Rekurzeme.lv ARHĪVS

Mīti par piena zobiem un to kopšanu

2020. gada 25. janvāris 00:00

55
Mīti par piena zobiem un to kopšanu

Bērni parasti piedzimst bez zobiem. Ap 6 mēnešu vecumu sāk šķilties pirmie piena zobi. Pilns piena sakodiens izveidojas ap 2 gadu vecumu. Ap 6 gadiem piena zobi sāk krist ārā un šķiļas pirmie pastāvīgi zobi. Pastāvīgs sakodiens izveidojas ap 12 gadu vecumu. Kāpēc ir vajadzīgi piena zobi, kā tie ir jākopj un vai tie ir jāārstē? Šoreiz parunāsim par mītiem saistītiem ar piena zobiem.

Piena zobus nav vērts labot

Tas ir populārākais mīts, kuram tic daudzi vecāki. Taču patiesībā kariozi piena zobi obligāti ir jāārstē. Gluži tāpat kā bojāti pastāvīgi zobi, piena zobi var sākt sāpēt un strutot, jo tiem ir gan nervs, gan saknes. Iekaisums apkārt piena zobam var skart pastāvīga zoba aizmetni. Ja mutē ir daudzi kariozi zobi, tad veidojas nelabvēlīga mikroflora, tas, savukārt, palielina pastāvīgu zobu kariesa veidošanās risku. Bērniem profilaktiska apskate būtu jāveic biežāk nekā pieaugušiem-reizi 6 mēnešos, jo attālums no piena zoba emaljas virsmas līdz nervam ir krietni mazāks nekā pastāvīgiem zobiem.

Piena zobi jāsāk tīrīt tikai tad, kad tie izšķiļas visi

Tā arī nav taisnība. Līdz ar pirmo zobu parādās pirmie kariesa draudi. Jau uz pirmā mazuļa zoba sakrājas ēdiena paliekas un veidojas zobu aplikums. Zobu tīrīšana jāuzsāk līdz ar pirmā zobiņa parādīšanos, izmantojot speciālu zobu birsti un nelielu daudzumu bērnu zobu pastas. Jāizvēlas konkrētam vecumam paredzēta zobu pasta.

Kariesu piena zobos izraisa tikai saldumi

Šis apgalvojums ir daļēji patiess, jo pārmērīga cukura un skābu produktu lietošana uzturā tiešām noved pie kariesa. Taču svarīgākais ir higiēna. Nepietiekama un neregulāra zobu higiēna rada labvēlīgu vidi kariesa attīstībai. Profilaktiskas vizītes pie zobārsta palīdzēs ierobežot kariesa izplatību un novērst kariesa sekas, taču profilakse ir vecāku ikdienas darbs.

Piena zobiem neveic profesionālu higiēnu


Šis apgalvojums ir pilnīgi aplams. Pareiza zobu kopšana ir ļoti būtiska, katrs vecāks iemāca to savam bērnam, taču zobu higiēnists reizi 6 mēnešos ir jāsāk apmeklēt no 2,5 gadu vecuma. Higiēnists veiks profesionālu mutes dobuma higiēnu un sniegs padomus par zobu kopšanu mājas apstākļos. Šai procedūrai ir arī izglītojošs raksturs, jo higiēnists rāda un stāsta kā pareizi tīrīt zobus un kāpēc tas būtu jādara.

Ja tomēr Jūsu bērnu ir piemeklējušas zobu sāpes, tad Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības atsaucīgais personāls 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā sniegs palīdzību maziem klīnikas apmeklētājiem!