Rekurzeme.lv ARHĪVS

Priekulnieki bez siltuma nepaliks

ZANE GVOZDE

2019. gada 19. septembris 07:00

177
Priekulnieki bez siltuma nepaliks

Nepatīkama situācija radusies ar siltumapgādes nodrošinājumu pilsētā, atklāj Priekules novada domes priekšsēdētāja Vija Jablonska. Biogāzes koģenerācijas stacijai pirms kāda laika nomainījušies īpašnieki, un šobrīd notiekot savstarpēja “karošana” – vecie saimnieki pret jaunajiem. 

Domstarpības ieilgst
“Šī stacija deva mums siltumu, tika apkurināta liela daļa pilsētas – daudzdzīvokļu mājas, sporta halle, slimnīca, baznīca,” situāciju skaidro V. Jablonska. Konflikts aizsācies jau vasaras sākumā, un nav zināms, kā situācija attīstīsies. Arī domes priekšsēdētājas vietnieks Ainars Cīrulis norāda: “Esam gaidīšanas režīmā.”
Kā atzīst V. Jablonska, “cīņa vēl nav galā”. Pašvaldība cer, ka arī banka ir ieinteresēta koģenerācijas stacijas darbības turpināšanā, jo iepriekšējā firma bankai ir palikusi parādā. Bankas pārstāvji jau viesojušies pašvaldībā un vaicājuši, vai tā būtu ieinteresēta arī turpmāk siltumapgādi nodrošināt ar koģenerācijas stacijas starpniecību. V. Jablonska atzinusi, ka tas noteikti būtu labākais un izdevīgākais risinājums, ja sadarbība turpinātos. Arī pašiem stacijas uzturētājiem tas nāktu tikai par labu, jo “viņiem tak lūžņu čupa būs, ja nebūs bioenerģijas, ja nekurinās. Nav jau vērtības tiem bunduļiem”.
A. Cīrulis zina teikt, ka situācija ir daudz sarežģītāka, nekā sākumā varētu šķist, jo “uz papīra” strīdā iesaistīti divi uzņēmumi, bet faktiski savstarpējas nesaskaņas esot vairākiem uzņēmumiem.

Rūpējas par alternatīvu
Gadījumam, ja pienāk X stunda, pašvaldība ir nodrošinājusies. Ir veikta tarifikācija un pašvaldībā apstiprināts tarifs gadījumam, ja siltumu no koģenerācijas stacijas vairs neizdosies iegūt.
“Šis tarifs ir lielāks. Bija 55 eiro par vienu megavatstundu, ar pārvadu – 43, tagad ir 64 eiro. Situācija ir duāla un diezgan nepatīkama, bet mēs esam sagatavojušies. Ja kaut kas, tad apkure mums būs, tikai tā būs nedaudz dārgāka,” situāciju raksturo domes priekšsēdētāja. Šajā gadījumā siltumenerģijas ražošana un piegāde tiks nodrošināta no pilsētā esošajām katlumājām. Piemēram, Liepājas ielas mikrorajonā šo pakalpojumu veiks SIA “Priekules nami”.
Priekšsēdētājas vietnieks gan norāda, ka jaunais tarifs – 64 eiro par vienu megavatstundu – ir sliktākais variants, šī summa vēl nav “akmenī kalta” un var arī mainīties.
Priekules pašvaldība par Eiropas līdzekļiem izbūvējusi siltumtrasi, kuru uztur viena novada domes tuvumā esošā katlumāja. Ja pašvaldība tai iegādāsies sūkni par 1800 eiro, tad tikai no šīs katlumājas vien būs iespējams apsildīt domi, sociālo centru, SIA “Priekules nami” un kultūras namu.
Tā kā citas Priekulē esošās katlumājas ir kārtībā, būšot iespēja nodrošināt ar siltumenerģiju gan pašvaldības iestādes, gan dzīvojamās ēkas. “Kad sākās strīdi, sanācām kopā un sarunājām, kuram kas vēl jāparemontē, arī malkas iepirkums ir palaists. Ja malku nevajadzēs, tad citu gadu derēs tur, kur ar to kurina.”
“Šī situācija nav bezizeja,” uzsver domes priekšsēdētāja.