Rekurzeme.lv ARHĪVS

Nenovērtēto lietu muzeju pirmoreiz saņemas apskatīt Muzeju naktī

ZANE GVOZDE

2019. gada 23. maijs 07:00

268
Nenovērtēto lietu muzeju pirmoreiz saņemas apskatīt Muzeju naktī

Arī šajā gadā visā Latvijā norisinājās jau par tradīciju kļuvušie Muzeju nakts pasākumi. 18. maijā pie sevis aicināja ne tikai muzeji, bet arī kultūras un izglītības iestādes un pat uzņēmēji. Ikvienam interesentam bija iespēja aplūkot ne tikai ierastās ekspozīcijas, bet piedalīties arī dažādās interesantās aktivitātēs un izbaudīt īpašo šā vakara atmosfēru. Jau trešo gadu Muzeju naktī apmeklētājus uzņēma arī SIA “Liepājas RAS” atkritumu poligonā “Ķīvītes” Grobiņas novadā. Tur tika piedāvāts ieskatīties Nenovērtēto lietu muzeja ekspozīcijā. Šo iespēju labprāt izmantoja tuvāki un tālāki viesi.

Interese aug ar katru gadu
Ierodoties “Liepājas RAS” pārvaldes ēkā, viesus sagaidīja liega mūzika, kas nāca no patafona, uz kura visa vakara garumā tika atskaņotas gan latviešu, gan ārzemju mūzikas plates. Jaunākā vides pārvaldības speciāliste Laima Lapiņa atklāj, ka arī plates, līdzīgi kā citi Nenovērtēto lietu muzeja eksponāti, nonākuši uzņēmuma rīcībā pēc tam, kad tās atrastas izgāztuvē.
Par to, kādēļ “Liepājas RAS” jau trešo gadu nolēmis piedalīties Muzeju nakts aktivitātēs, L. Lapiņa stāsta: “Mums liekas, ka ir jauki cilvēkiem arī Muzeju naktī parādīt, ko mēs ikdienā šeit darām. Galu galā Muzeju nakts sen vairs nav tikai muzeju apskate, bet arī iespēja dažādiem uzņēmumiem parādīt, ar ko tie nodarbojas. Cilvēki šajā dienā ir atvērti dažādām aktivitātēm, un mēs varam piesaistīt viņus atbraukt šeit pie mums un pastāstīt, kā notiek atkritumu apsaimniekošana Kurzemes reģionā.” Jau pirmajā gadā, kad uzņēmums piedalījies Muzeju nakts pasākumos, pārsniegtas visas cerības par iespējamo apmeklētāju skaitu. Togad “Liepājas RAS” viesojušies 250 cilvēku. Un interese par šo iespēju ar katru gadu tikai aug.
Muzeju naktī bija plānots cilvēkus vest ekskursijā arī pa poligonu, lai parādītu un pastāstītu par to, kā noris atkritumu pārstrāde, taču šo aktivitāti nācās atcelt spēcīgā lietus dēļ. L. Lapiņa teic, ka pirmajā gadā, kad “Liepājas RAS” rīkota Muzeju nakts, ekskursija pa poligonu netika piedāvāta, taču bijis jūtams, ka cilvēkiem par to ir liela interese. Tādēļ jau otrajā gadā tika lemts par labu ekskursijai. Ikdienā, kad poligonu aplūko pārsvarā skolēnu grupas un nozares profesionāļi, vien retais ir izmantojis iespēju uzzināt un dzīvē redzēt, kas īsti notiek poligonā. Pagājušajā gadā “Liepājas RAS” saņēmis labas atsauksmes par to.

Vienam atkritums, citam relikvija
Nenovērtēto lietu muzejā “Liepājas RAS” darbinieki nogādā tās lietas, kas šķitušas pārāk interesantas un vērtīgas, lai tās vienkārši iznīcinātu. Tā nu vairāku gadu garumā izdevies iegūt ap 500 eksponātu. Muzeja ekspozīcija ik pa laikam tiek papildināta, jo atkritumos arvien iespējams atrast ko īpašu. Ir apskatāmas gan mazākas, gan lielākas lietas un ne tikai padomju laika, bet arī mūsdienīgas. “Galvenā doma – lai tas ir aci piesaistošs,” izvēli pamato L. Lapiņa un teic, ka nereti, aplūkojot Nenovērtēto lietu muzeja ekspozīciju, cilvēki brīnās – kā kaut ko tādu var izmest ārā? Tomēr esot jāsaprot, ka atkritumos nonāk tas, kas cilvēkam vairs nav vajadzīgs. Pēc L. Lapiņas domām, daudzas no lietām atkritumu poligonā nonāk pēc tam, kad cilvēks iegādājas jaunu īpašumu un vēlas atbrīvoties no mantām, ko atstājis iepriekšējais saimnieks. “Ja pats esi šo lietu nopircis, diez vai to tik viegli metīsi ārā.”
Viena no Nenovērtēto lietu muzeja izveides iniciatorēm savulaik bijusi vides pārvaldības galvenā speciāliste Zane Siksna. “Viss sākās ar Ļeņina gleznu un pūralādi,” par priekšmetiem, kas radījuši ierosmi muzeja veidošanai, saka viņa. Licies, ka ir vērts šādas unikālas un īpašas lietas atlikt malā un paskatīties, kā tas kopumā izskatās. Galvenā Nenovērtēto lietu muzeja doma – parādīt vēsturi, to, kā dzīvojuši mūsu senči. Ar muzeja eksponātu starpniecību cilvēki tiek aicināti arī aizdomāties – varbūt nav nepieciešams visu mest ārā, bet kaut ko ir vērts arī saglabāt. “Nu jau varam teikt, ka daudzas lietas, ko šeit var aplūkot, kļuvušas par stila lietām, ko var redzēt, piemēram, krodziņos un kafejnīcās. Tātad tās tomēr ir vērtīgas. It īpaši salīdzinot, cik ilgi lietas kalpo mūsdienās,” spriež Z. Siksna. Viņa priecājas, ka no 10 Latvijas poligoniem “Liepājas RAS” ir vienīgais, kurš izveidojis šādu muzeju.

Žēl par fotogrāfijām
Lielākā daļa “Kursas Laika” uzrunāto apmeklētāju atzina, ka Nenovērtēto lietu muzeju apmeklē pirmoreiz. Informācija sociālajos tīklos radījusi interesi par iespēju izbaudīt Muzeju nakts piedāvājumu ne tikai Liepājā, bet arī Grobiņas pusē. Liepājniece Ērika Lauberga aplūkot muzeja ekspozīciju bija ieradusies kopā ar meitu Evelīnu un radu bērniem. Sieviete pastāsta, ka jau sen vēlējusies atbraukt uz “Liepājas RAS” un apskatīt, kas interesants apkopots muzeja ekspozīcijā: “Zināju par šo vietu, bet nekad nesaņēmos šeit atbraukt. Tādēļ šodien nolēmu izmantot izdevību.” Viņasprāt, muzejā skatāmā ekspozīcija ir patiesi aizraujoša: “Interesanti! Apskatāmas dažādas relikvijas, kas vienam nevajadzīgas, bet otram – vēstures liecības.” Liepājniece smej, ka par poligonu bērni iepriekš zinājuši tikai kā vietu, kur vest nodošanai dažāda veida atkritumus, tādēļ brīnījušies, kad viņiem teikts, ka arī Muzeju naktī turp būs jādodas.
No Durbes uz Nenovērtēto lietu muzeju bija atbraukusi arī Līga kopā ar ģimeni. Viņa nolēmusi iegriezties Grobiņas pusē pa ceļam uz Muzeju nakts pasākumiem Liepājā. Sieviete atzina, ka arī viņa šeit ir pirmoreiz un ir patīkami pārsteigta: “Interesanti redzēt to, ko cilvēki met ārā. Plus vēl ņemot vērā, ka daudz kas no tā pašiem mājās stāv.” Durbeniece atzina, ka liela daļa no lietām muzeja ekspozīcijā bijusi pazīstama, jo tās asociējas ar pašas bērnību, piemēram, radioaparāti “Abava”. Sievietei žēl vien par to, ka cilvēki atkritumos nogādājuši fotoalbumus ar visām fotogrāfijām. “Tad jau labāk sadedzināt. Izmest gružos laikam nav tas labākais.”
Liepājnieces Liene Šeidlere un Zane Lipska, līdzīgi citiem, nolēmušas, ka Muzeju nakts ir īstā diena, kad pirmoreiz ielūkoties Nenovērtēto lietu muzejā. Uz muzeju viņas atbraukušas kopā ar ģimenēm. Māmiņām šķitis, ka muzeja apskate arī mazajiem varētu šķist gana interesanta. Pirms muzeja apmeklējuma izpildīts arī “mājasdarbs” – internetā aplūkots, kas īsti būs skatāms muzeja ekspozīcijā. “Katru gadu ejam pilsētā uz Muzeju nakts pasākumiem, šogad nolēmām papētīt un apskatīt, ko piedāvā cita puse, tādēļ braucām uz Grobiņu. Ir interesanti,” teic
L. Šeidlere.