieeja ir viens no risinājumiem, kā viņi citādāk var gūt pieredzi, izzināt apkārtējo vidi.”
Bērnudārza vadītāja novērojusi, ka katra nākamā paaudze ir arvien zinātkārāka, līdz ar to daudz jāmācās un laikam līdzi jāiet arī pedagogiem. “Jāpārzina arī bērniem aktuālās sfēras – multfilmu varoņi, grāmatu varoņi un viss pārējais. Tās ir lietas, par ko ar bērniem ir jārunā un kas pedagogiem jāzina,” pārliecināta I. Dalbiņa.
Pedagogi jau uzsākuši nepieciešamās apmācības. Divas skolotājas beigušas kursus, kuros apgūtas zinības e-mācību vidē. Vecāko grupu skolotājas drīzumā uzsāks mācības 5–6 gadu veco bērnu apmācībā, izmantojot kompetenču izglītības pamatprincipus. “Tās būs skolotājas, kuras septembrī uzsāks 5–6-gadīgo apmācību pēc jaunās pieejas.”
Gada garumā bērnudārza pārstāvjiem bijušas dažāda veida mācības kopā ar visa novada pedagogiem. Tās lieliski palīdzot veidot izpratni un attieksmi pret gaidāmajām pārmaiņām. Vadītāja spriež, ka katram pedagogam var būt savs skatījums uz jauno pieeju, taču jāsaprot ir viens: “Bērniem ir cita pieredzes gūšana, līdz ar to arī pedagogiem ir jāgūst cita pieredze. Vairāk jādomā par pedagogu savstarpējo sadarbību. Gan no pedagogiem, gan citiem darbiniekiem gaidām radošu pieeju jaunajām aktivitātēm.”
Iesaistās Džimba
“Dzirnaviņu” vadītāja pastāsta, ka šajā mācību gadā izveidojusies jauna un ļoti laba sadarbība ar Priekules sporta halli. “Vienu reizi nedēļā sešgadīgie bērni iet uz sporta halli. Mārtiņš Mikāls un Kaspars Dzintars vada viņiem nodarbības. Skolotāji vīrieši – bērniem tas ļoti patīk. Viņi iet ar saviem sporta maisiņiem, savām sporta drēbēm. Viss pārģērbšanās process un visa darbība ir tāda, kāda tā būs skolā,” pozitīvos aspektus ieskicē I. Dalbiņa.
Dienās, kad sešgadniekiem ir sporta nodarbības, viņi neguļ diendusu, jo pēc pusdienām dodas uz sporta halli. Ja ir labs laiks, mazuļi sporto āra sporta laukumā. Pavasaros un rudeņos bērndārznieki aktīvi iesaistās velokluba organizētajos pārbraucienos. Velokluba pārstāvji ir bērnu pavadošās personas un izdomā dažādus maršrutus. Nereti tie paredz arī šķēršļu un sarežģītu trašu pārvarēšanu. “Ir bijuši pat tādi gadījumi, ka bērns neprot braukt ar velosipēdu, bet zina, ka būs šis brauciens, un pavisam īsā laikā apgūst braukšanu ar divriteni,” par mazo priekulnieku entuziasmu priecājas vadītāja.
Papildus fizisko aktivitāšu nostiprināšanai bērnudārzā tiek domāts par bērnu izglītošanu ar drošību saistītos jautājumos. Pirmo gadu Priekules bērnudārzā tiek īstenota Džimbas skolas programma. Tā ir nodibinājuma “Centrs Dardedze” ieviesta drošības programma, kuras laikā bērniem tiek stāstīts par drošību un tēmām, kas saistītas ar viņu tiesību aizsardzības jautājumiem. “Bērniem ir lekciju cikls. Pagājušajā gadā notika pedagogu kursi, audzinātāja Inta Gruntmane šos kursus pabeidza un tagad vada nodarbības,” teic I. Dalbiņa.
I. Gruntmane atzīst, ka programmai nosaukums dots par godu lellei, ar kuras starpniecību tiek stāstīts par nopietnām un gana sarežģītām tēmām. Rokas lellei dots vārds Džimba, un katrā nodarbībā pedagoģe to izmanto, lai stāstītu par programmā paredzētajām tēmām. “Runājam par drošību, satiekoties ar svešiem cilvēkiem – par to, ka nevar svešiem cilvēkiem iet līdzi, nevar kāpt svešās mašīnās un no svešiem cilvēkiem ņemt konfektes. Arī par dažādām intīmām lietām – par intīmām vietām, kurām svešinieki nedrīkst pieskarties. Kutelīgas lietas, taču bērniem ļoti patīk. Viņi zina, saprot.” Džimbas skola paredz, ka bērniem ne tikai jāstāsta, bet arī jārāda dažādi uzskates materiāli, pamācošas filmas, jāpilda arī darba lapas, lai pārbaudītu nodarbības laikā apgūtās zināšanas.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām