Rekurzeme.lv ARHĪVS

Dzejas dienās runā saprotamā valodā

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2019. gada 3. oktobris 07:00

728
Dzejas dienās runā saprotamā valodā

No Dzejas dienu pasākumiem interesantas reportāžas sanāk ļoti reti, laikraksts secināja pēc viesošanās Kalvenes kultūras nama rīkotajā pasākumā ar populārās grupas “Lustīgais blumīzers” dibinātāju, mūziķi un dzejnieku Mārtiņu Bergmani. Nepilnu stundu garajā pasākumā skanēja gan dzeja, gan dziesmas ģitāras un klavieru pavadījumā, gan smiekli, aplausi, uz skatuves tika mesti kūleņi un pat špagats taisīts. “Arī tādas var būt un vajag Dzejas dienas, jo autors runā ikvienam vecumam saprotamā valodā,” sacīja apmeklētāja Marta, kura uz pasākumu bija speciāli atbraukusi no Aizputes.

Tuvi – visi mazie ciemati
Šogad īpaši izteikti vērojams, ka Dzejas dienas novados un Latvijā kopumā tiek svinētas diezgan kūtri, atzīst novadu kultūras darbinieki. Kalvenes kultūras nama vadītāja Daiga Freimane stāsta, ka ilgāku laiku sekojusi līdzi M. Bergmaņa aktivitātēm sociālajos tīklos. “Lai gan viņu zinām kā mūziķi, mani tieši visvairāk uzrunāja dzejoļi.” Tādēļ tieši laikā bijis viņu uzaicināt uz Dzejas dienām.
Uz pasākumu atnācis viss Kalvenes pamatskolas kolektīvs. Mazāko klašu skolēni uz to atnāk padrūmām sejām, taču pēc pāris minūtēm viņu sejas pārvēršas. Vecāko klašu skolēni savā starpā sačukstas, ka “paldies Dievam, vismaz viena mācību stunda nenotiks, un kaut kā tā nepilnā stunda te jāatsēž”.
M. Bergmanis uzsver, ka Kalvene viņam ir ļoti īpaša vieta, jo saistās ar mūziķa karjeras pirmsākumiem. “Grupa “Lustīgais blumīzers” ir daļa no manis jau 25 gadus. Daudz kas uzsākts tieši šeit, Kalvenē. Visi mazie ciemati Kurzemē, kur izbraukātas balles un zaļumballes un kur joprojām braucam, man ir ļoti īpaši,” atzīst radošā personība un teic, ka, ciemojoties Kalvenē, viņam ir iespēja satikt un pateikt paldies cilvēkiem, kuri te bijuši blakus.
Vienlaikus viņš apgāž daudzu cilvēku pārliecību, ka Kalvenes zoodārza pārvaldnieks Arnis Bergmanis, kurš pat, viņuprāt, vizuāli esot līdzīgs M. Bergmanim, nav viņa brālis, pat radinieks ne. “Interesanti, ka cilvēki tā bija pieņēmuši. Man pašam tas bija pārsteigums, kad sāku braukt uz šejieni muzicēt. Iepazināmies. Es – Bergmanis, viņš arī Bergmanis!” ar stāstu padalās mūziķis un dzejnieks.

Atmodina pat skeptiskākos
“Es esmu tieši tāds pats kā jūs,” pasākumā, kas notiek sarunas veidā filozofiskā gultnē ar humora piesitienu un sadzīviskā valodā, uzsver M. Bergmanis. Viņš bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem aicina baudīt visu to, ko viņi dara un ko sniedz dzīve, būt pašiem, dzīvot saskaņā ar sevi. “Kad to darīsit, būs forši!”
Pirms pirmās dziesmas izpildīšanas autors pastāsta, ka, radot mūziku pie klavierēm, vienmēr sajūt, ka blakus kāds ir. “Es uzskatu, ka tā ir dvēsele, kurai visu to, ko vēlos, varu izstāstīt.” Pirms otrās dziesmas ar nosaukumu “Rāmis” izpildīšanas viņš uzsver, ka neviens cilvēks otram nav gatava bilde. “Citam cilvēkam es nebūšu tāds, kāds biju tev!”
Kad pienāk kārta iepazīstināt ar savu dzeju, M. Bergmanis uz skatuves aicina vairākus zālē klātesošos. Krājumu “Piecas minūtes sev”, kurā ir gan dzeja, gan zīmējumi un kam klāt vēl nāk divi “Lustīgā blumīzera” mūzikas albumi, M. Bergmanis iecerējis prezentēt tā, lai katrs zāles priekšā uzaicinātais izvēlas kādu dzejoli un to nolasa pārējiem. Par uzdevuma izpildīšanu viņi tiek pie dzejas krājuma un mūzikas albumiem. Tiem, kuri nelasa dzeju, jāatbild uz jautājumiem vai jāparāda kādas citas prasmes. Zālē sākas aktivitāte. Skolēni cenšas uz jautājumiem atbildes minēt skaļi un cits caur citu, ceļ rokas augšā un grib, lai viņus pamana un izsauc uz skatuves. Bērni ir atvērušies, un šīs Dzejas dienas noteikti paliks viņiem spilgtā atmiņā.
Īpaši gandarīta par Dzejas dienas pasākumu un meitas iesaistīšanos ir 2. klases skolnieces Evelīnas Cēberes mamma Kristīne Baranovska. Meitene nekautrējas uzkāpt uz skatuves un klātesošajiem nodemonstrēt apgūtās lokanības prasmes baletā. “Meita tagad iet mākslas skolā, bet baleta iemaņas nav zudušas. Super foto sanācis! Super pasākums! Kā jau “Lustīgais” – vienmēr izcili!” vērtē kalveniece.