Rekurzeme.lv ARHĪVS

Slēgs Rudes pamatskolu

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2020. gada 30. aprīlis 07:00

159
Slēgs Rudes pamatskolu

Nīcas novada domes deputāti 22. aprīļa ārkārtas sēdē pieņēmuši lēmumu slēgt Rudes sākumskolu no šī gada 1. augusta. “Vēsturisks brīdis. 145 gadus esam noturējušies,” attālinātajā domes sēdē sacīja novada domes priekšsēdētājs Agris Petermanis. Par skolas slēgšanu vai saglabāšanu diskusijas notikušas jau ilgus gadus.
2018. gadā mazā skolēnu skaita dēļ Nīcas novada Otaņķu pagasta Rudes pamatskola tika reorganizēta par sākumskolu, atstājot 1.–6. klašu grupu un pirmskolas grupu. Iepriekšējā mācību gadā vairāki vecāki uzņēmās iniciatīvu, lai meklētu veidus, kā izglītības iestādei piesaistīt vairāk skolēnu. Pērn skolā mācījās 24 audzēkņi. Taču ar tendenci, ka to skaits izglītības iestādē samazinās, rēķinājās ikviens. Iesākumā bija plānots, ka skolas slēgšanas datums būs 2020. gada 31. augusts. “Ja skolu slēdzam, nevajag to atlikt uz pēdējo datumu. Skolotāji izņems atvaļinājumu, un pēc tam darba attiecības beigsies,” norādīja skolas direktore Ingūna Lībeka.

Meklē pielietojumu
Deputāti domes sēdē arī diskutēja par to, ko iesākt ar skolas ēku, ko izlemts atstāt pašvaldības pārziņā un lietošanā. Izskanēja vairāki priekšlikumi. Domes priekšsēdētāja vietnieks Renārs Latvens norādīja, ka lēmums slēgt skolu ir emocionāli smags: “Lai arī lēmums nav vienkāršs, tas ir pārdomāts un uz skaitļiem balstīts. Rudes skolas dibinātāju vārdi ir ierakstīti vēstures lapās, un tur arī būs mūsu kā skolas slēdzēju autogrāfi. Prieks un lepnums, ka skola ir bijusi un izaudzinājusi vairākas novada iedzīvotāju paaudzes! Cīņassparu un resursus skola nodos tālāk Nīcas vidusskolai, kas turpinās cīņu izglītības nozarē.” Deputāts aicināja kolēģus un pārējos iesaistītos kopā kārtīgi pārdomāt lēmumu par ēkas izmantošanu ilgtermiņā un sabiedrības labā.
Viens no priekšlikumiem ir veidot izglītības māju. Tas nozīmē turpināt nodrošināt divas pirmsskolas izglītības grupas 1. stāvā, 2. stāvā varētu būt mākslas skola, kura darbotos kā vēl viens izglītības virziens, bet 3. stāvu atvēlēt Otaņķu senlietu krātuvei, kas savā darbībā uzņem apgriezienus. Vēl ir variants telpas atvēlēt novada pieaugušo izglītības centram vai kultūras centram.

Specifiski noteikumi
Nīcas vidusskolas direktore Lāsma Petermane norādīja, ka izglītības iestāde ir gatava uzņemt audzēkņus no Rudes sākumskolas izglītības turpināšanai, taču vienlaikus atgādināja, ka izglītības iestādes izvēli nosaka vecāki. “Nevaram automātiski viņus pārņemt, bet esam gatavi uzņemt. Taču Nīcā nav tādu izglītības programmu, kādas nodrošināja Rudē,” piebilst direktore.
Rudes pirmskolas grupas plānots nodot Nīcas pirmsskolas izglītības iestādes “Spārīte” pakļautībā. Tās vadītāja Daira Eglīte diskusijā uzsvēra, ka nepieciešams noskaidrot reālo pakalpojumu saņēmēju skaitu jeb potenciālo audzēkņu skaitu Rudē. I. Lībeka noskaidrojusi, ka no pašreizējiem 19 audzēkņiem trīs šoruden ies skolā, paliek 16 bērni. “Spārītes” vadītāja pieļāva, ka tie Otaņķu pagasta bērni, kuri tagad apmeklē bērnudārzu Nīcā, nemainīs to pret pirmskolas grupām Rudē.
“Domājot par telpām, jāņem vērā Ministru Kabineta noteikumi par higiēnas prasībām. Vai būs atsevišķa ieeja? Ēka ir plānota kā sabiedriska vieta, bet bērnudārzs nedrīkst būt publiskā vietā. Pirmskolas vajadzībām būs nepieciešama ēkas pārbūve. Tāpat tualetes, izlietnes. Tā visa ir smalka lieta, prasības no inspekcijām ir pedantiskas. Turklāt jāņem vērā, ka prasībām Rudē un Nīcā tad ir jābūt vienādām. Piemēram, tagad Rudē pirmskolas pedagogi strādā ar mazu bērnu skaitu, salīdzinot ar Nīcu,” sacīja D. Eglīte.
Viņa arī pauda uzskatu, ka būtu vēlams neko nesasteigt: “Vai ir vērts ieguldīt naudu, nezinot par nākotnes diviem trim gadiem?” Pašreizējā prognoze liecina, ka tuvākajos gados pirmskolas grupas Rudē varētu apmeklēt ap 20 bērnu. Otaņķu pagasta pārvaldnieks Andris Bišofs norādīja, ka nepieļauj tādu domu – bērnudārzam nebūt.

Mākslas skola –
vai nepieciešama?
Nīcas mūzikas skolas direktore Dina Sleže, oponējot iecerei pievienot tai vēl vienu novirzienu – mākslas skolu –, atgādināja, ka iepriekš izglītības iestādes akreditācijas komisijas vadītājs ieteicis neveidot mākslas novirzienu, jo tā tomēr ir atšķirīga no mūzikas skolas. Mūzikas skolā ir individuāls darbs, bet mākslas skolā – vairāk strādāšana klašu grupās. Tāpat svarīgs faktors, kas jāņem vērā – audzēkņu transports uz Rudi. Turklāt iesākumā programmas jālicencē par pašvaldības naudu.
L. Petermane pauda, ka diskusijai par šo jautājumu vēl jāturpinās. I. Lībeka skaidroja, ka veikta anketēšana, kurā noskaidrots, ka vecāki mākslas skolā labprāt skolotu bērnus, taču labprātāk gribētu, ja tas notiktu Nīcā: “Nīcas vidusskolā notiek mākslas pulciņi, tie nav pārpildīti. Bet – pulciņi nav mākslas skola.”
A. Bišofs pauda, ka Rudē jāmēģina rast pieeju tieši Otaņķu pagasta cilvēkiem, nodrošinot viņu vajadzībām un interesēm atbilstošo, piemēram, ēkā piedāvājot visiem iedzīvotājiem interešu izglītību. Deputāti un speciālisti lēma, ka pie visiem šiem jautājumiem būs vēl jāatgriežas atsevišķās diskusijās.