Kāds darbs – tāda alga?
Kādi darba samaksas jeb algas veidi ir iespējami, esot darba tiesiskās attiecībās?
Darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību par paveikto, teikts Darba likumā.
Algas veidi un piemaksas
Ir trīs algas veidi: laika darba alga, kad maksā par nostrādāto laiku; gabaldarba alga – maksā par padarīto daudzumu, savukārt akorda algu maksā par konkrēta darba veikšanu.
Darba likumā teikts, ka minimālā alga nedrīkst būt mazāka par valsts noteikto minimumu. Minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darbalaika ietvaros, kā arī minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu nosaka Ministru Kabinets. Savukārt darbinieka normālais dienas darbalaiks nedrīkst pārsniegt astoņas stundas diennaktī, bet normālais nedēļas darba laiks – 40 stundas.
Laika algas sistēmu vai akorda algas sistēmu, kā arī piemaksu un prēmiju sistēmu uzņēmumā darba devējs organizē atbilstoši normatīvajiem aktiem un darba koplīgumam.
Laika algu aprēķina atbilstoši faktiski nostrādātajam darbalaikam neatkarīgi no paveiktā darba daudzuma. Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas paveikts.
Darbiniekam, kurš pie viena un tā paša darba devēja līdztekus nolīgtajam pamatdarbam veic papildu uzdevumus, ir tiesības saņemt atbilstošu piemaksu par šāda darba veikšanu. Noteiktās piemaksas apmēru nosaka darba koplīgumā vai līgumā.
Darbinieks, kurš veic nakts darbu, saņem piemaksu ne mazāk kā 50% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga – piemaksu ne mazāk kā 50% apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.
Darbinieks, kurš veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga – ne mazāk kā 100% apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.
Abiem dzimumiem – vienlīdzīgi
Darba devējam ir pienākums noteikt vienlīdzīgu darba samaksu vīriešiem un sievietēm par tādu pašu vai vienādas vērtības darbu. Ja darba devējs pārkāpis šo noteikumu, darbiniekam ir tiesības prasīt atlīdzību, kādu darba devējs parasti maksā par tādu darbu.
Par jaunas darba samaksas sistēmas ieviešanu uzņēmumā, kā arī par grozījumiem pastāvošajā darba samaksas sistēmā darba devējam ir pienākums rakstveidā informēt darbiniekus vismaz vienu mēnesi iepriekš.
Darba devējam ir pienākums izmaksāt darba samaksu ne retāk kā divas reizes mēnesī, ja darbinieks un darba devējs nav vienojušies par darba samaksas izmaksu reizi mēnesī.
Darba samaksa aprēķināma un izmaksājama skaidrā naudā. Darba devējam ir tiesības veikt samaksu bezskaidrā naudā ar pārskaitījumu tikai tad, ja darbinieks un darba devējs par to ir noteikti vienojušies.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām