Rekurzeme.lv ARHĪVS

Atbildīgais par tīrību – zemes īpašnieks

Atbildīgais par tīrību –  zemes īpašnieks

 “Netālu no manām mājām ir retu koku mežs, kurā šajā ārkārtējās situācijas laikā cilvēki ne tikai pastaigājas, bet nomaļākās vietās izmet visu sev lieko. Nav runa tikai par dažiem konfekšu papīriem. Tā nav oficiāla atpūtas vieta, atkritumu urnu nav. Nezinu, kas ir meža īpašnieks – privātpersona vai juridiska –, taču vieta pēdējā mēneša laikā pārvēršas par atkritumu izgāztuvi, regulāri manīti pat furgoni, no kuriem izmet lielākus atkritumu maisus. Ko iesākt?” jautā lasītājs.

Informē Valsts vides dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti.
Cilvēkiem arvien vairāk pavadot brīvo laiku pie dabas, palielinājies konstatēto vides piegružošanas gadījumu skaits. To apliecina Valsts vides dienesta (VVD) mobilajā lietotnē “Vides SOS”, kur var nodot ziņas par piegružotām vietām, šogad saņemtais rekordlielais ziņojumu skaits par vides piesārņojumu. Salīdzinot ar 2019. gadu, 2020. gadā jau saņemti trīsreiz vairāk pieteikumu – no tiem gandrīz 90% ir iedzīvotāju ziņojumi par vides piegružošanu, kas nosūtīti zemes īpašniekiem un pašvaldībām tālākai rīcībai.
Savukārt Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sadarbībā ar Pasaules Dabas fondu jau vairākus gadus īsteno informatīvo kampaņu ar mērķi mainīt sabiedrības ieradumus, dodoties atpūsties dabā. Kampaņas moto ir “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes”. Ar šo saukli DAP aicina cilvēkus aizdomāties par saviem ieradumiem un mainīt tos.

Darbojas nelegāli
VVD aicina pašvaldības apzināt risinājumus, kā efektīvāk nodrošināt, lai teritorijās, kur ir novērota atkārtota nelikumīga atkritumu uzkrāšanās un veidojas stihiskas piegružotas teritorijas lielā platībā, tas vairāk nenotiktu.
VVD, izvērtējot vidē izmesto atkritumu struktūru, secinājis, ka daļa no šiem atkritumiem radušies personu vai komersantu, kas nelegāli sniedz atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus, darbības rezultātā. Identificētas situācijas, kad, iegūstot savā īpašumā nekustamo īpašumu, jaunie īpašnieki vēlas izvest visu iepriekšējā īpašnieka uzkrāto mantu par iespējami zemāko cenu. Šo pakalpojumu sniedz komersanti bez darbībai nepieciešamās atļaujas, izvedot atkritumus nevis uz poligonu noglabāšanai, bet izmetot tos apkārtējā vidē.
VVD plānojis ciešāk sadarboties ar Valsts ieņēmumu dienestu un Valsts policiju, lai ierobežotu šādas nelikumīgas darbības, kas rada tiešu vides piesārņojuma risku, kropļo tirgu un rada zaudējumus valsts budžetam.
Tā kā pašvaldībām likumdošanā ir noteikts pienākums gādāt par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību, arī atkritumu savākšanas un izvešanas kontroli, VVD saņemto informāciju un sūdzības par konstatētajām piegružotajām teritorijām nosūta pašvaldībām, lai tās rīkotos tālāk.
Vienlaikus VVD atgādina, ka par sava īpašuma pārraudzīšanu un to, ka konkrētā teritorija netiek piegružota un vidē netiek izmesti atkritumi, primāri ir atbildīgs zemes īpašnieks.

Ko atnesi – aiznes!
DAP ar kampaņu aicina pievērst uzmanību līdzi ņemamo produktu iepakojumiem, nenest līdzi neko lieku, lai nerastos vēlme no tā pusceļā atbrīvoties, nemeklēt mazās atkritumu urnas pārgājienu maršrutos mežā, purvā vai citviet dabas objektos, bet gan nest tukšos iepakojumus sev līdzi un izmest tos lielajās atkritumu tvertnēs, piemēram, stāvlaukumos.
Kāpēc tas ir tik svarīgi? Mazo urnu apsaimniekošana prasa gana lielus finanšu resursus gan DAP, gan pašvaldībām, gan zemju īpašniekiem. Pārvalde ik gadu mazo urnu apsaimniekošanai tērē vairākus desmitus tūkstošu eiro, ko varētu ieguldīt, piemēram, jaunas infrastruktūras izveidē. Atkritumu apsaimniekošana dabas objektos un takās ir ļoti sarežģīta apgrūtinātās piekļuves dēļ. Bieži vien urnu saturu putni un dzīvnieki iznēsā pa apkārtni. Šķietami nevainīgie iepakojumi var kļūt par nāves slazdiem rāpuļiem, putniem un dzīvniekiem.
Lai atgādinātu ikvienam šo pavisam vienkāršo principu “ko atnesi, to aiznes!”, īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās izvietotas 2000 informatīvās zīmes ar āpša attēlu un aicinājumu apdomīgai un atbildīgai rīcībai.
Kopā varam rūpēties par tīru vidi, kas rada prieku mums pašiem un novērš apdraudējumu mežu, pļavu, purvu un ūdeņu iemītniekiem. Tāpēc DAP aicina ikvienu pašvaldību, uzņēmumu un organizāciju iesaistīties informatīvajā kampaņā, izvietojot vienoto informatīvo zīmi – āpsīti – arī savās teritorijās.