Augu skaistuma, spēka un smaržas pielietas sveces
Grobiņniece Simona Siliņa jau labu laiku aizraujas ar augu pasaules daudzveidības izpēti un izzināšanu. Viss aizsācies ar dažādu zālīšu lasīšanu un kaltēšanu vairāku gadu garumā, mēģinot saprast, kā iegūto vērtīgo materiālu vislabāk likt lietā. Šajā rudenī atrasts interesants un radošs veids, kā to paveikt.
Pašas rokām nu top dabiskā sojas vaska sveces, kuras, papildinātas ar drogām, izskatās īpaši krāsaini un skaisti. Savukārt, liekot lietā augu ēteriskās eļļas, tiek panākts lielisks aromāts.
Ideju noskata tirdziņos
S. Siliņa, aizejot no algota darba, zinājusi, ka grib veidot ko savu – atrast nodarbi, kas pašai būtu tuva un kas ļautu būt noteicējai pār dienas ritmu. Radošajai nodarbei – sveču izgatavošanai – pievērsties pamudinājis redzētais dažādos tirdziņos. “Likās ļoti superīgs darbs, ko darīt.” Tāpat liels pluss šķitis fakts, ka pašai ļoti tuvi ir gan augi, gan to ēteriskās eļļas.
Pievēršanās sveču darināšanai ir viens no pieturas punktiem augu pasaules izzināšanas un izmantošanas ceļā. “Augu pasaule mani interesē jau kādus desmit gadus – es vācu un žāvēju. Ilgu laiku neatradu tam pielietojumu. Domāju – varbūt tējas tirgot?” S. Siliņa ir pārliecināta: “Mums visapkārt ir daba, jāmāk to izmantot.”
Pirmie mēģinājumi aizsākti vien septembrī. Iesākumā augu skaistumu S. Siliņa centusies “noķert” parafīnā, taču nav licies īsti pareizi dabiskās ēteriskās eļļas izmantot parafīna sveču tapšanā. Tieši tad radusies doma par sojas vaska svecēm. Lielākais šīs izejvielas pluss ir tā nekaitīgums sveces degšanas laikā, kā arī fakts, ka šādi veidota svece ilgāk deg un izdala mazāk karstuma nekā tās, kas tapušas no parafīna.
Lai popularizētu savu nodarbošanos un dotu iespēju iegādāties dabiskās sveces, izveidota lapa “Augu maģija svecēs” vietnē “Facebook”. Kā atzīst S. Siliņa, iesākumā nosaukums aptvēris plašāku darbības loku un bijis “Augu maģija svecēs, pirtīs un masāžās”. “Tās visas ir lietas, kas mani interesē, bet, tā kā šobrīd uzsvars ir tieši uz svecēm, tas tagad atklājas arī nosaukumā.” S. Siliņa savu darbību plāno attīstīt maziem, bet apņēmīgiem solīšiem.
Izmanto dabas doto
Sveces, kas pildītas dažāda izmēra stikla burciņās, ir dabisks un videi draudzīgs produkts. To tapšanā izmantotais sojas vasks, augi un to ēteriskās eļļas ir videi un cilvēkam nekaitīgas. Savukārt stikla burciņas pēc sveces izdegšanas iespējams izmazgāt un izmantot otrreiz vai nodot šķirošanā. “Kas man patīk – tā kā sojas vasks ir dabisks, tu pēc tam to vari izliet ārā, burku izslaucīt ar papīra dvielīti un izmantot atkārtoti.”
S. Siliņai licies nozīmīgi radīt produktu, kas nekaitē ne cilvēkam, ne dabai. “Parafīnam ir daudz veselībai kaitīgu kvēpu. Man šķita svarīgi, lai cilvēki zinātu dabisku sveču priekšrocības.”
Sveču lējēja novērojusi, ka mūsdienās par dabisku, veselīgu un videi draudzīgu dzīvesveidu cilvēki aizdomājas arvien biežāk, tāpēc, nenoliedzami, arī patērētāji ietekmē ražotās preces piedāvājumu. Tomēr vēl aizvien ir daļa, kuri neizprot, kādēļ nepieciešams sveces gatavot no sojas vaska, kas produkta izmaksas, protams, krietni sadārdzina.
Atbalsts turpināt darboties tieši ar dabiskām izejvielām nācis lielā mērā no ģimenes locekļiem, tostarp jaunākajiem. “Mans bērns pateica: “Nekādus parafīnus! Tikai dabiskās sveces taisīsim!””
Par augu labajām īpašībām un ēterisko eļļu iedarbību daudz pētīts arī internetā. Te talkā nākusi visa ģimene, arī dzīvesbiedrs Mareks Valts. Iecerēts, ka, apkopojot informāciju, katrai svecei varētu tapt pamatīgāks apraksts, atklājot, ko tā sevī slēpj.
Ar personīgu pieeju
“Es taisu pati, droši vien citiem vēl neuzticos,” par sveču tapšanas procesu smej S. Siliņa. Bērni labprāt gribētu nākt talkā, tomēr šobrīd šķiet, ka labāk visus darbus izzināt un paveikt pašas spēkiem. Radošā darbošanās reizē ir lieliska atslēgšanās un ļauj sakopot domas. “Man tā ir meditācija, esmu pateicīga, ka varu to darīt.”
Pateicīga par iespēju šādi darboties viņa ir arī savai ģimenei, kura ļoti atbalsta. Tā kā darbības sākumposmā tiek izmantota teju katra iespēja piedalīties dažādos tirdziņos, lai ar sevi iepazīstinātu, līdzbraucējos dodas arī dzīvesbiedrs. Abiem tapis skaidrs – lai darbību vērstu plašumā, ir svarīgi veidot atpazīstamību un dibināt kontaktus. “Kaut vai vienreiz būt Rīgā, bet tikt tajā tirgū iekšā,” vērtē M. Valts un uzsver, ka ir svarīgi parunāt klātienē ar topošajiem un jau esošajiem klientiem, veidot atgriezenisko saikni, kas ir tiešās tirgošanas pievienotā vērtība.
Lai gan S. Siliņas gatavotās sveces iespējams aplūkot un iegādāties veikalu tīkla “Daba” veikalos Jelgavā un Liepājā, viņa labprāt pieņem pasūtījumus arī savā “Facebook” lapā un satiek klientus dzīvē. Tad iespējams vairāk uzzināt par sveču tapšanu un pareizu to izmantošanu. Meistare priecājas, ka jau tagad interese par viņas gatavoto produkciju ir gana liela. “Facebook” lapā pienāk daudz interesentu vēstuļu, un viņu iegādātās sveces ar pakomātu starpniecību tiek sūtītas pa visu Latviju. Daži pasūtījumi aizceļojuši arī ārpus valsts robežām – uz Īriju, Spāniju. “Interese ir, un redzams, ka cilvēki saprot, kas tas ir, un novērtē.”
Variāciju – bezgala daudz
Ap svētku laiku jūtams, ka interese par produkciju krietni pieaug – liela daļa uzskata sveces par labu dāvanu saviem tuvajiem un mīļajiem. Šajā laikā darba netrūkst nevienam šajā nozarē strādājošajam. Tirdziņos novērots, ka konkurence šajā jomā ir, taču tukšā neaizbrauc neviens. “Katram jau ir savi knifi,” pārliecināta grobiņniece. Lai izstrādātu savu produktu līniju līdz pilnībai, priekšā vēl daudz darba, viņa vērtē.
Šobrīd piedāvājumā ir 12 dažādu veidu sveces, taču augu un ēterisko eļļu daudzveidība ir tik bagātīga, ka, balstoties uz pasūtītāja vēlmēm, ir iespējams izveidot vēl papildu variantus. Variēt var gan ar sveču formu, gan aromātu.
Nākamais pašmērķis esot apgūt stāvsveču izgatavošanas knifus – tās katrs pats varētu ievietot sev tīkamā svečturī un nebūtu nepieciešamas dažāda lieluma burciņas.
Taujāta par sveču aromātiem, kas īpaši pieprasīti, gatavotāja norāda, ka konkrētu līderu šajā ziņā nav. Katrā vietā, kur norit tirgošanās, vēlmes ir citādas. Piemēram, kamēr ventspilniekiem ļoti tīk lavandas aromāts, citur klienti atzīst, ka ar šo smaržu tirgus jau šķiet pārsātināts, tāpēc priekšroku dod kam citam.
Ap Ziemassvētku laiku interese pieaugot par t.s. tradicionālajiem Ziemassvētku aromātiem, ko veido kanēlis, krustnagliņas.
Izmantojot ievāktās drogas un iepirktās izejvielas, top arī dažādi eksperimenti – tiek gatavotas pirtsslotas, skrubju ziepes, kas lieliski noder pirts rituāliem. Tā kā rūpals aizsācies labi, S. Siliņa ir apņēmības pilna darbošanos turpināt ar pilnu jaudu. “Idejas ir, vien jāpiespiež sevi darboties vairāk.”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām