Rekurzeme.lv ARHĪVS

Lēmumu Rucavā par nekustamā īpašuma nodokli pārskatīs

ReKurZeme, portāls

2012. gada 24. aprīlis 10:26

526
Lēmumu Rucavā par nekustamā īpašuma nodokli pārskatīs

Nosakot maksimālo nekustamā īpašuma nodokli, Rucavas novada dome likumu nav pārkāpusi. Iedzīvotājiem ietekmēt tās lēmumus varētu līdzēt vietējais referendums.

Jau ziņots, ka 165 Rucavas novada iedzīvotāji parakstīja iesniegumu pašvaldībai ar aicinājumu sniegt pamatojumu šogad paaugstinātajiem nodokļiem. Viņi pauda sašutumu par to, ka tiem bez iepriekšēja brīdinājuma un izskaidrojuma piemērota maksimālā likme – 1,5 procenti no kadastrālās vērtības. Rucavas novadā nolemts arī pilnībā iekasēt tā saukto "šķūnīšu nodokli".

Domes deputāti ar iedzīvotājiem tikās sapulcē 14. aprīlī. Jautājums par nodokļu apjomu tiks atkārtoti izskatīts domes sēdē, apliecina domes priekšsēdētāja Līga Stendze. Deputātiem būšot jāizšķiras, kurā pozīcijā, iespējams, pašvaldības budžeta līdzekļi būs jāsamazina. Pašlaik dome gatavo vēstuli Finanšu ministrijai, lai saņemtu tās viedokli. Tiks sagatavoti arī citi materiāli, jo iepriekš ne visi deputāti esot izpratuši lietas būtību. Ja būs nepieciešams veikt nodokļu pārrēķinu, arī tas prasīs papildu izdevumus, norāda priekšsēdētāja. Viņa apgalvo, ka daļa īpašnieku jau vairākus gadus maksā pēc maksimālās likmes, tāpēc pārējiem tai pielīdzināties būtu tikai korekti. Piešķirot atlaides kādai iedzīvotāju grupai, būtu ļoti grūti panākt, lai kādam nenodarītu pāri. Piemēram, jēdziens "godīgs pensionārs" neesot izmērāms un kritērijos aprakstāms.

"Gaidīsim domes sēdi un tajā lemto," bez optimisma saka rucavniece Sarmīte Liparte. Džuljeta Zuļģe, kuras saimniecībai šogad nodokļa slogs "uzlēcis" par 300 latiem, atzīst, ka no tā neizbēgt, tikai gribējusi, lai tas notiek pakāpeniski. Ja sapulce būtu sasaukta pirms domes lēmuma par NĪN kāpumu un kopā ar iedzīvotājiem tā nepieciešamība izdiskutēta, protesta nebūtu. "Visi saprot, ka pašvaldības darbam naudu vajag, bet ne tik drastiski," saka D. Zuļģe.
Kad notiks domes sēde, pagaidām nav precīzi zināms.

"Nodokļu likmes ir diferencētas, lai pašvaldība savā teritorijā, rēķinoties ar iedzīvotāju reālo maksātspēju, tās celtu pakāpeniski. Nav likuma, kas noteiktu, ka tas jādara pakāpeniski," situāciju komentē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs. "Tas ir pašvaldības komunikācijas jautājums, kā tā strādā ar saviem iedzīvotājiem," viņš saka par domes lēmumu skaidrošanu.