Mediķus uztrauc alternatīvo cigarešu popularitātes pieaugums
Elektroniskā cigarete jeb e-cigarete ir šobrīd vispopulārākā alternatīva tabakas izstrādājumu smēķēšanai, kuras pamatā ir sintezēta nikotīnu saturoša šķidruma karsēšana un inhalācija jeb veipošana. 2015. gadā vien 1% aptaujāto iedzīvotāju Latvijā atzina, ka lieto e-cigaretes, 2017. gadā jau 20% sešpadsmitgadīgo skolēnu e-cigaretes lietojuši regulāri, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati (SPKC). ASV vairāku desmitu cilvēku nāvi saista tieši ar e-cigaretēm.
Iecienījuši jaunieši
SPKC dati liecina, ka pašlaik ikdienā smēķē ceturtā daļa jeb 25% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Tas ir mazāk nekā 2016. gadā, kad ik dienas smēķēja katrs trešais. Taču tajā pašā laikā pieaug dažādu elektronisko smēķēšanas ierīču popularitāte – 60% no iedzīvotājiem, kuri lieto elektroniskās cigaretes, tās lieto ik nedēļu.
Lai gan regulāro elektronisko cigarešu smēķētāju īpatsvars divu gadu laikā ir dubultojies, vairākumā vecuma grupu tas ir salīdzinoši neliels. Izņēmums ir jaunieši, kuru vidū strauji palielinājies elektronisko cigarešu smēķētāju īpatsvars. Piemēram, 2015. gadā 17% 16 gadus veco jauniešu un 16% 17 gadus veco jauniešu tā saucamos veipus lietoja regulāri.
Viens no iemesliem, kādēļ tabakas izstrādājumu lietotāji arvien biežāk pāriet uz elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, ir vēlme atmest vai samazināt izsmēķēto tabakas izstrādājumu daudzumu. Šie smēķētāji uzskata, ka elektroniskās ierīces būs mazāk kaitīgas un palīdzēs vieglāk atmest veselībai kaitīgo ieradumu. Tajā pašā laikā 65% SPKC veiktā pētījuma dalībnieku norādījuši, ka e-cigarešu smēķēšana nav palīdzējusi atmest vai samazināt tabakas izstrādājumu lietošanu, turklāt 5% norādījuši, ka tabakas izstrādājumus, izmantojot elektroniskās smēķēšanas ierīces atmešanas nolūkā, sākuši lietot pat biežāk.
Meklē cēloņsakarības
ASV ar elektronisko cigarešu lietošanu saistītās smagās plaušu slimības izraisīto nāves gadījumu skaits pārsniedzis jau 30. ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs (CDC), apkopojot datus par saslimšanu 49 no 50 valsts štatiem, informē, ka ar plaušu slimību saslimušo skaits pārsniedz 1600. 34 nāves gadījumi apstiprināti 24 štatos.
Slimības uzliesmojums tika konstatēts jūnijā, un joprojām notiek šīs lietas izpēte. Lai arī nav skaidrs, kas izraisa plaušu slimību, CDC paziņoja, ka vienīgais kopīgais visos gadījumos ir tas, ka pacienti ziņojuši par elektronisko cigarešu produktu lietošanu.
Jaunākie dati liekot domāt, ka slimības uzliesmojumā savu lomu spēlējuši produkti ar tetrahidrokanabinolu (THC), kas ir galvenā psihoaktīvā viela marihuānas sastāvā, vēsta telekanāls CNN. Dati, kas izmantoti pētījumā, tika savākti no vairāk nekā 500 pacientiem. 77% no tiem atklāja, ka ir smēķējuši gan THC, gan nikotīnu. 36% esot smēķējuši tikai produktus ar THC, bet 16% atzina, ka smēķējuši tikai nikotīnu. Secinājumi balstīti uz pacientu atbildēm.
Eksperti stāstīja, ka sasirgušie vai mirušie veipotāji lielākoties smēķējuši ar THC pildītos “Dank Vapes” kārtridžus. “Dank Vapes” ir ļoti populārs zīmols, kā arī tos var ļoti viegli iegādāties veikalos vai internetā. No 86 cilvēkiem, kuru plaušu kaite tika saistīta ar veipošanu, aptuveni 70% atzina, ka smēķējuši tieši “Dank Vapes” kārtridžus.
E-cigaretes ASV ir pieejamas kopš 2006. gada. Ārsti medijiem norāda: nav pārliecības, ka šis patiešām ir uzliesmojums, jo, iespējams, daži saslimšanas gadījumi bijuši arī agrāk, bet nav pareizi diagnosticēti.
Ārpus ASV šādas saslimšanas gadījums ir konstatēts tikai viens – Kanādā.
Aizliedz smaržas un garšas
ASV nu jau piecos štatos aromatizētās elektroniskās cigaretes ir aizliegtas, vēsta CNN. “Nav noliedzams, ka veipošanas produktu uzņēmumi apzināti izmanto aromatizētājus, lai jauniešus padarītu atkarīgus no e-cigaretēm,” argumentē Mičiganas štata gubernators Endrū Kuomo. E-cigaretes ir aizliegtas daudzās Dienvidamerikas valstīs, arī Indijā.
Zviedrijā aizliegums stāsies spēkā nākamgad, atsevišķi ierobežojumi ir arī Norvēģijā. Igaunijā 1. jūlijā stājās spēkā likuma grozījumi, kas noteic, ka veikalos vairs nedrīkst izlikt apskatei tabakas izstrādājumus, noteikts arī aizliegums tirgot tabakas izstrādājumus, elektroniskās cigaretes un tām paredzētos šķidrumus internetā, kā arī lietot elektronisko cigarešu šķidrumos dažādus saldinātājus un aromatizētājus. Grozījumu mērķis ir atturēt jauniešus no smēķēšanas uzsākšanas un atbalstīt cilvēkus, kuri grib smēķēšanu atmest.
“Aizvien biežāk pirmo pieredzi jaunieši gūst no e-cigaretēm, tādēļ ir svarīgi ierobežot tabakas izstrādājumu redzamību un pieejamību, lai pasargātu jauniešus no tabakas industrijas manipulācijām,” Igaunijas medijiem sacījusi Veselības veicināšanas institūta eksperte Minni Sāpara.
Arī Lietuvā opozīcijas deputāti ierosinājuši no nākamā gada vidus aizliegt aromatizētās elektroniskās cigaretes. Atbalsts idejai izskan arī valdošajā koalīcijā. Latvijas Republikas Veselības ministrija neuzskata, ka ierastās smēķēšanas alternatīvām vajadzīgi mīkstāki nosacījumi.
Ietekme nav izpētīta
Pētījumos ir konstatēts, ka e-cigarešu šķidrumu citotoksiskā iedarbība ir saistīta lielākoties tieši ar e-cigarešu šķidrumiem pievienoto aromatizējošo vielu inhalāciju, skaidro SPKC. Tās ir vielas, kas plaši tiek izmantotas pārtikas ražošanā un tiek uzskatītas par drošām pārtikas piedevām, taču šo pašu vielu izmantošana e-cigarešu šķidrumu sastāvā nevar tikt uzskatīta par inhalācijai drošām.
Pētījuma rezultāti apliecina, ka arī ierīces, kuru darbības pamatā ir tabakas karsēšana, nevis dedzināšana, izraisa tādu pašu kaitējumu plaušu šūnām kā tradicionālās cigaretes un elektroniskās cigaretes. Rezultāti liecina, ka gan cigarešu dūmi, gan tvaiks, kas izdalās tabakas karsēšanas rezultātā, ir ļoti indīgs.
Ķiršu, vaniļas vai piparmētru smarža veicina jauniešu smēķēšanas atkarību. Pētījumi liecina, ka nesmēķētājiem salda smarža vai garša, kas neasociējas ar tabakas izstrādājumiem, šķiet pievilcīgāka un bērni arī labprātāk izmēģina e-cigaretes ar saldiem šķidrumiem.
Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, Austrumu slimnīcas galvenais pneimonologs Alvils Krams Latvijas Televīzijas raidījumam “Aizliegtais paņēmiens” norādīja, ka, iespējams, daudzu vielu elektroniskajos veidos nav, bet citas tāpat ir un to ietekme nav prognozējama. Tie ir jauni produkti, kuru ietekme var parādīties pēc 30 un 40 gadiem.
Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību centra virsārsts, torakālais ķirurgs Artjoms Špaks uzskata, ka secinājumus izdarīt ir par agru. “Mēs pagaidām nezinām, kas notiek ar vielām, kuras ieelpojam, jo lielākā daļa no šīm vielām, kuras tiek izmantotas, bija pārbaudītas kā pārtikas vielas, kuras mēs apēdam. Bet jūs nezināt, kas notiks ar to pašu vielu, kad ieelposiet.”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām