Ne tikai skaista, bet arī ļoti vērtīga
Klāt viens no gada gardākajiem brīžiem – zemeņu laiks. Apetītelīgo ogu patēriņa iespēju ir milzum daudz. Tās ēdam svaigas, turpat dobē norautas, kopā ar pienu un desertos. Gatavojam arī krājumus ziemai – blendējam, saldējam un taisām ievārījumu. Un labi, ka tā, jo tieši šīs ogas dod veselībai lielu labumu.
Nemeklē saldas ogas!
Pircēji tirgū un sociālo tīklu sludinājumos bieži vien zemeņu audzētājiem jautā, vai ogas ir saldas. Taču tā nemaz nav jābūt! Zemenes reti ir saldas, jo satur daudz skābju, īpaši salicilskābi, tāpēc tās var izmantot kā vieglu sviedrēšanas un pretdrudža līdzekli.
Astoņas zemenes satur vairāk C vitamīna nekā viens apelsīns. Turklāt, ja organismā C vitamīna ir pietiekami daudz, labāk uzsūcas dzelzs, kas ir vēl viena būtiska šo ogu sastāvdaļa. Tādējādi tās palīdz novērst anēmiju jeb mazasinību. Tieši skābākās ogas organismam ir noderīgākās, tāpēc tās nav ieteicams ēst kopā ar cukuru. Skābumu labāk samazināt, pievienojot piena produktus – krējumu, pienu. Tiesa, pienā esošais kalcijs dzelzij uzsūkties traucē.
Taču zemenes satur vēl daudz citu minerālvielu un vitamīnu, kurus uzņemt svarīgi pēc ziemas/pavasara sezonas. Tajās ir C, E un B grupas vitamīni, daudz mangāna, kālija, kalcija, vara, kobalta un molibdēna.
Palīdz cīņā pret vēzi
Zemenēs ir maz cukura un kaloriju. Tās palīdz notievēt, īpaši, ja sakrājušies tauciņi uz vēdera, un balina zobus. Zemā cukura daudzuma dēļ drīkst ēst arī visu tipu diabēta slimnieki.
Zemenes stimulē vielmaiņu un palīdz ātrāk atjaunot ķermeņa šūnas, novērst matu un nagu problēmas. Tās uzlabo ādas stāvokli, tajā skaitā mazina pūtīšu un krunciņu veidošanos, pigmentāciju, ko rada nepareizs uzturs, saules iedarbība un vides toksīni.
Sarkanās ogas satur pretnovecošanās flavonoīdus – antocianīnu un katehīnus, kas samazina arī hronisku slimību attīstības risku, aizkavē ļaundabīgo audzēju attīstību.
Pētījumi rāda, ka zemenēs ir vielas, tajā skaitā elagona skābe, kas spēj bloķēt vēža šūnu veidošanos, nomāc tā progresēšanu un izplatīšanos.
Polisaharīdi kopā ar organiskajām skābēm veicina normālu zarnu mikrofloru un palīdz izvadīt toksīnus, novērš aizcietējumus. Ogu sastāvā ietilpst gana daudz skābeņskābes, ko organisms var izmantot kā enerģijas avotu.
Uzlabo seksuālo apetīti
Zemenes veicina asins plūsmas uzlabošanos organismā, nostiprina asinsvadus, līdz ar to mazina sirds un asinsvadu slimības, normalizē asinsspiedienu, samazina trombozes, sirdslēkmju, insultu risku. Tās uzlabo potenci, palielina libido un pat var dēvēt par dabas viagru. Tāpat zemenes ieteicams ēst grūtniecēm, jo satur folskābi un var novērst augļa attīstības defektus.
Sārtās ogas vēlams lietot arī nieru un urīnceļu infekciju, kataraktas un citu acu slimību gadījumos. Acs tīklenes bojājumu attīstību palīdz novērst trīs zemeņu porcijas nedēļā – vienā porcijā ir astoņas vidēja izmēra ogas.
Ogas mazina iekaisumus, tāpēc palīdz pret sāpēm locītavās, aizkavē artrīta attīstību. Tās arī labvēlīgi ietekmē neiroloģisko veselību – palēnina stresa rašanos, uzlabo smadzeņu darbību, uztveres procesus. Līdz ar to mazinās vecuma demences, Alcheimera slimības un atmiņas zudumu draudi. Hārvarda universitātes pētnieki secinājuši, ka, lietojot zemenes uzturā astoņas nedēļas ik dienas, īslaicīgā atmiņa uzlabojas par simt procentiem.
Var būt arī dzīvībai bīstamas
Lai arī zemenēm ir neskaitāmi daudz pozitīvo īpašību, ir cilvēki, kuri tās uzturā nevar lietot alerģijas dēļ. Tā var veidoties arī “krusteniskas reakcijas” dēļ, piemēram, ēdot zemenes kopā ar vīnogām vai ķiršiem. Ir cilvēki, kuri nedrīkst ēst svaigas ogas, bet kuriem to lietošana uzturā pēc karsēšanas nekādas problēmas nerada.
Alerģija no zemenēm var izpausties gan vieglā formā kā nātrene, iekaisums mutes apvidū, caureja, vemšana, gan ļoti smagā formā, kas izsauc pat elpas trūkumu un anafilaktisko šoku. Šī iemesla dēļ īpaši uzmanīgiem jābūt, piedāvājot sārtās ogas maziem bērniem. Ja kādam no vecākiem vai citiem radiem ir alerģija, iespējams, tā būs arī mazulim. Ideālā gadījumā vajadzētu konsultēties ar ārstu vai vismaz pirmoreiz iedot tikai pusogu. Ja alerģisku reakciju nemana, pakāpeniski dienas devu drīkst palielināt. Izmēģinājumu var veikt, dodot termiski apstrādātu ogu vai pievienojot to bērna iecienītajam ēdienam.
Otrs veselībai lielākais drauds saistīts ar pesticīdu daudzumu, tādēļ svarīgi izvēlēties bioloģiski audzētas zemenes. Lielākā daļa augu parasti tiek apstrādāti ar ķimikālijām, lai novērstu kaitēkļu un grauzēju iedarbību, jo zemenes veidojas tuvu zemei, ir mīkstas un saldas.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām