Pie ugunskura izskan spēka dziesmas
Priekules novada Bunkas pagasta Krotes folkloras kopa “Traistēni” teju desmit gadus 22. septembrī pulcējas pamatskolas pagalmā vai dodas ciemos, apmeklējot mūsu senču veidotas vai pasludinātas svētvietas, lai atzīmētu Baltu vienības dienu. Svinēšana izpaužas spēka dziesmu dziedāšanā pie ugunskura un reizē ir folkloras kopas mēģinājumu un koncertu sezonas sākums.
Pateiktais īstenojas dzīvē
Baltu vienības dienas mērķis ir iepazīstināt ar notikumiem no baltu tautu pirmsākumiem, veicinot izpratni par savas nacionālās identitātes saknēm, kā arī apzinoties saikni ar Latvijas kultūrvēstures mantojumu.
Krotes pamatskolas folkloras kopa “Traistēni” pēdējos septiņus astoņus gadus Baltu vienības dienu atzīmē regulāri. “To varu spriest pēc kopas dalībnieces Ievas – pirmās Baltu dienas Krotē notika tad, kad viņa mācījās 2. klasē. Tagad viņa iet 8. klasē. Pirms tam arī atzīmējām šo dienu, taču tas nenotika tik regulāri,” stāsta folkloras kopas vadītāja Līga Strēle. “Atzīmējam tepat Krotē un 22. septembrī braucam uz Klaipēdu un Skodu Lietuvā.”
L. Strēle teic, ka pirms daudziem gadiem viņai “Kursas Laika” žurnāliste uzdevusi jautājumu par svētku atzīmēšanu. “Neatceros, kā precīzi skanēja jautājums, bet doma bija – vai un kādus svētkus atzīmēju. Es atbildēju, ka atzīmēju Baltu vienības dienu, taču tolaik un tajā brīdī nebija nekādu domu, ka tā varētu tikt ieviesta kā tradīcija. Zināju, ka Baltu vienības diena ir 22. septembrī. Sanāk, ka mana sniegtā atbilde pēdējos gadus ir īstenojusies dzīvē.”
Lai nebūtu jākaro
Zīmīgi, ka šajā dienā pašai L. Strēlei ir dzimšanas diena. Viņa šogad svinēja 72. gadskārtu un 26 gadus vada Krotes folkloras kopu “Traistēni”, tāpēc katru gadu saņem sveicienus. Tā ir arī pirmā reize jaunajā mācību gadā, kad kopas dalībnieki – gan skolasbērni, gan pieaugušie – sanāk kopā un ieskandina balsis.
Baltu vienības diena tiek atzīmēta kopš 2000. gada pēc Latvijas Saeimas un Lietuvas Seima iniciatīvas, ieviešot to kā atzīmējamu atceres dienu. Diena izvēlēta par godu 1236. gada 22. septembrī notikušajai Saules kaujai, kurā žemaišu un zemgaļu apvienotais karaspēks sakāva apvienoto krustnešu karaspēku.
L. Strēle atzīst, ka Baltu vienības dienas svinēšana ir nevis baltu uzvaras slavināšana, bet aicinājums ar dziesmu spēku aizdomāties un kopā solīties, ka darīsim visu, lai nemūžam nebūtu jākaro. “Jebkuros laikos karošana, kad, kā vēsta dziesma – plūst asiņu upes, ir briesmīga, lai kurš gadsimts un gads tas būtu. Esmu stingri par mieru – lai nebūtu asiņu upes!”
Baltu vienības dienas svinēšanā katru gadu kopējais vienojošais elements ir ugunskurs un spēka dziesmu dziedāšana. Kvēlojot ugunskuram, “Traistēnu” izpildījumā izskan tautasdziesmas ar garīgā spēka raksturu – “Šķērsu dienu saule tek”, “Skaista mana tēva sēta”, uguns slavināšanas dainas un, saulei rietot, noslēgumā “Pūt, vējiņi!”.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām