Rekurzeme.lv ARHĪVS

Instrumentus atved no Jaunzēlandes

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2020. gada 27. februāris 07:00

402
Instrumentus atved no Jaunzēlandes

Aizputes vidusskolā šajā mācību gadā izveidots akustiski vokāli instrumentālais ansamblis “Vēl-reiz”, kurš priekšnesumos apvienojas ar popgrupu “Mums-Jums”, kas izveidota pirms trim gadiem. Abus kolektīvus vada mūzikas skolotāja Vineta Snipke, kura jaunizveidotajam ansamblim rokas bagāžā atvedusi īpašus mūzikas instrumentus no Jaunzēlandes.

Sapako rokas bagāžā
Akustiski vokāli instrumentālais ansamblis izveidojies septembrī. Bariņam meiteņu bijusi vēlme spēlēt mazās ģitāriņas jeb ukuleles. “Tad sāku prātot, ko mēs vēl varam likt klāt, lai skanētu labāk, iespaidīgāk,” stāsta V. Snipke. Tad nu likti klāt instrumenti, ko māk vai mācās spēlēt ansambļa dalībnieki.
“Popgrupas mazo meiteņu trio mums ir īsti spridzeklīši,” slavē skolotāja. Viņas ļoti labi apgūst dziedamo repertuāru, bet katra spēlē arī kādu instrumentu. Nesen sākušas apgūt perkursijas cauruļu spēli. Tās V. Snipke atvedusi no Jaunzēlandes, kur dzīvo viņas dēls. “Biju ciemos, iegādājos, atvedu. Dēls kārtīgi salika somā, lai varu ņemt lidmašīnā rokas bagāžā. Pēc kāda laiciņa ieeju Liepājā mūzikas instrumentu veikalā un ieraugu – tieši tādas pašas! Un es atvedu no Jaunzēlandes!” smaidot stāsta skolotāja. Toties ansamblim šie instrumenti ir ar stāstu – tie atceļojuši no valsts, kur tās reģionu atpazīst pēc šī instrumenta spēles. Ansamblī vēl neredzētāks instruments ir kahons – koka kaste, no kuras var dabūt ārā ritmiskas skaņas, līdzīgas kā no bungām.

Noskaņo kā klavieres
Skolotāja stāsta, ka katrai skaņai ir sava perkusija – notij do cilindrs ir garāks, tālākajām oktāvas notīm – īsāks. Skaņas skaļums un intensitāte atkarīga no tā, pa kuru ķermeņa daļu ar vieglās plastmasas mūzikas instrumentu uzsit – pa kājas apakšstilbu, augšstilbu, roku. “Perkusijas var noskaņot līdzīgi kā klavieres – tās var skanēt gan kā baltie taustiņi, gan melnie, gan mažoros, gan minoros,” skaidro pedagoģe.
Apgūstot instrumentu spēli, viņa brīdi pa brīdim audzēkņiem, lūdzot pienācīgu attieksmi pret lietām, atgādina: “Tas ir instruments, tās nav rores!” Tāpat jāievēro, kurš ansambļa dalībnieks kuru skaņu spēlēs, lai skanētu labi.
Pievienojot dziesmai un instrumentu skanējumam perkusijas, latviešu tautasdziesma “Kumeliņi, kumeliņi” ansambļa izpildījumā ieguvusi jaunu skanējumu.
Skolotāja teic, ka ar “Vēl-reiz” strādā ne tikai mācību dienās atvēlētajās pulciņa nodarbībās, bet arī brīvajā laikā. Tādējādi ieguldītais darbs jau atmaksājies – lai arī nesen izveidots, ansamblis ieguvis pirmās pakāpes diplomu mūzikas grupu konkursā “No baroka līdz rokam”.