Rekurzeme.lv ARHĪVS

Desmit gadu laikā tūristu skaits desmitkāršojas

ZANE GVOZDE

2019. gada 4. jūlijs 07:00

1920
Desmit gadu laikā tūristu  skaits desmitkāršojas

Pēdējo gadu laikā arvien iecienītāks kļuvis dabas tūrisms. Cilvēki tiecas pavadīt vairāk laika pie dabas, aplūkot tās unikālos skatus un baudīt iespējas, ko teju katrā vietā šajā tūrisma jomā piedāvā lielākas un mazākas pilsētas un to tūrisma jomas speciālisti. Interese augusi arī par Vaiņodes novada Embūti, kas izsenis slavena ar nostāstiem un teikām par vēsturiskajiem tēliem Induli un Āriju, ko savā lugā aprakstījis arī latviešu dižgars Rainis.
Embūte piedāvā iepazīt ne vien ar leģendām un vēstures auru apvītas vietas, bet arī izbaudīt pastaigu pa dabas taku, uzkāpt skatu tornī, no kura pārredzama apkārtne, kā arī iepazīties ar vietējo uzņēmēju piedāvājumu, iesaistoties, piemēram, praktiskās meistarklasēs.

Komandas darbs
Embūtes Tūrisma informācijas centra vadītāja (TIC) Dina Ziemele uzsver, ka lielā tūristu interese par Embūti nav vis viņas vienas nopelns, bet gan rūpīgi izsvērts komandas darbs. Ļoti cieša ir D. Ziemeles sadarbība ar Vaiņodes novada tūrisma speciālisti Ilzi Strēli, kura daudz laika iegulda mārketinga aktivitātēs, ideju ģenerēšanā. Abas kolēģes var konsultēties par konkrētiem jautājumiem, idejām.
Tāpat pēdējos gados sadarbība notiek arī ar kaimiņu – Priekules – novadu. Abi novadi vienojušies par kopīga piedāvājuma un bukleta izstrādi, kam dots nosaukums “Leišmalīte”. Tajā vienuviet iespējams aplūkot populārākās Priekules un Vaiņodes apskates vietas, uzzināt aktuālu tūrisma informāciju, aplūkot fotoattēlus. Iecerēts, ka drīzumā varētu tapt arī tāda paša nosaukuma mājaslapa, lai potenciālajiem novadu apmeklētājiem būtu ērti jau laikus iepazīties ar tūrisma piedāvājumu. D. Ziemele priecājas, ka novadu sadarbība jau nesusi augļus. Kopš apvienošanās tūrisma jomā krietni audzis Embūtes TIC apmeklētāju skaits.

Runā skaitļi
“Man ir tiešais darbs ar cilvēkiem,” par savu ikdienu teic TIC vadītāja. Tieši D. Ziemele ir tā, kas aci pret aci satiek tos Embūtes viesus, kuri izvēlas šīs vietas apskati sākt ar tūrisma centru. Pēc D. Ziemeles teiktā, tā noteikti ir arī pareizāk. Galu galā – ieejas maksa par TIC apmeklējumu netiek prasīta un tieši šeit iespējams uzzināt daudz noderīgas informācijas. D. Ziemele labprāt ikvienam pastāsta interesējošo gan par novadu kopumā, gan Embūtes vēsturi, kā arī iespējām, ko tā piedāvā šodien. TIC tiek reģistrēts katrs tā apmeklētājs, līdz ar to ir lieliska iespēja izsekot līdzi tūristu skaitam un tam, no kādām vietām cilvēki Vaiņodē ierodas.
“Iepriekšējos gadus mēs bijām priecīgi, ka statistikā sasniedzām tūkstoš apmeklētāju, taču pagājušogad mums bija divi tūkstoši piecsimt – tas ir ļoti augsts rādītājs,” gandarījumu neslēpj D. Ziemele. Desmit gadu laikā vērojama vislielākā izaugsme. Piemēram, 2009. gadā Embūtes TIC iegriezušies vien 280 tūristi. Visvairāk tūristu Embūtē viesojas no dažādām Latvijas pilsētām – Saldus, Rīgas, Ventspils, Talsiem, Daugavpils, taču netrūkst arī ārzemnieku. Uzskaites lapās redzams, ka Embūtē uzņemti ciemiņi arī no Lietuvas un Baltkrievijas.

Daudz palīgu
D. Ziemele pārliecinājusies, ka tūrisma speciālistu darbā liels palīgs ir gan modernās tehnoloģijas, gan dažāda veida bukleti. Ar to starpniecību cilvēkiem ir iespējams uzzināt teju visu nepieciešamo informāciju. Embūtes TIC vadītāja atklāj, ka šogad teju uz izķeršanu ir jaunais dabas taku buklets – tajā vienkopus lasāma informācija par Latvijā jau iecienītām, kā arī salīdzinoši nesen tapušām dabas takām. Jaunā bukleta priekšrocība – tajos pieejamie kodi, kurus noskenējot ar mobilajā telefonā lejuplādētu aplikāciju, ikviens saņem papildu informāciju. Tā automātiski parādās telefonā un piedāvā noklausīties audio fragmentu par konkrēto vietu un apskatīt tās attēlu galeriju. Bukletā, protams, iespējams tuvāk iepazīt arī Embūtes dabas taku.
Takas labiekārtošanas darbi noslēgušies aizpagājušogad, un nu ikviens var doties trīs kilometru garā pastaigā, kas nesteidzīgā ritmā aizņem aptuveni pusotru stundu. Takas izveide savulaik tapusi projekta “Dabas tūrisms visiem” ietvaros. TIC vadītāja gan uzsver, ka ne tikai no jauna izveidotā dabas taka ir tūristu interesēs. Tāpat iebraucēji vēlas apskatīt Embūtes dabas parku kopumā, kur atklājas šai vietai raksturīgā pauguraine, neskartā daba, kā arī leģendām apvītās vietas. Ieejas vārti dabas parka teritorijā veidoti kā stilizēti zobeni ar vairogiem – laika gaitā tas kļuvis par vienu no zināmākajiem Embūtes simboliem. Popularitāti nezaudē arī Embūtes pilskalns, muižas, pils un baznīcas drupas, Joda dambis un citi iecienīti apskates objekti. “Embūte – tas ir klusums un daba. Šeit ikviens var gūt sev nepieciešamo relaksāciju,” pārliecināta D. Ziemele.

Ieciena kāzinieki
D. Ziemele norāda, ka ne tikai dažādu valstu tūristi ir Embūtes un TIC viesi, šeit ciemojas arī lielākas un mazākas skolēnu grupas. Viņus visbiežāk Embūtē var sastapt maijā un jūnijā, kad sācies ekskursiju laiks. Pēc Jāņu svētkiem TIC iegriežas arvien vairāk ģimeņu ar dažāda vecuma atvasēm. Embūtes TIC ir padomājis, lai sev interesējošas aktivitātes varētu atrast ikviens. Piemēram, kamēr vecāki TIC iepazīstas ar tūrisma piedāvājumu, bērni ārpusē var nodoties rotaļām smilšukastē vai šūpoties šūpolēs.
Par tūrisma sezonu Embūtē tiek uzskatīts laiks no 1. aprīļa līdz 1. novembrim. Tad TIC atvērts no trešdienas līdz svētdienai laikā no pulksten 10 līdz 17. D. Ziemele gan teic, ka, iepriekš ar viņu sazinoties, ir iespējams TIC viesoties arī ārpus ierastā darbalaika. Tas īpaši nozīmīgi tiem, kuri vēlas izmantot TIC papildu piedāvājumu – viesu nama telpas. TIC ēkā iespējams īrēt zāli dažāda veida banketiem, kā arī rast guļvietu. Vadītāja norāda, ka šis piedāvājums ir patiesi pieprasīts – iespēju pārnakšņot izmanto gan lielākas ekskursantu grupas, gan, piemēram, dabas pētnieki, kuri Embūtē vēlas uzturēties vairākas dienas.
Visbiežāk TIC papildu piedāvājumu izvēlas izmantot kāzinieki. Embūte arvien ir iecienīts topošo lauleņu galamērķis. Daļa jaunlaulāto uz šejieni brauc iegūt skaistus kāzu foto, bet daļa šeit izvēlas rīkot arī pašu laulību ceremoniju un svinības. To atļauj arī telpas – svinību zālē pie galdiem iespējams uzņemt 50 viesus, savukārt pārnakšņot var līdz pat 24 viesiem. TIC vadītāja priecājas, ka pārus nebiedē arī neparedzamie laikapstākļi – arvien biežāk viņi izvēlas ceremonijas noturēt zem klajas debess, piemēram, vecajās baznīcas drupās. Lai atcerētos ik pāri, kurš savu laimīgo dienu izvēlējies svinēt Embūtē, D. Ziemelei izveidots īpašs piemiņas albums. Tajā apskatāmas to jauno pāru fotogrāfijas, kuri bijuši ar mieru tās nodot TIC rīcībā.

Aicina uzņēmējus
Embūtes TIC vadītāja atzīst, ka viens no viņas mērķiem turpmākajā tūrisma attīstībā ir veidot ciešu sadarbību ar vietējiem uzņēmējiem. Viņasprāt, TIC ir īstā vieta, kur ikvienu iebraucēju iepazīstināt ar novada darbīgajiem cilvēkiem, lai labums no novada apmeklējuma būtu gan tūristiem, kuri var iegādāties kādu vietējo preci, gan ražotājiem, kam tā ir iespēja tikt pie papildu ienākumiem.
Veiksmīga sadarbība šajā jomā izveidojušies ar SIA “Miju”, kas plašāk zināma kā “Embūtes garšaugi”. D. Ziemele slavē SIA izveidotāju Inetu Jurķi-Miķelsoni, kura tūristu grupām piedāvā darboties garšaugu darbnīcā. Proti, iepazīstina ar dažādiem dabā sastopamiem garš­augiem, piedāvā pašiem vērtīgās zālītes salasīt un pēcāk kopīgi veidot komplektus no dabas veltēm – skrubjus, garšvielu maisījumus u.c. labumus. “Gribētu, lai būtu vēl vairāk uzņēmēju, kas iesaistās. Gribu, lai mūsu uzņēmēji justos droši – TIC ir priekš viņiem un mēs varam viņiem palīdzēt,” skaidro D. Ziemele.
Viņa spriež, ka novadā ir gana daudz cilvēku, kuri nodarbojas ar kādu sev tuvu lietu, piemēram, mājražošanu, taču, iespējams, nevēlas to afišēt un nonākt plašākā uzmanības lokā. Tomēr D. Ziemelei šķiet, ka, tikai stāstot par cits cita darbiem un rādot to labāko, kas novadā ir, tas var attīstīties. “Jo vairāk TIC būs informēts par to, kas ir, jo labāk novads dzīvos.”