Rekurzeme.lv ARHĪVS

Uzdrīkstas konkurēt ar lietuviešu biznesu

ZANE GVOZDE

2019. gada 24. oktobris 07:00

755
Uzdrīkstas konkurēt ar lietuviešu biznesu

SIA “Lejaskurzemes sulotava” jeb zīmols “Sulotava” ar sevi pirmoreiz iepazīstina šajā gadā. Uzņēmums piedāvā sulu spiešanas pakalpojumu speciāli tam pielāgotās telpās Grobiņā, kur darbu paveic modernas iekārtas, kas iegūtas, piedaloties projektā.
Vienādās daļās uzņēmums pieder Aizputes puses pārstāvjiem Ģirtam Ungeram un Gintam Strazdiņam. Vērojot, kā sulu spiešanas pakalpojuma tirgus attīstās un ņemas spēkā kaimiņos – Lietuvā, nolēmuši, ka varētu uzsākt šāda veida biznesu Latvijā.

Maina sākotnējo ieceri
Lietuvā šis pakalpojums tiek piedāvāts vairākus gadus, arī ideja par sava uzņēmuma dibināšanu dzimusi jau pirms kāda laika, tomēr līdz realizēšanai pagājis kāds brīdis. “Pirmā doma bija, ka vēlamies iegādāties modernas, jaudīgas iekārtas, bet uz piekabes, sniedzot mobilo pakalpojumu. Taču paši sapratām, ka īsti prātīgi tas nebūs,” izmaiņas sākotnējā plānā ieskicē G. Strazdiņš.
Abi uzņēmēji sapratuši, ka viņu galvenais klients tomēr būs mazās mājsaimniecības pārstāvis un, izbraucot pie klienta, nebūs iespējams garantēt, ka būs pieejams trīsfāžu elektrības un ūdens pieslēgums, kas nepieciešams, lai sniegtu pakalpojumu.
Sākumā mobilā sulu spiešanas pakalpojuma iecere tikusi iesniegta atbalstam “LEADER” projektā, un šobrīd abi uzņēmēji saka paldies par atsaucību Liepājas rajona partnerībai, kas ļāvusi mainīt nosacījumus – mobilo pakalpojumu aizvietojot ar stacionāro.
Svarīgākais uzdevums bijis atrast piemērotas telpas, kur pakalpojumu stacionāri sniegt. Bijusi vēlme pakalpojumu piedāvāt Kurzemē. Sākotnēji domāts par Aizputi un Liepāju, taču atrast uzreiz izmantojamas telpas tur nav sekmējies. Tad gadījies Grobiņā atrast piedāvājumu par pārdošanā esošām telpām, kas savulaik kalpojušas garāžas vajadzībām. “Nospriedām, ka var gan no Aizputes atbraukt, gan no Liepājas, un izvēlējāmies darbošanos uzsākt šeit,” skaidro G. Strazdiņš.
Īpašumā iegūtās telpas ilgstoši bijušas pamestas, tādēļ nācies daudz ieguldīt to remontā un labiekārtošanā, pirms vērt durvis un aicināt šeit pirmos klientus. Telpās nav bijis ne ūdens, ne elektrības, ne kanalizācijas – nu par to visu ir gādāts, atlikusi tikai ēkas fasādes atjaunošana. Kad tas būs paveikts un fasāde atbildīs būvkritērijiem, būs iespēja plašāk vērst reklāmas kampaņu, piemēram, izliekot norādi par uzņēmuma atrašanās vietu.

Labāk sākt pamazām
Šī bijusi pirmā sezona, kad “Sulotava” aktīvi sākusi darboties un pieņemt klientus. Iepriekšējais gads pagājis, iekārtojot telpas un testējot iekārtas. To izmaksas izdevies daļēji segt par projekta līdzekļiem. Lai gan iegūts maksimālais atbalsts, iekārtas izmaksājušas dārgāk, līdz ar to lietā likti arī pašu līdzekļi. Uzņēmuma pārstāvji atzīst, ka šis īsti nav bijis ābolu gads, līdz ar to klientu vēl nav bijis izteikti daudz, taču savā ziņā priekš pirmā darbības gada tā ir pat veiksmīga sakritība. Uzsākot darbību, nav bijis jāuztraucas par to, ka klienti sāk drūzmēties, ka nav iespējas tik veikli tikt galā ar darbiem. Ģ. Ungers norāda, ka svarīgs bijis iekārtu testēšanas periods, jo tad kļuvis skaidrs, kuras detaļas iegādāties rezervei, lai tās tūlīt pēc nepieciešamības būtu iespēja nomainīt. Citādi, gaidot uz detaļu piegādi, tiktu zaudēts gan laiks, gan klienti, gan finanses.
Uzņēmuma īpašnieki atklāj, ka astoņu stundu darba dienā ar modernajām iekārtām iespējams iegūt divas tonnas ābolu sulas. Klusajā periodā, kad klientu ir mazāk, dienā tiek iegūti un īpašos iepakojumos sapildīti 500–600 litri svaigi spiestas sulas. G. Strazdiņš skaidro, ka pēc klientu vēlmēm tā tiek iepildīta trīs vai 4,5 litru pakā. Pieejamas gan jau lietošanā ērtās stāvpakas ar krānu, gan Bag-in-Box maisi, kurus vieglākai transportēšanai ievieto kartona kastē. Uzņēmēji vērtē, ka noslēgtajam iepakojumam ar īpašo pildkrānu ir daudz priekšrocību: tas ļauj produktu ilgāk uzglabāt, pēc atvēršanas nodrošina, ka sulai klāt netiek gaiss, kas produktu ātrāk sabojā, kā arī viegli manevrējamais krāns ļauj sulu viegli pēc vajadzības iepildīt glāzēs, ko var paveikt pat bērns.

Latvieši starp lietuviešiem
Uzņēmuma pārstāvji smej, ka Lietuva varētu būt līdere pasaulē, skatoties, cik daudz ir sulu spiešanas pakalpojumu iespēju uz vienu iedzīvotāju. Lietuvieši šajā nozarē darbojas ļoti aktīvi, tirgus ir piesātināts. Savu darbību kaimiņi nu sākuši vērst plašumā ne tikai savā dzimtenē, bet arī pie mums, Latvijā. Līdz ar to pašiem latviešiem šajā nišā uzsākt darbību nav nemaz tik viegli. Tieši tādēļ “Sulotavas” pārstāvjiem prieks, ka nu šis pakalpojums pieejams arī no vietējo uzņēmumu puses un iedzīvotājiem ir izvēles iespējas.
Par savu lielāko priekšrocību salīdzinājumā ar konkurentiem – Lietuvas pakalpojuma sniedzējiem – SIA “Lejaskurzemes sulotava” uzskata tieši aprīkotās telpas, kas pieļauj darbošanos visa gada garumā un produktu uzglabāšanu. Uzglabāšanas telpas varētu kalpot arī gatavās produkcijas uzglabāšanai, ļaujot piedāvājumu paplašināt, taču to “Sulotavas” pārstāvji uzskata par sarežģītu ceļu. “Tad ir viss jātaisa ar rezervi, jāparedz ilgstoša glabāšana – tas ir pavisam kas cits. Pagaidām izejam uz pakalpojumu,” norāda G. Strazdiņš.
Ikviens, kurš vēlas no sezonā pāri palikušajiem āboliem tikt pie veselīgas sulas, var tos atvest uz “Sulotavas” telpām. Uzņēmuma pārstāvji atklāj, ka iecerēts šo sezonu noslēgt 1. novembrī, taču tas būs atkarīgs no pieprasījuma. “Sulotavā” nonākušie āboli tiek noskaloti, samalti un izspiesti automātiskā lentēs presē, pēcāk sula tiek filtrēta, īslaicīgi uzkarsēta un beigās pildīta maisiņos.
Atšķirībā no līdzīgiem pakalpojumu sniedzējiem tuvākajā apkārtnē, te nav nepieciešamības ilgstoši gaidīt savu kārtu. “Mēs nepraktizēsim, ka sastājas dzīvā rinda, stāv uz ielas. Mūsu princips – klients atbrauc, atstāj, jo telpas to pieļauj. Un, kad ir gatavs, atbrauc pakaļ.”
Ceļu uz “Sulotavu” jau iepazinuši tuvākās apkārtnes iedzīvotāji – gan grobiņnieki, gan aizputnieki, arī liepājnieki. Satraukuma par to, ka konkurence varētu izrādīties pārāk sīva, uzņēmējiem nav. Arī no citiem šīs nišas pārstāvjiem dzirdēts sakām: “Kad būs ābolu gads, darba pietiks visiem.”