Rekurzeme.lv ARHĪVS

Jaunās ģimenes atgriežas uz dzīvi laukos

ZANE GVOZDE

2020. gada 20. februāris 07:00

104
Jaunās ģimenes atgriežas uz dzīvi laukos

Šādu pozitīvu tendenci iespējams novērot Priekules novada Kalētu pagastā. Pagasta pārvaldes vadītāja Agrita Driviņa norāda, ka interese par lauku īpašumu iegādi no jaunajām ģimenēm jūtama liela. Taču brīvu īpašumu nemaz nav tik daudz, lai nodrošinātu jaunas mājvietas visiem gribētājiem.

Brīvu īpašumu – maz
“Mēs esam priecīgi, jo varētu teikt, ka pēdējā laikā daudzi ir atgriezušies,” par kalētniekiem, kuri dažādu iemeslu dēļ savulaik dzimto pusi bija pametuši, saka A. Driviņa. Viņu vidū ir daudz tādu, kuri izlēmuši pilsētas dzīvi iemainīt pret mierīgāku un zaļāku dzīvi laukos. Tāpat liela daļa ir to, kuri atgriezušies no peļņas ārzemēs un vai nu par sapelnīto naudu iegādājas īpašumus, vai arī izvēlas turpināt saimniekot dzimtas mājās. “Tēva mājās atgriezās ģimene, kura atbrauca no Skotijas, viņi tur strādāja, ģimenē aug trīs bērniņi,” zina teikt pagasta pārvaldniece.
Lai gan liela interese ir tieši par lauku māju iegādi ar tām piegulošo zemesgabalu, novērots, ka atbraucēji labprāt apmestos arī uz dzīvi daudzdzīvokļu namos, taču variantu, ko piedāvāt, pašvaldībai nav. “Brīvu dzīvokļu nav. Arī tiem, kuri zvanījuši no Liepājas un meklējuši lauku mājas, mums īsti nav, ko piedāvāt. Pašvaldībai tiešām nav. Privātie ir pārpirkuši, nopirkuši, paši nevar saprast, vai viņi te dzīvos vai nedzīvos, bet īpašumus nepārdod,” situāciju raksturo A. Driviņa.

Nosedz vairākas jomas
Spriežot par to, kas jaunās ģimenes mudina apmesties uz dzīvi Kalētos, A. Driviņa, Kalētu tūrisma gide un senlietu krātuves vadītāja Arta Troika un kultūras nama vadītāja Svetlana Zaše-Zasa vienbalsīgi atzīst, ka tas noteikti ir daudzpusīgais izglītības piedāvājums. Kalētos ļoti veiksmīgi darbojas pirmsskolas izglītības iestāde, arī Mūzikas un mākslas skola, kas nodrošina ne tikai pamatizglītību, bet arī interešu izglītību.
Iespējas darboties ir arī sporta cienītājiem, jo sava filiāle Kalētos ir arī Grobiņas sporta skolai. Tāpat šeit ir aktīvās atpūtas iespējas, ko nodrošina dabas tuvums, teritoriju labiekārtošana, piemēram, Kalētu Priediena apgūšana. Pat tiem vecākiem, kuriem darba dēļ jāmēro tāls ceļš prom no Kalētiem, sirdī ir miers, jo viņi zina, ka bērni būs nodarbināti visu dienu – skolas aktivitātes un dažādie interešu pulciņi seko cits citam. “Mēs varam nodrošināt pilnu komplektu, un arī izmaksas nav nekādas lielās,” par bērnu iespējām saka A. Troika.
S. Zaše-Zasa piebilst, ka vietējo iniciatīvām atvērts arī kultūras nams – tā telpas vietējie var izīrēt savu pasākumu, svētku rīkošanai. “Zāle nestāv tukša,” abpusēji izdevīgo kultūras nama noslodzes veicināšanu raksturo kalētnieces.