Kā pavairot košumkrūmus?
Ir reizes, kad ieraugi kādam dārzā vai parka apstādījumos kādu krūmu, ko ļoti gribētu savā dārzā, bet ne vienmēr ir iespēja uzzināt šī krūma nosaukumu, lai pēc tam to iegādātos. Šajā gadījumā šo augu var pavairot ar spraudeņiem. Vasara ir pateicīgākais laiks, lai to darītu.
Vislabākais materiāls – vidū
Vispirms jāizvēlas materiāls. Tas jādara agri no rīta, kad augi ir pēc nakts visžirgtākie. Izstaigā dārzu vai parku, apskati krūmus, izvēloties šāgada pieaugumu, kas jau ir daļēji pārkoksnējušies, bet ne pilnībā. Zariņš, kas ir līdz 15 centimetrus garš, jānoplēš tā, lai pie tā paliktu tāda kā pēdiņa. Ļoti labs spraudenis ir tad, ja tam ir vismaz 4 lapu un pumpuru vietas. Vislabākais spraudenis nāk no krūma vidus.
Apakšējo 2 lapu/pumpuru vietas jānoplēš; ja krūmam ir lielas lapas, tās jāsamazina par 2/3, lai pa tām neiztvaikotu mitrums, bet atlikums būtu spējīgs parūpēties par augu. Jo vairāk lapas tiek atstātas, jo ātrāk notiek barības vielu apmaiņa augā. Būtībā tiek noplēstas tikai tās lapas, kas augam būs zem zemes.
Ja nolem pavairot rozes, tad jāskatās, lai izvēlētais zariņš nekādā gadījumā nebeigtos ar ziedpumpuru, kā arī tas nedrīkst būt ar pavisam jaunu pieaugumu, ar ļoti mīkstām lapiņām, kas parasti ir atšķirīgā, tumšā krāsā – violeti brūnā. Rozei var noņemt arī ērkšķus – tas būtiski neietekmē apskaņošanu, bet pasargā augu ravēšanas laikā, ja nu kāda nezāle ir jāizrauj, jo tā var aizķerties aiz ērkšķiem un izraut kopā ar visu augu, tā apturot visus procesus.
Pirms stādīšanas zemē uzmanīgi jāapgriež spraudeņa liekā miza, lai šie mizas atlikumi augsnē nerosinātu pūšanas procesus.
Pēc spraudeņa apstrādes to iemērc vai nu šķidrajā, vai sausajā augšanas stimulatorā. Atšķirība – šķidrajā augs ir jānotur vairākas stundas (5–8 h), sausajā to iemērc un uzreiz stāda zemē. Šķidrajā augšanas stimulatorā augs uzreiz uzņem visas sakņu veidošanai nepieciešamās barības vielas, sausajā tas notiek pakāpeniski pēc tam, augu laistot.
Lai apsakņošana notiktu ātrāk, var ieskrāpēt mizu, tad šūnu dalīšanās notiek ātrāk. Ja uz paņemtā zariņa mizas ir redzami balti punktiņi, tad var neskrāpēt, jo saknes veidosies bez papildu apstrādes, bet, ja nav, būtu labāk ieskrāpēt mizu.
Jāgādā par mitrumu un ēnu
Spraudeņus var spraust gan uzreiz zemē, gan stādīt puķu podā. Augsni pirms spraudeņu stādīšanas kārtīgi salaista. Arī turpmāk augsnei jābūt visu laiku mitrai. Izvēloties spraudeni stādīt uzreiz zemē, tai jābūt ļoti labi noēnotai vietai, nekādā gadījumā nedrīkst stādīt tiešos saules staros, jo augam nav sakņu, kas palīdzēs uzturēt dzīvības procesus. Ja sagatavo vairākus spraudeņus, tad pēc nogriešanas veido apakšējo daļu ar slīpo iegriezumu, augšējo ar taisnu iegriezumu – tā bez problēmām būtu skaidrs, kura augam ir apakša, ko stādīt zemē, kura augša.
Ja stādi puķu podā, tad tam ir jābūt pietiekami dziļam, lai tur iebērtu augsni 10–15 centimetru biezumā, virsū uzber smalkas smiltis – tās ļoti labi laiž cauri gaisu un uztur mitrumu. Smilšu daudzums jāaprēķina tā – ja mums ir 15 centimetrus garš spraudenis, tad to zemē sprauž 7,5 centimetru dziļumā, smiltīm jābūt vismaz 1 centimetru vairāk, lai spraudenis neskartos klāt zemei. Pēc apsakņošanās augs tieksies pēc barības vielām un intensīvi audzēs saknes, lai nokļūtu līdz barības vielām bagātajai augsnei.
Ja spraudeni stādi uzreiz zemē, tad starp spraudeņiem ir jābūt 5 centimetru atstarpei, starp augu rindām 15 centimetri – tā būs vieglāk apkopt augus (ravēt un rušināt), jo augi šajā vietā augs vismaz 2 gadus.
Vietā, kur tiks likts spraudenis, ar irbulīti uztaisa caurumiņu un spraudeni viegli tā kā iemet šajā bedrītē, cieši piespiežot augsni klāt.
Ja vēlas, tad zemē iestādītajam spraudenim var uzlikt virsū stikla burciņu, radot īpašu mikroklimatu. Ja to dara, vietai ir jābūt maksimāli noēnotai, jo saules stari pat īsā brīdī var uzkarsēt temperatūru zem burkas līdz 60°C grādiem. Augs uzreiz aizies bojā.
Kurā brīdī pavairoto augu pārstādīt pastāvīgā vietā? Kad auga lapotne ir divreiz pārsniegusi sākotnējā spraudeņa izmēru, tas ir – apmēram pēc 2 gadiem.
Nebaidies eksperimentēt! Lai veicas!
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām