Rekurzeme.lv ARHĪVS

Palīgs mazdārziņā – olu bretes

Sarmīte Elsta

2020. gada 19. marts 07:00

645
Palīgs mazdārziņā – olu bretes

Bieži vien, kad jāsāk dārza sējas darbi, neierasti biežās locīšanās dēļ, gatavojot vadziņas, sējot smalkās sēkliņas un vēl ik pa brīdim retinot, piezogas muguras sāpes. Attapīgi dārznieki ir izdomājuši labu veidu, kā atvieglot sev darbu.
Tukšā papīra olu bretē izdur nelielu caurumiņu katrā padziļinājumā un, izmantojot jebkuru sev pieejamu virsmu (man tas ir āra galds), saliek bretes rindā, ieber zemi un katrā olu ligzdā ieliek vienu sēkliņu. Sēt olu bretēs var jebko – burkānus, bietes, redīsus, puķes utt. Iesētās sēklas var droši laistīt ar ūdeni – papīra ligzdiņa pasargās to no aizplūšanas kopā ar ūdeni un sēklas vienmēr paliks sava “būrīša” robežās. Attēlā redzamajā piemērā ir izmantoti puķuzirņi, kas pēc uzdīgšanas ar visu olu breti tiks ievietoti palielā puķu podā.

Pasargā no nezālēm
Ja šo darbu darāt dzīvoklī un uz vasarnīcu doties ir paredzēts pēc pāris dienām, apakšējo breti uzlieciet uz paplātes, salieciet savus sējumus vienu uz otra un novietojiet gaišā vietā! Dārzā atrociet nedaudz dobes virskārtu, salieciet bretes dobē un apberiet ar mazliet augsnes! Jums nebūs jāretina un praktiski nebūs jāravē, jo olu brete kalpos kā mulča, pasargājot no nezāļu dīgšanas. Kāda pienene varbūt arī izdzīvos un augs, taču no sēklām sasējušās nezāles pavisam noteikti nespēs augt. Līdz brīdim, kad dārzeņi būs nobrieduši, olu bretes būs sadalījušās un netraucēs dārzeņu augšanu.
Ja vēlaties iegūt glītus gladiolu četrstūrus, pirms stādīšanas zemē salieciet olu bretes ligzdās gladiolu sīpolus! Tieši tāpat var stādīt arī tulpes, narcises un citus sīpolaugus, kā arī sēt vasaras puķes. Pirms vasaras puķu sēšanas no olu bretes var izveidot visdažādākās formas – apļus, trīsstūrus – un tad sēt. Vienu aplīti piepildīt ar vienas krāsas puķu sēkliņām, otru – ar citas krāsas. Novietojiet savā puķu dobē un radiet košu, noteiktas formas akcentu!
Ja esat nolēmuši sēt agros dārzeņus siltumnīcā, piemēram, redīsus, arī tad olu brete var būt labs palīgs. Uzrušinātā augsnē iespiediet olu breti un pēc tam iespieduma rezultātā radušajās bedrītēs lieciet sēkliņas – glīti un ekonomiski!

Mugura teiks paldies
Dārza celiņus nomulčējiet ar jebkādu jums pieejamo materiālu! Ja izmantojat organiskos materiālus (zāli, dārzeņu mizas u.c.), tas dos papildu mēslojumu augiem – augu saknes sameklēs barības vielas arī no attālāka barības devēja. Tikai tad būtu vēlams pa virsu organiskajai mulčai uzlikt kartonu, audumu vai jebko, kas laika gaitā sadalīsies, bet netraucēs pārvietošanos un nomāks nezālēm iespēju augt.
Šādi iekārtotas dobes un celiņi prasīs krietni mazāk piepūles, un jūsu mugura teiks jums paldies.