Rekurzeme.lv ARHĪVS

Arī kara laikā vēlējās būt skaistas

ULDIS DOBELIS

2019. gada 1. augusts 07:07

323
Arī kara laikā vēlējās būt skaistas

Līdz pat gada beigām Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” skatāma grandioza izstāde – tā iepazīstina ar Otrā pasaules kara laika modi un tālaika dramatiskajiem notikumiem, kas skāra ikvienu.

Izstādē skatāmi vēsturiskie tērpi no slavenā modes vēsturnieka un populārā televīzijas raidījumu vadītāja Aleksandra Vasiļjeva (Parīze, Francija) privātkolekcijas. Liepājas muzeja un Latvijas Kara muzeja krājuma priekšmeti, vēstures liecības no Ingvildas un Andra Skābes un Ivara Vītola privātkolekcijām ļauj izstādē izjust ļaužu dzīvi, noskaņojumu un centienus kara apstākļos.

Militāra stila apģērbi
Līdz ar Otrā pasaules kara sākumu sievietēm bija jūtama tieksme apģērbu veidot praktiskāku, vīrišķīgāku, ar militāru siluetu. Tas atspoguļoja sabiedrības kopējo noskaņojumu un atbalstu karojošajiem tuviniekiem, vēstīts Liepājas muzeja mājaslapā.
Jaunajā militārajā stilā apģērbā bija jaušamas detaļas, kas aizgūtas no armijas formastērpiem – modē bija metāla pogas, uzšūtas kabatas, siksnas un uzpleči. Tērpos kā aktualitāte ienāca uzsvērti pleci, kas izpaudās žakešu un mēteļu, kleitu un kostīmu polsteros.
Mainījās arī tērpu krāsu palete. Jaunais siluets tika veidots ar īsākiem svārkiem nekā iepriekšējās desmitgadēs, apavi bija uz augstas platformas. Modē nāca turbānveidīgas cepures, matu tīkliņš un dārgo zīda zeķu imitācija – ar brūnu zīmuli uzzīmējot vīli uz kailām kājām.
Kara laika tērpa izveidē izteikti jūtams bija materiālu deficīts. Augstākstāvošie un turīgākie ļaudis vēl varēja rast ceļus materiāla ieguvei, tomēr bieži vien sievietes bija spiestas pieiet šai problēmai radoši.

Akcents – sarkanas lūpas
Galvenais kara laika modes akcents bija sarkanas lūpas, kas tika plaši izmantots.
Kad nacisti okupēja Parīzi, daudzi modes nami bija spiesti pārtraukt savu darbību, bet daži dizaineri emigrēja uz ASV. Izstādē var iepazīties ar kara laika modes tērpiem no tādiem Francijas modes namiem kā  “Lilli Ann”, “Maggy Rouff”, “Agnes Drecoll”. Eksponēti arī tērpi no Vācijas, Austrālijas, ASV un citām valstīm – modes namu un vienkārši prasmīgu šuvēji darinājumi.
Izstāde muzeja filiālē būs skatāma līdz 30. decembrim. Filiāle ir atvērta no trešdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 18.