Rekurzeme.lv ARHĪVS

Nīcenieki vēlas labāk iepazīt savu novadu

LIENE ANDERSONE

2020. gada 13. augusts 07:00

1138
Nīcenieki vēlas labāk iepazīt savu novadu

Nīcas novads pēdējo gadu laikā izteikti kļuvis par pašvaldību, kur mājvietu raduši līdzšinējie pilsētnieki. Liepājas tuvums ļāvis pašvaldībai un uzņēmīgajiem novada iedzīvotājiem iet soli pa solim uz priekšu, domājot par ērtībām un atpūtas iespējām gan vietējiem, gan ienācējiem un tūristiem.

Vērtīgi ne tikai tūristiem
Nīcas vidusskolas un Rudes sākumskolas skolotāja Evita Ločmele atvaļinājuma laikā atpūtusies, izmantojot novadam cauri plūstošajā Bārtas upē pieejamos aktīvās atpūtas piedāvājumus, – laivojusi. Daudz laika patlaban tiekot pavadīts bijušās darbavietas – Rudes sākumskolas – telpu kārtošanā. “Ļoti novērtēju to, kas mums ir uz vietas. Te ir pietiekami plašs piedāvājums – nekur tālu nav jāmeklē, lai atrastu, kā interesanti pavadīt laiku un gūtu ko noderīgu,” uzsver E. Ločmele. Viņa ir dzimusi un augusi Nīcas novadā un te ilgus gadus arī strādā. Acu priekšā novada iespējas attīstījušās, dažādojušās un augušas arvien plašumā. “Gan Nīcā, gan Rudē ir sporta halles, trenažieru zāles, kur pavadīt laiku dažāda vecuma cilvēkiem. Manuprāt, pašvaldībā ir viss, ko vajag iedzīvotāju pilnvērtīgai atpūtai. Bet, ja nu kaut kā tomēr pietrūkst, pilsēta ir tuvu.”
“Nīcas novadā vislielākā vērtība, manuprāt, ir ar maizi un cepšanu saistītās tradīcijas. Mums tādu cilvēku un ģimeņu, kas ar to nodarbojas, ir pietiekami daudz. Piemēram, Prenclava dzirnavas. Tāpat maizīti cep mana bijusī skolotāja Alīda Vārna. Maizes cepšanas tradīcijas var iepazīt ikviens, ne tikai tūristi. Arī es pati personīgi esmu izmantojusi šo piedāvājumu, braucu arī kopā ar saviem skolēniem. Viņiem tas tik ļoti patīk – redzēt, kā top maize, kā arī dzirnavas pie reizes apskatīties. Tāpat esam devušies uz uzņēmumu “Otaņķu dzirnavnieks”.” Pedagoģe norāda, ka izbaudīt esošo piedāvājumu vietējiem noteikti ir tikpat lietderīgi kā doties atpūsties uz citurieni.

Pietrūkst aktivitāšu jauniešiem
Pirmo mēnesi Nīcas novada Tūrisma informācijas centrā strādā tūrisma koordinatore Annija Dita Stanga. Viņa ir vietējā jauniete – beigusi Nīcas vidusskolu, Liepājā augstskolā studē kultūras vadību. “Man piedāvāja vasarā šeit strādāt. Darbojamies divatā ar kolēģi Sabīni Spāģi.”
Jauniete novērojusi – Covid-19 dēļ jūtams, ka cilvēku rosība ir samazinājusies.  “Nīcenieki atnāk uz Tūrisma informācijas centru iegādāties sev nepieciešamās vietējo mājražotāju lietas, piemēram, dziju, sveces. Tāpat nīcenieki šeit iegriežas, lai iegādātos dāvaniņas. Šī ir vienīgā vieta novadā, kur var nopirkt vietējo iedzīvotāju radītās lietas un ražojumus,” norāda A. Stanga. Viņa zina stāstīt, ka vietējiem iedzīvotājiem bieži nākas atbildēt uz lietuviešu tūristu jautājumiem, kā nokļūt iecienītajos Bernātos un pludmalē.
“Pasākumi pagaidām īsti nenotiek, taču Zvejnieksvētkos Jūrmalciemā gan bija daudz apmeklētāju, tostarp Nīcas novada iedzīvotāji. Tāpat, cik redzams ikdienā, viņi iecienījuši apmeklēt vietējās kafejnīcas un veikalus,” novērojumos dalās tūrisma speciāliste. Viņa kā jaunās paaudzes pārstāve uzsver, ka nepieciešams paplašināt aktivitāšu piedāvājumu tieši jauniešiem. Ir sporta halles, bet pietrūkstot, kur izlikt enerģiju. “Vakarā izej laukā ar draugiem, bet īsti nav, ko darīt uz vietas Nīcā.”
Viņa pati visbiežāk apmeklē Bernātus un Pusēnu kalnu, ko izmanto arī vairums novadnieku, kuri meklē veidus, kā atslēgties no ikdienas. Citi vietējie novērojuši, ka uz Bernātiem un Pūsēnu kalnu ļaudis dodas ne tikai brīvdienās, bet arī darba dienās pārtraukumos un vakaros.

Atbalsta vietējos ražotājus
Plašas atpūtas iespējas saskata arī Otaņku pagasta centrā Rudē dzīvojošie. Klusais ciemats ir pateicīgs garām pastaigām svaigā gaisā, intensīvas satiksmes nav, norāda iedzīvotāja Līga. “Vienīgi derētu izveidot kādu taku ar maršrutu, pa kurieni doties, lai staigāšana iegūtu mērķi.” Viņa slavē pagasta aktīvos ļaudis, kuri iesaistās un veic darbus, lai vietējiem būtu interesantāka dzīve.
Līga novērojusi, ka vietējiem iedzīvotājiem patīk doties vienam pie otra ikdienā, kā arī darboties savos piemājas dārzos. “Katrs jau skatās pēc savām iespējām. Taču novadniekiem patīk mierīga atpūta, reizēm izejot ārpus mājām, dodoties uz netālajām kafejnīcām. Piemēram, mēs ar ģimeni esam izveidojuši tradīciju – reizi vai divas mēnesī dodamies atpūsties dabā, bet noslēgumā apmeklējam kādu no novadā esošajām kafejnīcām. Cenšamies iegādāties vietējo ražotāju gardumus.”
Novadā pietrūkstot vietas, kur nopirkt ne tikai materiālas lietas, bet arī gardumus. “Manuprāt, vēl novadā pašiem vajadzētu rīkot regulāras ekskursijas pa tūrisma objektiem un vietām, kuras ir vērts apskatīt. Citādi cilvēki uz vietas bieži vien neprot novērtēt to, kas jau ir, bet sūdzas – mums nekā nav! Tā nu noteikti nav,” pauž Līga.
Savukārt pensionārs Valdis vērtē, ka Nīcas novada iedzīvotāji vairāk rūpējas par atpūtnieku ērtībām nekā paši par savu atpūtu un labsajūtu: “Piedāvājumi, piemēram, kafejnīcās ir vairāk pielāgoti tūristu makiem. Vietējie iedzīvotāji, manuprāt, labāk izdarīs vairāk citu labā nekā parūpēsies par sevi un paši kaut kur dosies. Bet savā ziņā esošā situācija jau parāda – mums ir labi attīstīts viesu tūrisms, līdz ar to attīstās citas nozares.”
Vaicāts, kā pietrūkst, nīcenieks secina, ka tādu pasākumu, kas aicinātu pašus vietējos regulāri doties ārpus mājām un satikties. “Tādā veidā, es domāju, varētu notikt novada vietu, sētu, iedzīvotāju iepazīšana. Manuprāt, paši vietējie par sevi zina ļoti maz.”