Rekurzeme.lv ARHĪVS

Nepamatots izsaukums – apzināta melošana

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2020. gada 20. februāris 07:00

36
Nepamatots izsaukums – apzināta melošana

“Uz ielas guļ cilvēks un tobrīd nereaģē. Es izsaucu operatīvos dienestus, bet, pirms ierodas palīdzība, cilvēks pieceļas un iet prom. Vai arī tas ir nepamatots izsaukums? Ko īsti nozīmē jēdziens “nepamatots izsaukums”?” jautā lasītāja.

Skaidro Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Šeršņova.
Uzreiz varu nomierināt, ka šādās situācijās var zvanīt – iedzīvotāji nav mediķi un nevar zināt cilvēka veselības stāvokli. Situācijas, kuras uzskatāmas par viltus izsaukumiem, ir tādas, kur cilvēks mērķtiecīgi zvana operatīvajiem dienestiem, lai samelotu par kādu notikumu. Daži tā dara, lai ieriebtu kādam, cerībā, ka policija uz vietas nemaz neskaidro notikušā apstākļus un soda cilvēku, uz kuru norāda izsaucējs. Taču uz vietas likumsargi skaidro situāciju un runā ar abām iesaistītajām pusēm, arī lieciniekiem, ja tādi ir. Situācijā, kur nav šaubu, ka tas ir bijis apzināts nepamatots izsaukums, tiek sastādīts protokols izsaucējam.

Izsauc, lai ieriebtu
Ja iedzīvotājs redz uz ielas gulošu cilvēku, dzird, ka kaimiņi trokšņo, strīdas, vai ir bijis aculiecinieks miesas bojājumu nodarīšanai, bet policija ierodoties šādas lietas vairs nekonstatē, protokols parasti netiek noformēts. Informācija par katru izsaukumu saglabājas un katra izsaucēja dati, ja persona paliek notikuma vietā, arī. Ja vairākkārt atkārtojas šādi izsaukumi, protams, tas ir aizdomīgi. Taču ikdienā cilvēkiem nevajadzētu par to uztraukties – par uz ielas gulošiem cilvēkiem būtu jāziņo, mēs nekad nevaram paskatoties vien noteikt, vai viņš ir iedzēris par daudz vai ir veselības problēmas. To konstatē medicīnas darbinieki. Situācija, kad iedzīvotājs nav vienaldzīgs pret apkārtējiem, ir tikai apsveicama.
Ar ģimenes konfliktiem un trokšņojošiem kaimiņiem arī gadās tā, ka, likumsargiem izbraucot uz adresi, mūzika jau ir nogriezta klusāk vai konflikts beidzies. Šādos gadījumos protokols izsaucējam nedraud. Citāda situācija ir tad, ja izsaucējs vairākkārt sauc policiju uz konkrētu dzīvokli, jo tur it kā trokšņo, bet, apjautājot visus kaimiņus, viņi nekādu trokšņošanu nav dzirdējuši. Tad policija skaidro, kāpēc šādi izsaukumi atkārtojas, jo, iespējams, kāds kādam grib ieriebt un radīt neērtības.

Uzliek naudas sodu
Par šādiem pārkāpumiem ir paredzēta atbildība pēc Latvijas Administratīvā pārkāpuma kodeksa (LAPK) 202. panta 1. un 2. daļas.
LAPK 202. panta 1. daļā ir teikts, ka par ugunsdzēsības un glābšanas, policijas, neatliekamās medicīniskās palīdzības vai citu speciālo dienestu apzināti nepamatota izsaukšanu un apzinātu informācijas izplatīšanu par nepatiesu notikumu vai apzinātu nepatiesa notikuma inscenēšanu, kā rezultātā ugunsdzēsības un glābšanas, policijas, neatliekamās medicīniskās palīdzības vai citi speciālie dienesti tiek iesaistīti reaģēšanā, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no trīsdesmit pieciem līdz simt četrdesmit eiro, bet juridiskajām personām – no simt četrdesmit līdz tūkstoš četrsimt eiro.