Rekurzeme.lv ARHĪVS

Kad un cik bieži jāpārbauda un jātīra dūmvadi?

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2019. gada 26. septembris 07:00

65
Kad un cik bieži jāpārbauda un jātīra dūmvadi?

Lai nodrošinātu dūmvada, apkures iekārtas un ierīces drošu ekspluatāciju un nepieļautu sodrēju degšanu dūmvadā, to tīra, teikts Ugunsdrošības noteikumos. Skursteņa tīrīšanas biežums atkarīgs no izmantotā kurināmā veida un kurināšanas biežuma.

Līdz sezonas sākumam
Ugunsdrošības noteikumos sacīts, ka sodrējus no ilgdedzes cietā kurināmā apkures ierīces un iekārtas, kas sevī neuzkrāj siltumu ilgāk par trim stundām (kamīni, krāsniņas), un dūmvadu tīra pirms apkures sezonas sākuma jeb līdz 1. novembrim, kā arī vienu reizi apkures sezonā jeb no 1. novembra līdz nākamā gada 1. martam. Dūmvadu, kā arī cietā un šķidrā kurināmā apkures ierīci vai iekārtu tīra pirms apkures sezonas sākuma. Apkures iekārtu un gāzes apkures ierīci tīra un tehnisko apkopi un tehniskā stāvokļa pārbaudi veic ne retāk kā reizi gadā, ja ražotājs nav noteicis citādi.
Ekspluatācijas laikā šķidrā kurināmā apkures iekārtas, ierīces un gāzes aparāta dūmvadu pārbauda un attīra šādos termiņos: ķieģeļu dūmvadu – ne retāk kā reizi gadā; ķieģeļu dūmvadu ar oderējumu – ne retāk kā reizi divos gados; keramikas un šamota dūmvadu – ne retāk kā reizi divos gados. Ņemot vērā, ka dūmvadi var tikt izbūvēti arī no cita materiāla, piemēram, metāla, tad grozījumi Ugunsdrošības noteikumos paredz noteiktu pārbaužu un tīrīšanas biežumu no cita materiāla izbūvētiem dūmvadiem.
Par dūmvada, apkures ierīces un iekārtas, gāzes aparāta, dabīgās ventilācijas kanāla tīrīšanas rezultātiem sastāda aktu. Aktā norāda šādu informāciju: objekta nosaukums, piederība, adrese vai atrašanās vieta un darba veikšanas datums; dūmvada, apkures ierīces un iekārtas, dabīgās ventilācijas kanāla atrašanās vieta objektā un tā apraksts; vārds un uzvārds personai, kura veica dūmvada, apkures ierīces un iekārtas, dabīgās ventilācijas kanāla tīrīšanu; izglītību vai kvalifikāciju apliecinoša dokumenta vai prakses sertifikāta nosaukums un numurs. Cietā un šķidrā kurināmā apkures iekārtas, ierīces, dūmvada un dabīgās ventilācijas kanāla tehniskā stāvokļa pārbaudi veic reizi piecos gados, sastādot tehniskā stāvokļa pārbaudes aktu. Pēdējās divas minētās prasības neattiecas uz viendzīvokļa objekta cietā kurināmā apkures ierīci, tās dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu, ja tīrīšanu veikusi atbildīgā persona.

Jāņem vērā arī aizliegumi
Balstoties uz noteikumos apkopoto informāciju, saistībā ar ēkas vai telpu apkurināšanu ir jāņem vērā šādi aizliegumi: izmantot bojātu apkures iekārtu, ierīci vai dūmvadu, pārkurināt apkures iekārtu vai ierīci, atstāt bez uzraudzības iekurtu apkures iekārtu un ierīci, izņemot gadījumu, ja to pieļauj ražotājs, novietot un uzglabāt degtspējīgas vielas un priekšmetus (tostarp kurināmo) uz apkures iekārtas un ierīces vai tuvāk par 0,5 metriem no tās, iekuršanai izmantot degtspējīgus šķidrumus, izņemot speciāli šim nolūkam rūpnieciski izgatavotos šķidrumus, kurināt apkures iekārtu un ierīci ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus, izmantot dabīgās ventilācijas kanālu un mehāniskās ventilācijas sistēmu apkures iekārtas un ierīces dūmgāzu novadīšanai, dūmvadu, dabīgās ventilācijas kanālu un mehāniskās ventilācijas sistēmu attīrīt, to izdedzinot.