Sulas spiede veļasmašīnā jeb Katrai mantai rod pielietojumu
Nīcas novada “Laugaļu” iedzīvotāji Astra un Arvīds Sleži katrai mājās atrodamajai lietai atrod praktisku pielietojumu. Varbūt daudziem ir aizmirsies, kā no mājās esošajām lietām, kas šķietami kļuvušas liekas, var uztaisīt kādu citu praktiski lietojamu rīku, jo veikalos it kā var iegādāties visu. Izrādās, visu nemaz nevar nopirkt, lai lieta būtu gana laba.
Daudz laika domāt
A. Sležis pēc profesijas ir mehāniķis, savulaik mācījies Kazdangas tehnikumā. Dzīvojot dzīvoklī un pēc tam mājā un piedzīvojot dažādus vēsturiskus laikus, viņam vienmēr nācies likt lietā radošu izdomu, prātu un zelta rokas, lai atrisinātu sadzīviskas situācijas. Tagad A. Sležis ir pensionārs, taču praktiskās iemaņas joprojām tiek pielietotas gan mājas pārbūves procesā, gan dažādu sadzīvisku darbu paveikšanā. “Man tagad ir daudz laika domāt,” smejoties saka saimnieks. Un dzīvesbiedre palepojas: “Mēs nekad neesam piesaistījuši meistarus. Paši cenšamies tikt galā.”
Ābeļdārzs šogad bijis dāsns – raža liela, atzīst saimnieki. Lai āboli nemētātos pa zemi un nepūtu, viņi tos salasījuši un sabēruši vairs neizmantotā metāla vannā. Lauku ļaudis vēl atminas, ka par īslaicīgiem uzglabāšanas traukiem izmantots viss iespējamais. Tagad daļa kādreiz noderīgā inventāra norakstīta atkritumos vai metāllūžņos un vietā tiek gādāti speciālie spaiņi, vannas, bļodas, kastes, mucas.
Sulīgie āboli savukārt tiks spiesti sulā ar pašdarinātu spiedi, ko Arvīds izgatavojis no vecas veļasmašīnas un auduma sieta. “Ja nemet ārā, sanāk superīgas lietas.”
No bačoka – ogu trauks
Sulas spiešanas darbības princips tieši tāds pats kā veļasmašīnai vai centrifūgai. Tvertnē drēbju vietā saber veselus vai sagrieztus ābolus un slēdz iekšā. “Šī ir viena no pirmajām automātiskajām veļasmašīnām, ko Latvijā sāka tirgot. Iekša ir no nerūsējošā tērauda, mūsdienās tik labas uzbūves mašīnas neražo un netirgo. Mašīna stāvēja neizmantota, bet pavisam vēl norakstīta nebija – ja nu gadījumā kādreiz kaut kam noder. Un noderēja,” priecājas saimnieks, kurš jebkādam krāmam spēj izdomāt jaunu pielietojumu.
Kā īpaši labas atkārtotai izmantošanai A. Sležis novērtē pieclitrīgās plastmasas pudeles, ko tautā sauc par bačokiem. “Tiem var izdomāt neskaitāmus veidus, kā pārveidot. Velosipēdam tapa sēdekļa pārsegs, lai tas nesamirktu lietū, bet, nogriežot pudeles augšpusi un sataisot to tā, lai varētu pakarināt kaklā, var doties lasīt avenes ar abām rokām, jo vienā nav jātur ogu trauks,” skaidro meistars.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām