Rekurzeme.lv ARHĪVS

PVD: Slēgtās telpās jātur visas cūkas, tajā skaitā – dekoratīvās

PVD: Slēgtās telpās jātur visas cūkas, tajā skaitā – dekoratīvās

“Kursas Laika” sastapta tūriste, kura ar ģimeni jūlijā viesojās Liepājā un tās apkaimē, padalījās ar novēroto kādā atpūtas un izklaides vietā netālu no pilsētas robežas: “Ļoti skaista, gaumīga atpūtas vieta blakus priežu mežam ar tik plašām iespējām! Malači! Noteikti gribēsim atgriezties, jo bijām tur tikai garāmejot. Bērniem ļoti patika, ka varēja pamīļot dzīvniekus. Viņiem īpaši patika neliela auguma cūciņas tumšā krāsā – šķiet, tās ir Vjetnamas cūkas.”
Laikraksts šim faktam pievērsa pastiprinātu uzmanību, jo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ noteiktiem drošības pasākumiem, kas pieprasa: cūkas jātur telpās, lai slimību nepārnēsātu un mēris neizplatītos tālāk.

Var sodīt administratīvi
Jūlijā “Kursas Laiks” ziņoja, ka ĀCM konstatēts mājas cūkām Durbes novadā. Laikrakstam zināmi arī dekoratīvo cūku saimnieki, kuri laikā, kad vēl cūku mēra izplatība Kurzemē netika konstatēta, pēc Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ieteikuma tās turēja kūtī un ārā nelaida. Vai tūristes novērotā situācijā nav pārkāpums un kā rīkoties atpūtas vietas īpašniekiem? Turklāt tā atrodas teritorijā, kuru slimība vēl nav skārusi.
PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece norāda, ka uz jebkuru cūku sugas dzīvnieku attiecas biodrošības noteikumu ievērošana. “Pirmkārt, turēt slēgtās telpās, kā arī ievērot citas normatīvajos aktos noteiktās prasības. Vietai, kurā tiek turēti lauksaimniecības dzīvnieki, to skaitā teļi, truši, cūkas, ir jābūt reģistrētai Lauksaimniecības datu centrā. Par dzīvnieku turēšanas pārkāpumiem dzīvnieku īpašniekam var tikt piemērots administratīvais sods,” skaidro PVD pārstāve.
PVD Dienvidkurzemes pārvaldē minētā atpūtas vieta neesot zināma. Atliek vien cerēt, ka tās saimnieki tomēr tiks informēti un novērsīs potenciāli bīstamo situāciju – slimības ienēsāšanu savām cūkām un mēra izplatību tālāk.

Izslēgt saskari ar savvaļu
Slovākijas Veterinārais dienests 25. jūlijā ziņoja par pirmo ĀCM uzliesmojumu piemājas saimniecībā, kura atrodas Ungārijas pierobežā, informē PVD. Piemājas saimniecībā bija četras cūkas. Šonedēļ slimība konstatēta vairākās lielās cūku fermās arī citās valstīs, kur iepriekšējos gados bija jau reģistrēti mēra gadījumi.
PVD atgādina, ka tieši vasaras periodā visbiežāk  tiek fiksēti ĀCM uzliesmojumi mājas cūku novietnēs. Tas saistīts ar augstu slimības vīrusa koncentrāciju vidē, kas būtiski palielina risku ienest vīrusu cūku novietnēs ar iespējami inficētiem materiāliem un apaviem.
Cūku turētājiem jābūt piesardzīgiem, un dienests aicina rūpīgi ievērot biodrošības prasības. Tas ir vienīgais veids, kā pasargāt cūkas no saslimšanas, norāda PVD sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Joffe. 
Obligātie biodrošības pasākumi ir: jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību, arī pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus kartupeļus un citu barību. Ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai nedrīkst ņemt no atklātām ūdenstilpēm. Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes, savukārt pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi. PVD īpaši uzsver – ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
Latvijā šogad cūku mēris konstatēts 223 mežacūkām un vienā novietnē Durbes novadā ar 52 mājas cūkām. Slimība mežacūkām Latvijā konstatēta vairāk nekā 90% teritorijas