Rekurzeme.lv ARHĪVS

Atbalsta savējos ar pārtiku un informāciju

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2020. gada 16. aprīlis 07:00

72
Atbalsta savējos ar pārtiku un informāciju

Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā pašvaldības, cik vien atļauj likumdošana, sniedz atbalstu iedzīvotājiem, lai pašvaldībai piederīgie iedzīvotāji pēc iespējas veiksmīgāk pārvarētu laiku, kad ikdiena ir izsista no ierastā ritma.

Sazinās citādi
Ikviena no deviņām apkārtējām pašvaldībām – Liepājas pilsēta, Grobiņas, Vaiņodes, Priekules, Pāvilostas, Aizputes, Durbes, Nīcas un Rucavas novads – klientu apkalpošanu nodrošina pēc iespējas attālināti. “Trīs nedēļu laikā gan elektroniski, gan telefoniski sniegti vairāki simti konsultāciju un pakalpojumu. Pašvaldības administrācija tikpat lielā apjomā kā pirms ārkārtējās situācijas iedzīvotājus konsultē, pieņem iesniegumus, sniedz pakalpojumus, tikai šobrīd pamatā ar telefona un e-pasta starpniecību. Arī Liepājas domes darbs pārorganizēts tā, lai tas varētu notikt attālināti – videokonferenču režīmā,” stāsta Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.
Attālinātā režīmā strādā arī astoņu novadu pašvaldības, un, pēc to sniegtās informācijas, jaunajā režīmā darbs norit bez aizķeršanās. “Darbs attālināti nemazina darba efektivitāti,” pieredzē dalās Nīcas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Kopštāle.
Rucavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Veits sarunā ar “Kursas Laiku” norāda, ka daudzu jautājumu risināšana, kā arī pieredzes apmaiņa ar apkārtējo pašvaldību vadītājiem notiek videokonferenču režīmā. “Tā savstarpēji sazināmies – kā darām mēs, kā notiek citur. Tikai jāņem vērā, ka drīkstam rīkoties likumdošanas rāmjos. Jebkuram lēmumam jābūt juridiski pamatotam,” viņš piezīmē.
Aizputes novada domē laikrakstu informēja, ka no šīs ārkārtējās situācijas ņems vērā pieredzi, ko izmantot nākotnē – ikdienā arī turpmāk pašvaldības darbā centīsies ieviest attālinātas konferences un sapulces, ietaupot līdzekļus dalībnieku transporta izmaksām.

Priekšroka – vietējiem
Visās deviņās pašvaldībās ir pārcelti nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņi. Pārsvarā termiņš ir pārcelts par mēnesi vai diviem, bet, piemēram, Aizputes novadā nodokli varēs maksāt līdz 15. augustam. Vairākās pašvaldībās pieņemts lēmums atbalstīt uzņēmējus, dodot atlaides telpu nomas maksai. “Vaiņodes novadā pagaidām neviens uzņēmējs nav vērsies, bet, ja prasīs, esam gatavi runāt un vienoties,” piebilst Vaiņodes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Jurjevs.
Vairākas pašvaldības arī apkopojušas vietējos uzņēmējus, ēdinātājus un pārtikas produktu tirgotājus, no kuriem var iegādāties preces tiešajā pirkšanā vai ar piegādi. Oficiāli to izdarījušas Nīcas un Aizputes novada pašvaldības. Aktīvi šo jautājumu risina arī citi pašvaldību aktīvisti. 
“Pašvaldības iepirkumu procedūrās priekšroku centīsies dot vietējiem uzņēmējiem,” kā vēl vienu atbalsta mehānismu uzņēmējiem nosauc Aizputes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Medene.

Pārtikas kartes vai pakas
Pārsvarā visās pašvaldībās atbalsta mehānismi iedzīvotājiem, atsevišķām sociālā statusa grupām un uzņēmējiem ir līdzīgi. “Skolēniem no sociāli mazaizsargātām grupām brīvpusdienu vietā būs iespēja saņemt karti pārtikas iegādei 25 eiro vērtībā. Liepājas pilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem, kuri ārkārtas situācijas radīto apstākļu dēļ nonākuši krīzes situācijā un kuriem nav savu līdzekļu, lai iegādātos pārtiku, tiek piešķirts pabalsts pārtikas iegādei – tās ir kartes pārtikas iegādei līdz 45 eiro personai un līdz 200 eiro ģimenei mēnesī “Top!” veikalos. Saistībā ar Ministru Kabineta pieņemtajiem uzņēmējdarbības atbalsta mehānismiem Attīstības pārvalde apkopo vispārējo informāciju un nepieciešamības gadījumā sniedz konsultācijas vietējiem uzņēmējiem par aktuālajiem ekonomikas jautājumiem,” Liepājas pašvaldības galvenos atbalsta veidus nosauc D. Freidenfelde.
Durbes novada dome 7. aprīlī sasauca ārkārtas domes sēdi, lai izskatītu jautājumu par atbalsta sniegšanu pašvaldībā deklarēto 1.–9. klašu izglītojamajiem no daudzbērnu, trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm. Izglītības un zinātnes ministrija noteica, ka atbalsts ir jāsniedz no 1. līdz 4. klasei. Durbenieki nolēma, ka, paredzot papildu pašvaldības līdzekļus, tiks nodrošināts atbalsts arī novadā deklarēto 5., 6., 7., 8. un 9. klašu izglītojamajiem,” paziņojumā pašvaldības mājaslapā raksta Durbes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Radzevičs. Lai nodrošinātu visiem vienādu ēdiena kvalitāti, dome par piemērotāko veidu izvēlas pārtikas pakas bērna ģimenei. Pašvaldība pārtikas pakas 25 eiro vērtībā sagādāja līdz Lieldienām. “Ja kāda no ģimenēm nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā un pārtikas paku nav saņēmusi, aicinu interesēties Durbes novada Sociālajā dienestā,” norāda A. Radzevičs. Viņš arī izsaka pateicību Durbes novada Sociālā dienesta darbiniekiem, šoferiem un citiem darbiniekiem, kuri bijuši iesaistīti pārtikas paku sagatavošanā un operatīvā piegādē ģimenēm.
Savukārt Vaiņodes novadā tuvākajā laikā tikšot pieņemts lēmums par pārtikas karšu piešķiršanu trūcīgajām un daudzbērnu ģimenēm, apstiprina O. Jurjevs.
Pāvilostas novadā pieņemts šāds lēmums, ka pārtikas kartes 20 eiro vērtībā piešķirs reizi mēnesī, sarunā ar laikrakstu norādīja novada priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Nodrošina ar pusdienām
Aizputes novadā kopš 14. aprīļa brīvpusdienas saņem bērni no maznodrošinātām, trūcīgām, daudzbērnu ģimenēm, bērni invalīdi un bērni no ģimenēm, kuras izteikušas vēlmi saņemt brīvpusdienas: Kalvenes un Cīravas bērni – siltās pusdienas, pārējo pagastu un pilsētas bērni – pārtikas pakas reizi nedēļā, informē E. Medene.
Priekules novada pašvaldība informē, ka 9. aprīlī Priekules novadā deklarētajām trūcīgajām, maznodrošinātajām un daudzbērnu ģimenēm, kurās ir 1.–4. klašu skolēni, Priekules novada Sociālais dienests nodrošināja pārtikas paku piegādi. To iegādei izlietoti līdzekļi, kas no valsts tika piešķirti brīvpusdienām laika periodam no 1. līdz 14. aprīlim. Priekules novadā pakas tika piegādātas 103 bērniem.
Nīcas vidusskola sadarbībā ar domes Sociālo dienestu nodrošina siltas pusdienas 101 skolēnam, zina teikt Nīcas novada domes pārstāve K. Kopštāle.
Grobiņas novadā palīdzību pārtikas piegādē nodrošina visiem 1.–4. klašu skolēniem, kuri mācās Zentas Mauriņas Grobiņas novada vidusskolā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas; tiem 1.–4. klašu skolēniem no daudzbērnu, maznodrošinātajām vai trūcīgajām ģimenēm, kuru dzīvesvieta deklarēta Grobiņas novadā, taču mācību iestāde ir citur; 5.–9. klašu skolēniem no daudzbērnu, maznodrošinātajām vai trūcīgajām ģimenēm, kuru dzīvesvieta deklarēta Grobiņas novadā. Tāpat pašvaldība piedāvā pusdienu piegādi dzīvesvietā darbdienās un pārtikas paku piegādi reizi mēnesī (bez maksas). Papildus pašvaldība var nodrošināt pusdienu piegādi par samaksu (1,60 eiro porcija) tiem, kuri neietilpst nevienā no iepriekš minētajām grupām, teikts pašvaldības mājaslapā.

Uzrunā divās valodās
Pāvilostas un Aizputes novada domes pārstāvji norāda, ka pašvaldībās atbalsts paredzēts arī gados vecākajiem cilvēkiem. U. Kristapsons skaidro, ka Sociālais dienests pēc pieprasījuma var palīdzēt senioriem zāļu un pārtikas piegādē. “Tiklīdz prasīs, dienests gatavs iesaistīties,” uzsver pašvaldības galva.
Sociālais dienests pastiprināti apzina, vai ģimenēm vai vientuļiem cilvēkiem ir nepieciešama palīdzība, piemēram, atvest pārtiku, zāles, vai tās nav nonākušas krīzes apstākļos, Aizputes pašvaldības nostāju raksturo E. Medene un nosauc vēl vienu nozīmīgu atbalsta veidu – pašvaldībai ir dzīvokļi, kuros ir iespējams izmitināt karantīnā vai pašizolācijā esošas personas.
Rucavas novada domes priekšsēdētājs J. Veits norāda, ka atbalsta mehānismi iedzīvotājiem ieviesti un to īstenošana norit līdzīgi. Papildus tiek domāts par mediķu drošību, tiek gādāti nepieciešamie drošības un aizsardzības līdzekļi.
Pašvaldības, kuras līdz šim aktīvi darbojušās sociālajos tīklos, tagad šīs komunikācijas iespējas, lai ziņotu par aktuālāko, izmanto vēl aktīvāk. Savukārt Liepājas dome ļoti aktīvi apkopojusi informāciju mājaslapā, kur iedzīvotājus informē par pārtikas piegādi, iespēju sportot attālināti, saņemt emocionālo atbalstu, pašizolācijas telpām, pusdienām ar piegādi vai līdzņemšanu un bērnu audzināšanu krīzes laikā un citiem noderīgiem jautājumiem. “Lai liepājnieki pēc iespējas vairāk būtu informēti par esošo situāciju un pasargātu sevi un savus līdzcilvēkus no iespējamās inficēšanās, gan pilsētvidē, gan elektroniski un iedzīvotāju pastkastītēs, kā arī citās publiskās vietās ir izvietoti materiāli gan latviešu, gan krievu valodā. Tāpat ir sagatavoti materiāli, kurus aicinām izmantot, lai informētu savus radus, draugus, kaimiņus, kā arī uzņēmumu klientus,” uzsver D. Freidenfelde.