Rekurzeme.lv ARHĪVS

Iecer sakrālu vietu pilsētas centrā

ANITA PLATACE

2019. gada 24. oktobris 07:00

271
Iecer sakrālu vietu pilsētas centrā

Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles rekonstrukcijas rezultāts kļūst arvien acīm redzamāks – no torņa virzienā uz leju pakāpeniski tiek noņemtas sastatnes, atsedzot gaišo krāsojumu. Pamatīgo atjaunošanas darbu pabeigšanas termiņš – nākamā gada pavasaris.

Desmitreiz jānomēra
Liepājas pilsētas mērs Jānis Vilnītis salīdzina, ka katedrāle kā “cienījama dāma nomaina pelēkās drānas pret modernām”. Mēra vietnieks Uldis Sesks piebilst, ka pilsētas vaibstos tiek ienestas citas krāsas, un uzsver, ka katedrāle simbolizē Liepājas arhitektūru un pašu pilsētu. “Katedrāle ir mainījusies pat necerēti labi. Krāsu salikums, izpildījums un kvalitāte pārsteidz,” prieku neslēpj katedrāles dekāns Pēteris Kalks un augsti vērtē rekonstrukcijas veicēja – SIA “UPTK” – darbu. “Drīz stāvēsim pabeigta brīnuma priekšā.”
SIA “UPTK” vadītājs Zigurds Kirhners pauž pārliecību, ka darbi tiks pabeigti noteiktajā termiņā – nākamā gada maijā. Viņš atminas, ka pieteikšanās konkursā uz katedrāles atjaunošanu bijusi sava veida avantūra, jo tik sarežģīta būve firmai vēl nav bijusi. “Varbūt tieši šī pelēcība pilsētas centrā bija tā, kas pamudināja pieteikties.” Daudz pūļu prasījusi pareizo restaurācijas metožu atrašana katrai detaļai.
Projektu vadītājs Pēteris Bikše informē, ka kopumā paveikti 59% iecerēto darbu, bet būvuzraugs Mārtiņš Metāls atklāj, ka sarežģītākais darbs bijis torņa nostiprināšana. Ja netiktu novērsti atklātie defekti, tad torņa liktenis būtu kritisks. Tie radušies senāk veiktās torņa pārbūves rezultātā. Unikāls būšot ieejas portāls, kas taps no smilšakmens.
P. Kalks atklāj, ka daudz diskusiju un “šķēpu laušanas” bijis par pulksteņa ciparnīcu. Pulksteņa mehānisms gan vēl gaida meistaru rokas, tas būs atsevišķs projekts.
“Kopumā šis darbs ir neiespējamā misija, kurā nepieciešams apvienot pietāti pret oriģinālo substanci, maksimāli saglabāt visu oriģinālo, ievērot tempu un budžetu, saskaņot gaumes,” pauž Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Kurzemes reģionālās nodaļas valsts inspektore Līga Akermane. Viņa atzīst, ka ne vienmēr tas noticis raiti, bet process tomēr iet uz priekšu. “Šis ir objekts, kur desmitreiz jānomēra pirms griešanas.”

Dārzs – baroka stilā
P. Kalks katedrāli redz kā garīgo centru, kas neaprobežojas tikai ar vienu ēku, bet veido veselu kompleksu Liepājas centrā. Tornī būs skatāma ekspozīcija par katedrāles un Liepājas vēsturi, ko uzstādīs, ja tiks gūts atbalsts ES projektā. Katedrāles dārzu sadarbībā ar Lauksaimniecības universitātes ainavu arhitektūras speciālistiem un studentiem iecerēts veidot atbilstoši baroka stilam. “Dārzs būs sakrāla vieta pilsētas vidū, katedrāles priekšpagalms, kas rada noskaņu tālākajam,” nākotni ieskicē P. Kalks.
Jārestaurē žogs, kas ir atsevišķs arhitektūras piemineklis, dievnamā jāatjauno ādas krēslu apvilkums. Tālākā nākotnē paredzēta ērģeļu restaurācija.
Projektā neparedzēti darbi atklājušies tornī, un to paveikšana sākotnējo tāmi palielinājusi par 87 tūkstošiem eiro. Tagad tornis esot drošs.
Ar līdzekļu piesaisti strādā baznīcas atjaunošanas fonds, ziedojumi saņemti no sadarbības partneriem, draudzes locekļiem, liepājniekiem, citu valstu pilsoņiem un tūristiem, katedrāli finansiāli atbalstījusi pilsētas dome, bet P. Kalks aicina tās ziedot ikvienu, īpaši uzņēmējus. “To vajadzētu uztvert kā iespēju, bet ne kā slogu vai nepatīkamu pienākumu,” viņš motivē ziedotājus.
P. Kalks atgādina, ka katedrāle ir atvērta un dievkalpojumi un citas svētdarbības, kā arī kultūras pasākumi tajā notiek regulāri.