Vasaras vēstneši – mūsu veselībai
Gads tuvojas viducim, kulminācijas punktam, kad flora ir vislabākajā krāšņumā. Ne velti laiku līdz Jāņiem fitoterapeiti iesaka izmantot, lai sarūpētu izejvielas veselību stiprinošām drogām. Pieredzējušas zāļu sievas, protams, vislabāk zina, kā zālītes ievākt pareizi – atbilstoši dabas ritmam un Mēness fāzēm, tomēr ir vērts papūlēties arī pašiem.
Steidzoties tikt pie augiem, gudrāk ir izmantot agrās rīta stundas un vēlās pēcpusdienas – lai karstumā nesaķertu tā saucamo saules dūrienu.
Ceļtekas jeb “balto pēdas”
Vieni no augiem, ko vajadzētu meklēt patālāk no trasēm un šosejām, laukos, nevis pilsētā, ir labi pazīstamās ceļmallapas jeb ceļtekas (Plantago maior). Kad Amerikā ienāca eiropieši, indiāņi šo augu sauca “balto pēdas”, jo ceļmallapu sēklas uz tālo kontinentu bija atceļojušas, pielīpot pie iekarotāju zābakiem.
Ceļmallapas svaigā veidā ieteicams ēst kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā: tās paātrina čūlas sadzīšanu un nostiprina kuņģa gļotādu. Tautas medicīnā ceļmallapas lapu sula tiek lietota arī plaušu un kuņģa-zarnu trakta audzēju ārstēšanā.
Kopš bērnības zinām, ka tikko norauta ceļmallapa ir pirmā, ko liek uz nobrāzuma. Auga bakteriostatiskās īpašības aptur asiņošanu un paātrina brūces dzīšanu. Ārīgi lapas lieto kukaiņu kodumu, augoņu, akūtu ādas iekaisumu ārstēšanai.
Ceļteku tēja palīdz ārstēt nieru, urīnpūšļa iekaisumu, savukārt auga sēklas noder, ja nepieciešams regulēt zarnu darbību – gan aizcietējumiem, gan caurejai. Tēju vērtīgi lietot kā atkrēpošanas līdzekli bronhīta un plaušu tuberkulozes, tāpat saaukstēšanās un garā klepus gadījumā.
Lai iegūtu sulu, lapas vienkārši samaļ gaļasmašīnā vai ar sulu spiedi un, lai nebojātos, pievieno 1/3 tilpuma degvīna. Lieto pa ēdamkarotei 4 reizes dienā pirms ēšanas. Var arī ēdamkaroti sausu lapu apliet ar glāzi karsta ūdens, ļaut ievilkties divas stundas un lietot, kā iepriekš minēts.
Uz vērtīgo sēklu ievākšanu jāpagaida līdz rudenim. Tad 2 tējkarotes sēklu aplej ar glāzi ūdens, pavāra uz lēnas uguns 5 minūtes un stundu ļauj ievilkties. Nokāstu lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas. Novārījums ļoti ieteicams staru terapijas laikā.
Ceļtekas lapas, kas satur karotīnu, K vitamīnu, askorbīnskābi, daudz kālija sāļu, rūgtvielas un miecvielas, noplūc, nogriež vai nopļauj, atstājot klāt līdz 5 centimetrus garus kātiņus. Vislabāk ievākt ziedēšanas laikā – no maija līdz septembrim.
“Maigā pamāte” – panātre
Visā pasaulē ir sastopami teju 1000 nātru dzimtas augu, savukārt Latvijā labi pazīst divas – lielo nātri un panātri. Ja lielo nātri sauc par pamāti, tad baltajai panātrei (Lamium album) piestāv maigās pamātes tituls. Jo augs “nekož”, turklāt ēterisko eļļu buķete tam piešķir interesantu, saldenu aromātu. Kaltējami ir gan ziedi, gan lapiņas. Ja vēlas saglabāt spēcīgo medus smaržu, ieteicams augu kaltēt ļoti strauji un izlietot viena gada laikā.
Baltā nātre ir labs palīgs urīnpūšļa, urīnvadu un nieru bļodiņu iekaisuma gadījumā. Katra dabas drauga aptieciņā iederīgās baltās nātres sastāvā ir C vitamīns, tāpat arī flavonoīdi, holīns, glikozīdi un karotīns. Šīs vielas piešķir augam raksturīgās nomierinošās, tonizējošās, pretalerģiskās un antibakteriālās īpašības.
Balto nātru tēja dzesē satrauktu prātu un ir labs palīgs cīņā ar bezmiegu, paaugstinātu temperatūru. Labi noder gadījumos, kad nepieciešama “asins tīrīšana”, piemēram, furunkulozes, seborejas un citu ādas kaišu ārstēšanai. Lai pagatavotu glāzi tējas, ņem 2–3 ēdamkarotes drogu un aplej ar glāzi verdoša ūdens. Ļauj ievilkties no pusstundas līdz stundai, tad nokāš un izdzer visas dienas garumā.
Ginekoloģijas praksē panātri lieto neregulāru mēnešreižu, “balto ziedu” novēršanai. Dzemdes slimību gadījumā ieteicams pagatavot šādu sutinājumu: 3 ēdamkarotes lakstu vai ziedu aplej ar 3 glāzēm karsta ūdens. Lieto pa glāzei pirms ēšanas.
Ārīgi baltās nātres uzlējums palīdz pret uztūkumiem, iekaisumiem. Izmanto arī kompresēm dažādu brūču un apdegumu ārstēšanai.
Panātres ziedi ir saldi, tos var ēst tāpat vai pagatavot ziedu tinktūru, ko iesaka pusmūža cilvēku veselības stiprināšanai. Tinktūrai nepieciešami 15 grami ziedu un puslitrs degvīna. Pēc nedēļu ilgas noturēšanas siltā vietā nokāš un lieto pa 30 pilieniem ar ūdeni 3 reizes dienā pirms ēšanas.
Baltos sīkos ziediņus izrauj pa vienam un žāvē uz ēnā izklāta papīra. Kosmētiskiem mērķiem ziediņu uzlējumu izmanto ķermeņa aplaistīšanai pēc pirts.
Dzeldina un dziedina
Tas, ka lielo nātri (Urtica dioica) izmanto medicīniskos nolūkos, nav atklājums, tikmēr nātres lietošana uzturā tiek pamatoti popularizēta vien pēdējos gados. Mūsu senči nātri pazina itin labi un agros pavasaros to meklēja līdz ar pirmajām pļavas skābeņu, gārsas un virzas lapiņām. Kara un koncentrācijas nometnes šausmas pārcietušie uzskata, ka bez nātres diez vai būtu izdzīvojuši.
Par nezāli sauktais augs uzturvērtības ziņā, izrādās, pārspēj visus dārzā audzētos dārzeņus un zaļumus. Nātre ir lielisks kalcija, magnija, dzelzs un kālija, kā arī A, K, B vitamīnu avots. Turklāt C vitamīna tikko plūktās nātrēs ir divas reizes vairāk nekā upenēs un citronos, karotīna vairāk nekā burkānos un kur vēl vērtīgā pantotēnskābe un skudrskābe, kas izdalās caur nātru lapu dziedzerīšiem, radot dzeldinošu efektu.
Nātres izvilkumu un tinktūru veidā zāļu sievas iesaka kā līdzekli pret siena drudzi un citām alerģijām, astmu, tāpat arī pret bronhītu un Alcheimera slimību un iekaisušiem urīnceļiem. Nātru tēja noder saaukstēšanās gadījumos, bet veģetāriešiem un ar anēmiju sirgstošajiem nātres ieteicamas augstā dzelzs satura dēļ.
Pavasarī, kad organismā izsīkušas vitamīnu un minerālvielu rezerves, nātres ikviens var droši iekļaut ēdienkartē. Pārējā laikā spēcīgo, specifisko īpašību dēļ šo superzālīti ne visi drīkst lietot bez ierobežojumiem. Ar ārstu būtu jākonsultējas, piemēram, cilvēkiem, kuriem ir nierakmeņu problēmas, grūtniecēm pēdējos mēnešos un cilvēkiem ar sirds mazspēju, mirdzaritmiju, paaugstinātu asinsspiedienu un izteiktu aterosklerozi.
Nātre stiprina asinsvadus, palīdz, ja bieži asiņo deguns (paātrina asins sarecēšanu), tāpēc jāuzmanās cilvēkiem ar “biezām asinīm” un paātrinātu asins recēšanu.
Pret muskuļu vājumu palīdz ierīvēšanās ar nātru tējā samitrinātu dvieli, pret reimatismu – kompreses. Ārīgi nātru tēja lietojama matu spēcināšanai, attaukošanai un atbrīvošanai no blaugznām. Kā līdzeklis matu skalošanai un mitrināšanai tas vairāk piemērots melnmatēm, jo padara matus krietni tumšākus.
Nātru lapiņas vēlams plūkt, kamēr tās jaunas: tad vērtīgākas un tik ļoti nedzeļ pirkstos. Tautas gudrība gan vēsta, ka nepatīkamie nātru kodumi palīdz pret reimatismu, ne velti nātri ieslēpj pirts slotā, tomēr drošāk nātru ievākšanu veikt ar cimdiem.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām