Rekurzeme.lv ARHĪVS

Apkopo Purmsātu muižas vēstures līkločus

ZANE GVOZDE

2020. gada 27. augusts 07:00

450
Apkopo Purmsātu muižas vēstures līkločus

Pagājušajā nedēļā atklāšanas svētkus piedzīvoja grāmata “Purmsātu vēsture. Purmsātu muiža”. Tās autores ir Purmsātu tūrisma speciāliste un Purmsātu senlietu krātuves vadītāja Ieva Šteinberga un pētniece, Priekules tūrisma vadītāja Inga Raškova. Abām sadarbojoties, tapis apkopojums par Purmsātu muižas laikiem, atklājot zīmīgus notikumus un cilvēkus, kuri ar šo vietu saistīti.

Izzina vēsturi
“Grāmatā apkopoti dati no muižas pirmssākumiem, no 1357. gada, kad Purmsāti nonāk barona Rummela īpašumā. Grāmatā apskatītas visas baronu dzimtas, kuras ir valdījušas Purmsātu muižā,” laikrak­stam atklāj I. Šteinberga.
Viņa norāda, ka grāmatā sanācis nedaudz pieskarties arī mūsdienām, jo šai laikā muižā iegriežas baronu pēcteči. Atsevišķa nodaļa veltīta arī viņiem. I. Šteinberga atklāj, ka lasītāji varēs uzzināt arī par Purmsātu pirmsākumiem, par to, kādi Purmsāti izskatījušies, pirms baroni te ienākuši – kuršu saimniekošanas laikā. Grāmatas pielikums veltīts 1905. gada revolūcijas notikumiem. Lai gan Purmsātos revolūcija nav notikusi, purmsātnieki bijuši tās aktīvi dalībnieki.
I.Šteinberga atzīst, ka doma par grāmatas veidošanu radusies jau laiku iepriekš, bet “kaut kā laikam nebija tas īstais brīdis”. Īstais brīdis pienācis 2019. gada pavasarī, kad Virgas pagasta pārvaldes vadītāja Daiga Egle nākusi ar aicinājumu kaut ko uzrakstīt.
Vākt materiālus par muižas vēsturi I. Šteinberga sākusi 2013. gadā, jo Purmsātu senlietu krātuves rīcībā bijusi ļoti skopa informācija par muižas laiku. Lielisku materiālu izdevies iegūt no Rundāles pils arhīviem. “Tad sāku vairāk šķetināt un meklēt. Pamazām, pamazām, līdz uzradās baronu pēcteči, kuri atkal “piespēlēja” savu materiālu,” vēstures mozaīkas likšanu ieskicē senlietu krātuves vadītāja. Kad D. Egle aicinājusi rak­stīt, I. Šteinberga atzinusi, ka varētu uzņemties rakstīt par muižas laikiem, jo šo periodu ir īpaši pētījusi un izzinājusi.

Divatā raitāk
“2019. gads tika veltīts grāmatas materiālu meklēšanai, dziļākai izpētei. Tā kā mēs bijām divas, tas, protams, bija vienkāršāk,” par darbu pie grāmatas saka I. Šteinberga. Viņa norāda, ka galvenokārt darbojusies ar vēsturisko materiālu, baronu dzimtu pētniecību, savukārt I. Raškova tekstu ietērpusi literāri skaistā valodā, vārdos.
Izrādās, ka I. Raškovas ieguldījums izdevumā ir saistāms ar plašāka redzesloka pavēršanu lasītājam. Vēstures līkločus un notikumus Purmsātos  pētniece padziļinājusi ar informāciju Latvijas kontekstā.
Svētki par godu grāmatas atvēršanai Purmsātos tika svinēti 21. augustā. “Domāju, ka svētki bija izdevušies. Ļoti sirsnīgi, vienkārši, harmoniski un skaisti. Skanēja dzīvā mūzika, spēlēja vijolniece un pianiste,” svētku noskaņu iezīmē I. Šteinberga.
Ņemot vērā pulcēšanās ierobežojumus, ievērojot spēkā esošos noteikumus, visas viesiem paredzētās vietas bijušas  aizpildītas. No cilvēkiem grāmatas atvēršanas pasākumā dzirdēti sirsnīgi vārdi, viņi labprāt arī iegādājušies jaunizdevumu un aicinājuši abas autores tajā parakstīties.
Ikvienam, kurš vēlas tikt pie grāmatas “Purmsātu vēsture. Purmsātu muiža”, tāda iespēja ir Virgas pagasta pārvaldē, Purmsātu senlietu krātuvē, kā arī “Jumavas” grāmatnīcās.