Rekurzeme.lv ARHĪVS

Augu valstības ritms – nemainīgs

ZANE GVOZDE

2020. gada 7. maijs 07:00

764
Augu valstības ritms – nemainīgs

Aizputes dārzniecība savu vietu stādu tirgū iekarojusi, jau vairāk nekā 16 gadus klientiem piedāvājot augu, krāsu, garšu un smaržu bagātību un visam pāri – nemainīgu kvalitāti. Arī šosezon ikvienam būs iespēja izvēlēties savam piemājas dārziņam, āra terasei vai balkonam piemērotus augus. Dārzniecības saimnieki cer, ka arī šajā nenoteiktajā un visnotaļ saspringtajā situācijā kādu smukumu savās mājās nemainīgi gribēs teju katrs.

Strādā cieši līdzās
Aizputes dārzniecībā ik dienas plecu pie pleca saimnieko dzīvesbiedri Ivars un Rudīte Branti. Abi smej, ka tādējādi izmaiņas saistībā ar ārkārtējo situāciju valstī neizjūt – jau līdz šim veiksmīgi saraduši visu dienu vadīt kopā, gādājot par augu valstību pašiem piederošajā dārzniecībā. Tikt galā ar darba apjomu Branti gadu gaitā veiksmīgi iemanījušies. Visa pamatu pamats ir veiksmīga plānošana. “Ļoti daudz var padarīt, ja visu saplāno un izdomā, ko konkrētajā brīdī darīt.”
Skaidrs, ka brīžos, kad sākusies aktīvā sezona, diena var krietni ievilkties, lai visus darbus paveiktu, taču ar to Branti rēķinās, apzinoties, ka tas ir abu iztikas jautājums. “Tad, kad viss ir notirgots, tad var atkal atpūsties,” režīmu raksturo saimnieks.
Tā kā lielākā daļa dienas tiek pavadīta dārzniecībā, abus mazāk skar apkārt valdošā kņada un notikumi. “Ja mēs neklausītos un nedzirdētu ziņas, vispār nezinātu, kas notiek. Mums ir sava pasaule, savs darba ritms,” raksturo R. Brante. Arī I. Brants atzīst, ka šajā nozarē darbi ne brīdi neapstājas – tā tas bijis arī iepriekš piedzīvotu krīžu laikā. “Ja cilvēki brauc un pērk – viss kārtībā!” teic audzētājs.
Zināmas izmaiņas vīrusa izplatība ieviesusi vien piegāžu nodrošināšanā. Ziemciešu stādi, kas lielākoties tiek pasūtīti no Amerikas, līdz Latvijai nav nokļuvuši. Branti jau sākuši bažīties, kā būs ar pārējiem pasūtījumiem, kas pienāk lielākoties no Holandes, bet ar tiem viss bijis kārtībā un piedāvājuma bagātīgo klāstu izdevies nodrošināt tik un tā.
 
Scenāriji var būt dažādi
Dārzniecības saimnieki spriež, ka to, kāda šogad būs interese par stādiem un cik liels būs pieprasījums pēc tiem, vēl grūti prognozēt. Varianti iespējami vairāki. Viens no tiem – tā kā cilvēki šobrīd vairāk laika vada mājās, iespējams, vēlēsies sev apkārt radīt skaistāku un košāku vidi un vairāk nodosies dārza darbiem. Otrs variants – vēlme pēc darbošanās un stādu audzēšanas būs, bet vairāk tiks pārskatīti līdzekļi un to izlietojums. “Nākotne ir neskaidra, jo cilvēki vairāk ietaupa, skatās līdzi, pirkumus apdomā. Taču skaistumu, es domāju, gribēs tik un tā.”
Nezinot, ko īsti gaidīt, Branti turpina strādāt ierastajā režīmā – piepilda siltumnīcas ar dažāda veida augiem visām gaumēm, lai izvēles iespējas būtu ikvienam. “Strādājam kā katru pavasari,” apstiprina saimniece.
Arī klientu pieņemšana notiek, kā ierasts – izraudzīties sev tīkamākos stādus var, atbraucot uz dārzniecību. Protams, ievērojot noteikumus. “Ja sabrauc vairāki vienlaikus, cilvēki jau paši saprot un neskrien viens otram virsū,” skaidro I. Brants.
Skaidrs, ka ieguldījumi dārzniecības uzturēšanā un daudzveidīga piedāvājuma nodrošināšanā ir pamatīgi, tādēļ atliek cerēt, ka šosezon izdosies vismaz atgūt ieguldīto. Par peļņu domāt un spriest vēl pāragri. Saimniekošana dārzniecībā ir abu sirdsdarbs un reizē iztikas avots, līdz ar to visas pūles tiek veltītas šīs nodarbes attīstībai. “Pesimisms nav nevienā brīdī piezadzies,” par darbošanos saka R. Brante.

Zaudētājos nepaliek
Šobrīd savu labumu daļai Latvijas uzņēmēju dod fakts, ka slēgtas robežas. Tas skāris arī stādaudzēšanas nozari. Kādreiz daļa iedzīvotāju izvēlējusies stādus pirkt pie kaimiņiem Lietuvā, piemēram, populārajā Rietavas tirgū, nu šis paradums jāmaina un jāizvēlas produkcija no kāda vietējā stādaudzētāja. Dārzniecības saimnieki dzirdējuši, ka piedāvājums esošajā situācijā samazinājies arī nozares veikalu tīklos, piemēram, “Depo”. Arī šo pircēju ceļš nu visticamāk vedīs pie kāda no stādaudzētājiem tuvākajā apkārtnē, un tas ir sava veida ieguvums.
Tā kā Branti nav to audzētāju vidū, kas savu produkciju piedāvā tirdziņos vai lielajos stādu gadatirgos, tad arī šo iespēju ierobežošana viņus neietekmē. Abu izvēlētais saimniekošanas veids – darboties divatā pašu izveidotajā dārzniecībā, kur notiek arī tirdzniecība – šajā laikā noteikti ir viņu lielākais pluss. Tā ir iespējams nodrošināt nepārtrauktu darbošanos un saimniekošanas turpināšanu ierastā ritmā.
Par labu Brantiem nāk arī tas, ka nav aktīvu kredītsaistību. Darbības sākumā gan tādas bijušas, taču nu visi maksājumi segti un papildu raizes par šādiem izdevumiem nav.

Notur kvalitātes latiņu
Branti priecājas, ka ar savu darbu spējuši klientus pārliecināt par nemainīgu kvalitāti, tādējādi nodrošinot viņu atkārtotu atgriešanos ik sezonu. Pastāvīgo klientu lokā ir daudz vietējo iedzīvotāju, taču liela daļa ceļu uz Aizputi izvēlas mērot arī no krietni attālākām vietām, piemēram, Ventspils. Daudz dod klientu labās atsauksmes, kas, ceļojot no mutes mutē, spēj aptvert gana plašu interesentu loku.
Stādaudzētāji atzīst, ka vienmēr būs daļa cilvēku, kuri izvēlēsies maksāt mazāk par nezināmas kvalitātes stādiem ar domu: izaugs – izaugs, neizaugs – neizaugs. Taču Aizputes dārzniecības klientu loku lielākoties veido tie, kuri zina, ko grib un par ko maksā, apzinoties – kvalitātei ir nozīme. “Viņi ir pārliecinājušies, ka mēs viņiem arī pastāstām par kopšanu, sniedzam padomus,” uzsver I. Brants.
Klientiem tiek piedāvāta iespēja uz dārzniecību atbraukt ar savu stādu kasti, kurai dārzkopji labprāt palīdz piemeklēt klienta vēlmēm un vajadzībām atbilstošākos augus. Abi atzīst – bieži vien klienti augu izvēli pilnībā atstāj audzētāju ziņā, uzticoties viņu pieredzei.
R. Brante secina, ka viena no darbības panākumu atslēgām ir arī augstas kvalitātes tomātu šķirņu piedāvāšana – pēc hibrīdšķirnēm F1 ir ļoti liels pieprasījums. “Te no visa rajona pēc tām brauc, visi ir apmierināti, un valodas no mutes mutē iet.” I. Brants smejot bilst, ka nedēļas, divu laikā tomātu stādi tiek iztirgoti. Gadoties pat tā, ka pašiem pēcāk nav vairs, ko iestādīt. Tādēļ gadu no gadu stādu skaits tiek palielināts, lai ar tiem spētu nodrošināt visus interesentus. Par aktīvo pirkšanas sezonu Branti nosauc laiku no maija līdz jūnijam. Lielākais pieprasījums pēc ziedu stādiem ir, tuvojoties Mātes dienai. “Visiem ir mātes jāsveic,” smaidot saka I. Brants.

Seko līdzi jaunumiem
R. Brante apliecina, ka nozarē stāvēt uz vietas nevar. Jāseko līdzi aktualitātēm un pieprasījumam. Regulāri tiek pārlapoti stādu katalogi, lai redzētu – kas jauns tirgū parādījies. “Jaunumi ir jāņem, tie ir jāpiedāvā. Katrs, kā es saku, puķu gard­ēdis nāk un jautā: “Kas jums šogad jauns?”” Visbiežāk jaunumi izpaužas kā jau esošo augu dažādības vairošana – pieejamas kļūst dažādas krāsas, ziedu veidi, audzēšanas iespējas. Branti neslēpj, ka piedāvājuma dažādošanu ietekmē ne tikai pieprasījums, bet arī pašu vēlme pēc arvien kā jauna.
Izrādās, klientu vidū iecienītāki kļuvuši garšaugi, taču jo īpaši liela interese šogad bijusi par dažādiem mikrozaļumiem. To audzēšana un realizācija notikusi visu ziemu, un atsaucību audzētāji raksturo kā ļoti lielu. “Tāpēc mēs te laikam visi esam tik veselīgi,” smaidot saka R. Brante, apstiprinot, ka mikrozaļumi ir īsts vitamīnu koncentrāts. “Aptiekas vitamīni ātri izskalojas, bet šie ir tie, kuri uzsūcas,” veselīgo zaļumu labās īpašības raksturo audzētāja. Mazajā dīgstā slēpjas viss auga labums un spēks. Par to personīgajā pieredzē pārliecinājušies arī paši, mikrozaļumus pievienojot ikdienas maltītēm.