Savas dienas noteicēja
Frizētavas atvēršanai izvēlas mazo pilsētu ar šarmu
Laila Šķubure kā friziere darbojas jau sen, savas amata prasmes liekot lietā vairāk nekā 20 gadus. Iepriekš strādājusi dažādās frizētavās, tostarp salonos Liepājā, taču tad, ģimenes mudināta, nolēmusi, ka jāveido pašai frizētava, kur pati būs savas darba ikdienas noteicēja. Par vietu, kur uzsākt uzņēmējdarbību, izvēlēta Durbe, kas šķitis loģistiski veiksmīgs un arī sirdij tuvs variants.
Piepilda bērnības sapni
L. Šķubure atzīst, ka frizieres darbs ir sava veida bērnības sapņu piepildījums. Bērnībā kopā ar citiem vienaudžiem bieži spēlējušies “aptiekās” un “frizētavās”, jo par abām jomām bijusi liela interese. Frizieres lomā bērnu rotaļās vienmēr iejutusies tieši L. Šķubure. Vēlme kādudien kļūt par frizieri neapsīka arī skolas laikā. Tā kā mācījusies labi un sekmes bijušas pat vairāk nekā pozitīvas, skolotājas mudinājušas doties studēt, jo pedagoģēm šķitis, ka friziera darbs ir no “zemāka plauktiņa”, nekā pienāktos veiksmīgai absolventei. Tomēr L. Šķubure vienmēr pastāvējusi par savu, uzskatot, ka friziera darbs ne par kripatu nav sliktāks. Galu galā – pieprasījums pēc friziera pakalpojumiem būs vienmēr, līdz ar to arī darbs. “No tā, kas ir tavs, nekur prom neaiziesi,” tagad pārliecināta L. Šķubure.
Pēc vecāko meitu piedzimšanas 90. gados, kam sekojusi krīze, viņa iestājusies “bezdarbniekos” un pieteikusies frizieru kursiem. Tolaik skolot topošos frizierus braukušas atzītas meistares no Rīgas, un, lai gan L. Šķubure bažījusies, kā apvienos kursus un ģimenes dzīvi, nolēmusi, ka savs sapnis jāīsteno, ja reiz ir tāda iespēja. Tolaik pieteikties kursiem mudinājis arī vīrs un draudzenes, kas zināja, cik sen šo arodu viņa vēlas apgūt. Kad pieteikusies kursiem, katru dienu no mājām Durbes novadā braukusi uz kursiem Liepājā. Tajos iedots patiesi spēcīgs pamats visai turpmākajai darbībai arodā. Šobrīd, atskatoties uz kursu nozīmību, L. Šķubure to sauc par dzīves lielo iespēju.
Pēc kursu beigšanas bijusi iespēja strādāt frizētavā Liepājā, kur zināšanas nostiprinātas praktiskajā darbā. “Kad tu jau esi darba procesā un no kolēģiem mācies – tas ir tieši tas, kas vajadzīgs.” Pēcāk, kad jutusi, ka ir jau pietiekami spēcīga, sākusi darboties viena.
Urda doma par Durbi
L. Šķubure stāsta, ka frizieres darbs viņu dzīvē mētājis pa dažādām vietām – sākumā darbojusies Liepājā, tad atnākusi strādāt Lieģos, kur kultūras nama ēkā iedalītas telpas. Pēcāk telpās, kur friziere sniegusi savus pakalpojumus, iekārtota vieta domes darbiniekiem, tādēļ darbu Lieģos nācies atstāt. Tad sekojis izaicinājumu laiks – mēģinājusi darboties arī citās nozarēs, tomēr tā vien vilktin vilcis atpakaļ pie frizēšanas un dzimtās puses.
Šobrīd viņa ar ģimeni dzīvo lauku mājās Vārvē Tadaiķu pagastā, tādēļ Durbe licies ļoti labs variants sava uzņēmuma atvēršanai. “Jau sen gribējās frizētavu Durbē. Nezinu, kāpēc, bet tāda vēlme bija. Tad, kad dome atpirka šo ēku, uzreiz nolēmu – te būs!” par saimniekošanu Durbes doktorāta 2. stāva telpās saka friziere. Gribējies izveidot vietu, kur pašai patīkami un cilvēkiem arī. “Man šķiet, ka ir izdevies.”
L. Šķubure smejot atklāj, ka iesākumā nācies saskarties ar cilvēku maldīgajiem priekšstatiem par to, kāda tad ir frizētava mazpilsētā. Daļai šķitis, ka pieejama būs vien matu apgriešana, bet matus mazgāt nāksies pašiem mājās, jo ūdens padeves uz vietas frizētavā nebūs. Pieredzējusī friziere uzsver, ka mūsdienās kas tāds nav iedomājams, jo cilvēkiem jāpiedāvā pēc iespējas dažādāki pakalpojumi, lai spētu konkurēt. “Man šķiet, ka šodien tas vairs neiet cauri – tikai ar šķērēm un ķemmi,” par friziera darbu saka L. Šķubure. Tieši tādēļ ikdienā tikpat daudz jānodarbojas ar ilgviļņu likšanu, krāsošanu, veidošanu u.tml.
Pati sevi izaicina
L. Šķubure atzīst, ka darbs Durbē savā veidā ir izaicinājums pašai sev: “Te man ir jāmāk ar tantuku strādāt un darboties klasiski – ar griezumiem, ilgviļņiem kā kādreiz. Tāpat arī jaunajiem jāmāk piedāvāt visas novitātes.”
Pieredzējusī meistare atklāj, ka vēl joprojām turpina pilnveidoties, apmeklējot dažādus kursus un mācības, lai varētu celt savu profesionālo kvalifikāciju un piedāvāt klientiem arvien plašāku un daudzveidīgāku pakalpojumu klāstu. L. Šķubure gan teic, ka apmeklēt kursus un seminārus nav obligāti, tomēr tas ir jebkura meistara paša interesēs. Tāpat ikvienam frizierim jāseko līdzi ne vien profesionālo zinību nostiprināšanai, bet arī valsts diktēto prasību ievērošanai. Piemēram, svarīgi ievērot sanitārās prasības. L. Šķuburei bijis pat jāapmeklē speciālas mācības un jāiegūst attiecīgs sertifikāts. “Ar to jau es rēķinājos. Šeit ir doktorāts aiz sienas, un tādas prasības ir norma.”
Durbeniece neslēpj, ka sava biznesa uzsākšana un frizētavas atvēršana ir saistīta ar zināmu risku, jo nekad nevar zināt, cik labi veiksies, cik sekmīgi izdosies ar visu tikt galā. Visa atbildība ir tikai un vienīgi uz pašas pleciem. Tas attiecas arī uz piemērotas telpas izveidi. “Paldies domei, ka tāda iespēja vispār bija!” par telpām doktorāta ēkā, kuras no pašvaldības īrē, saka friziere. Ar piemērotu telpu atrašanu savas idejas attīstībai Durbē neesot nemaz tik viegli, tādēļ jo īpašs prieks, ka šī ir viena no ēkām, ko pašvaldība paņēmusi savā paspārnē un pamazām atjauno. Arī telpās, kas piešķirtas frizētavai, ticis veikts kapitālais remonts, ievilkta gāzes apkure. Atlicis vien veikt kosmētisko remontu un telpas iekārtojumu pielāgot tiešajām darba vajadzībām.
Slavē klientus un vīru
Durbē L. Šķubures frizētava pieejama no šāgada 11. februāra. Iepriekš durbeniekiem ilgu laiku bijis jāiztiek bez šā pakalpojuma, jo mazajā pilsētā to neviens nav piedāvājis. Iespējams, tieši tādēļ šobrīd no vietējiem un arī no tuvējo novadu iedzīvotājiem jūtama pastiprināta interese. Pie meistares uz frizētavu nāk gan dāmas gados, gan kungi briedumā, gan jaunieši un arī bērni. L. Šķubure labprāt strādā ar bērniem, un tas viņai nav nekas jauns. Taču tiem, līdzīgi kā jebkuram klientam, jāatrod sava pieeja. Ir daļa, kuri visu frizēšanas laiku nosēž rāmi un neizdveš nevienu skaņu, savukārt daļa, ieraugot, ka tuvojas frizieris ar šķērēm rokās, krīt histērijā.
L. Šķubure ir pārliecināta, ka viņai ar klientiem ir paveicies, jo ar katru izdodas atrast kopīgu valodu. Gan ar tiem, kuri ikreiz pieprasa konkrētu standartu un neatļauj atkāpties no tā ne soli pa labi, ne kreisi. Gan ar tiem, kuri uzticas meistares pieredzei un ļaujas eksperimentiem. “Man ir forši klienti! Galvenais, lai cilvēks uzticas – ja jūti, ka paļaujas, ir vieglāk strādāt,” pārliecinājusies meistare.
L. Šķubure uzsver, ka viņai ir arī lieliska ģimene. Vislielākais atbalsts ikdienā esot vīrs. Tieši viņš sievu iedrošinājis atvērt pašai savu frizētavu un nācis talkā tās labiekārtošanas darbos. “Ģimene man ir liels atbalsts. Vīrs iedrošina. Man pašai vēlme par savu biznesu bija, bet nebija uzdrošināšanās,” smejot saka L. Šķubure. Viņa gan spriež, ka ģimene ir lielākie ieguvēji no tā, ka mājās ik dienas ir pieejams frizieris. Kad gribas apgriezt matus vai pamainīt savu vizuālo tēlu, izveidot jaunu frizūru, talkā tiek aicināta mamma. L. Šķubure pati mēdzot meitai, kura nu jau devusies savā dzīvē, teikt: “Atbrauc – palutināšu tevi!”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām