Rekurzeme.lv ARHĪVS

Kā Līgo svētkos sevi pasargāt no apdegumiem saulē, pie grila vai ugunskura?

Rekurzeme.lv/Kursas Laiks

2020. gada 23. jūnijs 08:55

33
Kā Līgo svētkos sevi pasargāt no apdegumiem saulē, pie grila vai ugunskura?

“Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga dalās padomos, kā sagatavoties svētkiem, lai tos aizvadītu bez raizēm, kā sevi pasargāt no apdegumiem saulē, pie grila vai ugunskura?

Lai pasargātu savu un bērnu ādu no iespējamiem saules apdegumiem, kā arī, lai saules kaitīgais starojums mazāk kaitētu ādai, pirms došanās ārpus mājas ieteicams izmantot saules aizsargkrēmu ar aizsardzības līmeni vismaz SPF 25, bērniem – SPF 50.

Ja tomēr āda saulē ir apdegusi un svilst, ieteicams izmantot speciālos pēcsauļošanās līdzekļus ar atvēsinošām un dziedējošām īpašībām, kas mitrina un baro ādu, kā arī palīdz tai ātrāk reģenerēties, vienlaikus izlīdzinot iedeguma toni. Savukārt, ja apdegums gūts, piemēram, pieskaroties pie karsta grila, vai lecot pāri ugunskuram – nepieciešams apdegušo vietu likt zem tekoša, auksta ūdens un turēt to vismaz 10-15 minūtes.

Vienlaikus ieteicams izmantot arī Pantenola putas ar E vitamīnu, kas nomierina, mitrina, atvēsina un mazina sāpīgo kairinājumu. Pēc putu iesūkšanās ādā, tās saudzīgi nepieciešams iesmērēt ādā, vienlaikus apdegušo vietu atstāt atklātu. Apģērbs, plāksteri vai apsēji var bojāt ādas audus, āda neelpos, radot vēl lielāku kaitējumu. Savukārt, ja apdeguma vietā parādās pūslīši, tos nedrīkst pārdurt, tiem jāļauj noplakt – pretējā gadījumā brūcē var rasties infekcija, kā arī palielināts risks, ka apdeguma vieta atstās rētas.
Farmaceite atgādina – ja gūtais apdegums ir cilvēka plaukstas lielumā vai pat lielāks, nepieciešams izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību vai doties uz slimnīcu pašiem. Tāpat ir arī ar bērnu gūtajiem apdegumiem, skatoties pēc bērna plaukstas lieluma.