Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pirmpirkuma tiesības izjauc tūrisma ieceres īstenošanu

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2019. gada 10. oktobris 07:00

2121
Pirmpirkuma tiesības izjauc tūrisma ieceres īstenošanu

Daiga Liepiņa-Matharu sociālajā tīklā “Facebook” publicējusi ierakstu, kurā dalījusies pieredzē par nekustamā īpašuma Grobiņā, Lielajā ielā 58 jeb bijušās poliklīnikas, izmantošanu. Sievietei bijuši plāni pamestā nama sakārtošanā un Grobiņas pilsētas, kā arī novada tūrisma piedāvājuma paplašināšanā. Taču pašvaldība, izmantojot pirmpirkuma tiesības, veco poliklīniku tomēr no īpašnieka atpirkusi. D. Liepiņa-Matharu atzīst, ka nekā nelikumīga notikušajā nav, tikai būtu vēlējusies citādu savstarpējo komunikāciju.

Viss likumīgi, bet...
D. Liepiņa-Matharu, kura dzīvo un strādā Anglijā, “Kursas Laikam” pastāsta, ka nams, ko viņa un citi iedzīvotāji zina kā poliklīniku, pirms vairākiem gadiem pārdots izsolē un to iegādājušies privātīpašnieki. Pirms gandrīz gada īpašums atkal nonācis pārdošanā. “Man prieks, kā Grobiņa attīstās, notiek kas mūsdienīgs, šeit ir pasākumi, brauc tūristi. Fantastiskas idejas te cilvēki īsteno. Pirms es pirku īpašumu, rakstīju projektu konkursam, lai piešķir finansējumu. Uzzināju – ja ēka nav manā īpašumā vai to nomāju, nevaru to darīt.”
Lai gan sapratusi, ka nams ir bēdīgā stāvoklī un prasīs lielus ieguldījumus, grobiņniece vēlējusies īstenot savu ideju par tūrisma piedāvājuma paplašināšanu. “Manas un īpašnieku idejas bija ļoti līdzīgas, ko tur varētu darīt.” Iecere bijusi ierīkot viesnīcu un kafejnīcu, “lai ir vieta, kur satikties un aiziet cilvēkiem”.
Kad izlēmusi par īpašuma pirkšanu, D. Liepiņa-Matharu speciāli gādājusi biļetes un atlidojusi no Anglijas, lai nokārtotu īpašuma iegādi. Sarunājusi notāru, kas palīdzētu tikt galā ar juridiskajiem jautājumiem un sakārtotu pirkšanas un pārdošanas dokumentus. Pie notāra uzzinājusi, ka pašvaldībai uz šo īpašumu ir pirmpirkuma tiesības, kas ierakstītas Zemesgrāmatā. Sagatavojot dokumentus, notārs sūtījis informāciju uz Grobiņas novada domi, bet D. Liepiņa-Matharu pārskaitījusi naudu par pirkumu, atslēgas jau bijušas rokā. Atlicis vien sagaidīt atbildi no domes.
“Tad notika negaidītais. No īpašnieka uzzināju, ka viņam ienākusi nauda no domes. No likumiskā viedokļa – nekā nelikumīga, viss kārtībā – viņiem man nekas nebija jāsaka, man nav pretenziju. Bet no ētikas viedokļa – izrādījās, darījums jau bija noticis piektdien, bet man to pateica nākamajā nedēļā, otrdienā. Zinu, ka dome ir šokā par manu ierakstu sociālajā tīklā, taču man ir tiesības izteikt savu viedokli un izstāstīt savu pieredzi. Būtu priecājusies, ja paprasītu, kādi ir mani mērķi, sazinātos ar mani un paskaidrotu, kas un kā. Uzskatu, ka notikušais ir neveiksmīgas komunikācijas sekas. Lielākas problēmas vienmēr rodas tieši tādēļ,” pauž uzņēmēja.
“Notāres vairāk nekā 30 gadu pieredzē tas esot nebijis gadījums, ka izmanto pirmpirkuma tiesības, bet es pēc visa notikušā un zināmās informācijas secinu, ka domei tas bija vienīgais variants, kā atdabūt īpašumu.” Jāpiebilst, ka pašvaldība savulaik īpašumu pārdeva izsolē, taču jau iepriekš tai bijusi interese ēku atgūt.

Nepieciešama pašiem
Grobiņas novada domes 26. septembra sēdē deputāti lēmuši atsavināt īpašumu, lai turpinātu attīstīt un paplašināt sociālās palīdzības sniegšanu novada iedzīvotājiem. Dome izmantojusi pirmpirkuma tiesības, jo bijušas nepieciešamas telpas pašvaldības funkciju nodrošināšanai un brīvu platību pašvaldībai neesot daudz.
“Grobiņas novada Attīstības programmas Rīcības plānā paredzēts Sociālā dienesta darba no­drošināšana mūsdienīgās telpās,” skaidro domes sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Pastore. Viņa uzsver, ka dienestam ir nepieciešama atsevišķa vieta. “Sociālajā dienestā cilvēki nāk runāt par dzīves grūtībām, kas bieži ir ļoti smagas. Sociālais dienests atrodas Grobiņas novada domē, turpat ir klientu pieņemšanas centrs, cilvēki nāk kārtot visādas citas darīšanas. Līdz ar to Sociālā dienesta darbs un iedzīvotāju problēmu risināšana notiek citu acu priekšā, un tas nav saskaņā ar ētikas un personu aizsardzības normām,” stāsta K. Pastore. Viņa piebilst, ka tieši šo sensitīvo jautājumu dēļ atsevišķā ēkā – Lielajā ielā 54 – iekārtota bāriņtiesa. Ieviešot Sociālā dienesta pakalpojumu “Aprūpe mājās”, ir nepieciešamas papildu telpas, lai nodrošinātu darba vietas plānotajiem pieciem darbiniekiem, kuri veiks šo darbu.
Līgumā norādītā īpašuma atsavināšanas summa ir 29,6 tūkstoši eiro. “Nekustamais īpašums Lielajā ielā 58 atrodas funkcionāli izdevīgā vietā, jo netālu esošajā adresē, Lielajā ielā 54, atrodas jau pieminētā Grobiņas novada bāriņtiesa un Pašvaldības policija, ar ko Sociālajam dienestam ir starpinstitucionālā sadarbība, tāpat ērta piekļūšana – netālu atrodas sabiedriskā autobusa pietura, plaša autostāvvieta pie pilskalna,” norāda K. Pastore.

No sapņa neatkāpsies
D. Liepiņa-Matharu, kura Grobiņā uzaugusi, vērtē, ka vecās poliklīnikas ēka atrodas pašā centrā un tieši blakus tūristu un vietējo iedzīvotāju apmeklētākajām vietām. “Labi, ka pašvaldībai ir plāns, kā ēku izmantot, taču vai Sociālā dienesta ierīkošana pašā perfektākajā pilsētas vietā ir piemērotākais variants? Man ir bēdīgi, ka ēka netiks izmantota pilsētas prezentācijai, vizītkartei,” pauž sieviete.
Laikraksta aptaujātie iedzīvotāji gan norāda, ka šajā ēkā, ņemot vērā iepriekšējo tās funkciju (tur savulaik bijis bērnudārzs, poliklīnika, zobārsts, laboratorija un Sarkanais Krusts), piemērotāks ēkas pielietošanas mērķis ir Sociālajam dienestam. “Telpas tur ir gana plašas, labi, ja tās atkal tiktu izmantotas,” vērtē pensionāre Otīlija. Arī Arnolds Lauris pauž prieku, ka telpas beidzot vairs nestāvēs tukšas.
Taču D. Liepiņa-Matharu par iecerētā īpašuma iegādes neveiksmi neskumst: “Esmu atvērta idejām un no ieceres neatkāpšos. Esmu gatava savu ideju realizēt. Tas būtu viens no variantiem, kā īstenot vēlmi atkal būt tuvu mājām – Latvijā. Gribam dzīvi izveidot tā, lai mums mājas būtu arī te. Ja es nevarēju dabūt šo īpašumu, meklēšu citus variantus, kur īstenot savu ieceri.”