Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pirmie secinājumi, saimniekojot pa jaunam

SARMĪTE ELSTA

2020. gada 2. jūlijs 07:21

163
Pirmie secinājumi, saimniekojot pa jaunam

Ir pagājis kāds laiciņš, kopš uzsāku eksperimentus savā dārzā un sāku to kopt atšķirīgi nekā iepriekšējos gadus. Ko esmu novērojusi?

Pūles attaisnojas
Salīdzinot bietes, ko iesēju olu bretēs un izliku dārzā, ar tām, ko iesēju vienkārši dobē – olu bretēs sētās izaugušas krietni lielākas, tātad vai nu olu bretes mulčējošā iedarbība, vai pietiekamais pavasara mitrums ir devuši rezultātu.
Kartupeļus iestādīju un nomulčēju ar pļauto zāli, mulču papildināju ik pa brīdim, tiklīdz kā tika pļauts mauriņš. Neesmu ne laistījusi, ne rušinājusi. Pārbaudot zemi – vēl joprojām ir mazliet mitra un irdena, kaut lietus nav lijis aptuveni trīs nedēļas.
Siltumnīcā tomātus iestādot aplaistīju un arī nomulčēju ar pļauto zāli, bet polikarbonātu no iekšpuses izoderēju ar agrotīklu. Iepriekš šādā karstumā, kas valda pašreiz, tomātus laistīju ik pārdienas, tagad – labi ja reizi 2 nedēļās.
Atšķirības – acīmredzamas
Zāles sagādē ir iesaistīti gan draugi, gan radi. Sakņu dārza taciņu mulčēšanai izmantoju kartonu un zāģu skaidas, jo tieši taciņas ir vislielākais atklātais laukums, pa kuru iztvaiko mitrums. Dobēm izmantoju svaigi pļautu zāli, kas pēc vienas dienas jau pārvēršas par sienu, tāpēc jāuzmana, lai mulčas kārta nebūtu pārāk plāna, citādi tai nebūs nekādas jēgas. Ja tikko pļauto zāli kādu brīdi turat kaudzē vai polietilēna maisā, tā sāk uzkarst, tad ir jābūt ļoti uzmanīgam – nekādā gadījumā karstā zāle nedrīkst saskarties ar augu – tas vienkārši nodegs. Ar šādu “karsto” zāli nomulčēju dobes malas bietēm un burkāniem, pēc tam aplaistot ar aukstu ūdeni. Rezultāts bija redzams jau pēc pāris dienām – augi uzsāka strauju augšanu, jo tiem piekļuva papildu barības vielas un mitrums.
Ķirbjus iestādīju un nomulčēju ar ģeotekstilu, bet man likās, ka tiem ir pārāk karsti, tāpēc virsū ģeotekstilam uzliku sienu. Atšķirība ir acīmredzama. Siens mazina temperatūru kaudzē, kur aug ķirbji, abi kopā ar ģeotekstilu notur augsni mitru. Iepriekšējos gadus laistīju ķirbjus divreiz dienā, šogad divu mēnešu laikā esmu aplējusi divreiz – iestādot un vienu reizi pēc tam.
Pat vasaras puķes dobēs ir nomulčētas ar zāli.

Gurķi kuplo caurulēs
Dārza malā sākotnēji biju iesējusi sinepes un plānoju sēt gurķus, taču pārdomāju un starp sinepēm sastādīju āra tomātus. Sinepes izrāvu tikai tur, kur stādīju augus. Sinepes turpina rušināt un uzlabot zemi, mazliet noēno tomātus.
Gurķus iestādīju blakus, izmantojot lielas kanalizācijas caurules. Uzliku tās stateniski uz nomulčētās zemes, sabēru gandrīz līdz augšai ar tikko pļautu zāli, nedaudz pa virsu uzbēru zemi, iesēju gurķus. Aug lieliski. Tiek laistīti ar improvizēto pilienlaistīšanas metodi, izmantojot plastmasas pudeli, kas ir piepildīta ar ūdeni un abās pusēs sacaurumota.