Rekurzeme.lv ARHĪVS

Zirga mugurā – pa sauszemes robežu

ANITA PLATACE

2020. gada 14. maijs 07:00

62
Zirga mugurā – pa sauszemes robežu

Gatavojamies septembrī atkal būt jūsu pusē, sazinoties ar “Kursas Laiku”, vēsta Tīna Runce, viena no projekta “Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā – Lettland umrunden zu Pferde” dalībniecēm.
Pirmais biedrības “Dūjas jātnieku skola” (DJS) organizētā projekta posms norisinājās pērn augustā, divām jātniecēm un viņu atbalsta komandai veicot maršrutu gar jūras robežu no Nidas robežpunkta Dienvidkurzemē līdz Igaunijas robežai Ainažos. Ceļojuma gaitā tika organizētas 33 apstāšanās vietas, lai tiktos ar pierobežā dzīvojošajiem cilvēkiem. “Kursas Laiks” pagājušā gada augustā ar projekta dalībniecēm tikās Pāvilostas novadā, kur viņas nakšņoja Zamarīšu ģimenes mājā.

Ceļu noslēgs sākumpunktā
Šāgada vasarā, no 4. augusta līdz 4. septembrim, norisināsies projekta otrā daļa – tie būs 1300 kilometri gar Latvijas sauszemes pierobežu no Ainažiem Ziemeļvidzemē līdz Nidai Dienvidkurzemē. Projekta galvenie dalībnieki atkal būs Līga Vilne ar zirgu Prīmu un Tīna Runce ar Dempsiju. “Projektu noslēgsim vietā, kur to sākām,” uzsver T. Runce.
Jau sastādītais ceļojuma plāns paredz, ka 2. septembrī jātnieces veiks posmu Nīgrande–Vaiņode–Gramzda, 3. septembrī iecerēts veikt ceļu Gramzda–Bārta–Juči, bet 4. septembrī ierasties Nidā. 
“Projekta galvenais mērķis ir parādīt unikālo cilvēka un zirga ilgtermiņa sadarbības modeli dabiskā vidē. Popularizēt jāšanu kā brīnišķīgu hobiju, pārvietošanos zirga mugurā – kā neaizmirstamu piedzīvojumu. Atgādināt, ka zirgs reiz bija mūsu vienīgais uzticamais pārvietošanās līdzeklis, kurš aizvien spēj savu jātnieku aizvest pat ļoti garos un brīnišķīgos ceļojumos,” vēsta T. Runce.

Dalīsies ar līdzcilvēkiem
Šāgada februārī Limbažu novada domes administratīvajā ēkā tika atklāta fotoizstāde “Ceļojums pa Latvijas robežu zirga mugurā”. Turpmāk tā ir paredzēta vēl vairākās pilsētās, taču šobrīd valstī noteiktās ārkārtējās situācijas dēļ nav iespējama.
T. Runce atklāj, ka ceļojuma laikā atpūtas dienās sadarbībā ar fondu “1836” ir paredzēti vairāki pasākumi, kuru laikā plānoti koncerti un tikšanās, lai stāstītu par ceļojumā piedzīvoto un norisi. Projekta noslēgumā tiks organizēta ceļojošā fotoizstāde ar stāstiem par pierobežā piedzīvoto, tajā iesaistītajiem cilvēkiem un atbalstītājiem.
“Arī pēc otrā posma apmeklēsim (gan ar, gan bez zirgiem) cilvēkus pansionātos, VSAC, veco ļaužu mītnēs, kā arī iepriecināsim bērnus SOS ciematā Valmierā, stāstot par mūsu ceļojumu,” sola T. Runce. Un atzīst, ka galvenais ieguvums gan pašām ceļotājām, gan sastaptajiem cilvēkiem ir savstarpējā mijiedarbībā iegūtās pozitīvās emocijas.