Viss ar skolu saistītais – vienuviet
Šoruden pārmaiņas ierastajās ekspozīcijās piedzīvojusi Gaviezes senlietu krātuve “Atmiņu pūrs”. Krātuves vadītāja Alma Kāle izvēlējusies visus eksponātus un liecības par skolu Gaviezē apkopot un izstādīt vienuviet. Tam atvēlēta atsevišķa telpa, kam dots nosaukums “Skolas istaba”.
Glabā laika liecības
Skolas istabā skatāmi daudz un dažādi eksponāti, kas katrs vēsta par savu laiku. Aplūkojamas gan savulaik nēsātās skolas formas, gan pirmais Gaviezes pamatskolas dators. Arī skolēnu liecības, dienasgrāmatas, klašu fotoalbumi, dažādu laiku mācību grāmatas un palīgrīki, tajā skaitā mikroskops un skaitīkļi. Ieejas durvis Skolas istabā rotā vairāki fotoattēli, kas ataino zīmīgus, ar skolu saistītus notikumus – skolas atklāšana, pirmais izlaidums, arī oficiāls dokuments – Grobiņas novada domes lēmums par skolas slēgšanu.
Papildus reāli aptaustāmām un materiālām vērtībām Skolas istabā ir iespēja uzzināt ko vairāk par izglītošanās aizsākumiem Gaviezē, kas datējami ar 1804. gadu. “Nevar skaitīt Gaviezes skolu tikai no tā laika, kad 1936. gadā skolēni iegāja muižā. Skola bija no 1804. gada, bet visas skolas jubilejas svin no tā brīža, kad skola atradās muižā,” vēsturi ieskicē A. Kāle. Līdz pārnākšanai uz veco muižas ēku Gaviezes skola atradusies barona skolas mājā, ko mūsdienās vēl joprojām dēvē par veco skolu.
Otra vieta, kur gavieznieki izglītojušies, ir Sustas skola. Izglītības vēsturi Gaviezē apkopojusi pati A. Kāle: “Man bija laika ziemā sēdēt arhīvā Rīgā.” Kopsavilkumā labi redzams, kā skola laika gaitā attīstījusies. Apcerējums glabā informāciju par skolu līdz 2012. gadam. Par laiku līdz 2019. gadam būtu jātaisa vēl viens, jauns, kopsavilkums.
Ar un bez nosaukuma
Viens no nozīmīgākajiem un reizē greznākajiem eksponātiem ir skolas zvans. Savulaik tāds bijis katrai skolai un ar to vienmēr tikusi iezvanīta pirmā skolas diena. Tam, kā tas pareizi darāms, ir īpaša etiķete, kas ietverta rokasgrāmatā. Galu galā – iezvanīt pirmo skolas dienu bijis atbildīgs uzdevums. “Kādreiz jau bērni paši zvanīja. Te viss ir cītīgi ierakstīts – kā zvanīja, kad zvanīja, kā zvanu nodot.”
Skaisto un pamatīgo zvanu nu rotā gravējums – “Gaviezes skola 2019”. Tas vēsta par pēdējo gadu, kad Gaviezē bijusi iespēja skoloties, jo jaunajā – 2019./2020. – mācību gadā skola savas durvis audzēkņiem vairs nevēra.
A. Kāle norāda uz interesantu faktu – vecā muižas ēka vēl joprojām rotājas ar Gaviezes pamatskolas nosaukumu. Senlietu krātuves vadītāja jau paudusi savu nostāju, ka uzraksts būtu jānoņem, lai nemaldinātu cilvēkus, taču tas neaprobežojas ar uzraksta noņemšanu vien. Tad jāveic arī izmaiņas Zemesgrāmatā un virkne citu birokrātisku darbību, un tas procesu apgrūtina. “Pamatots pārmetums gan ir, ka šai ēkai nav pielikts nosaukums. Atbrauc te tūristi pirmoreiz, kuri neko te nezina, un riņķo tik uz riņķi,” par senlietu krātuves telpām pauž vadītāja.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām