Rekurzeme.lv ARHĪVS

Liepājas Universitāte rīko meistarklases par jauno mediju mākslu

Rekurzeme.lv

2021. gada 3. marts 12:07

39
Liepājas Universitāte rīko meistarklases par jauno mediju mākslu

Trešdien Liepājas Universitāte (LiepU) rīko meistarklases par jauno mediju mākslu, aģentūru LETA informēja augstskolas pārstāve Maija Demitere.

Lai uzturētu radošo un pētniecisko ziņkāri, LiepU Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab) organizē tiešsaistes meistarklases par dažādām unikālām tēmām - lāzerskenēšanu, fotogrammetriju, skaņas mākslu un radošo programmēšanu. Meistarklases paredzētas visiem, arī interesentiem bez priekšzināšanām.

Demitere uzsver, ka jauno mediju mākslu nevajadzētu skatīt kā prasmes, kas paredzētas ierobežotam interesentu lokam. Lai arī termiņi pirmajā brīdī šķiet sarežģīti, šīs prasmes ir pieejamas, apgūstamas un izmantojamas ikvienam. Šī brīža situācijā tiešsaistes meistarklases ļaus iekustināt prātu, lai iegūtu jaunu vaļasprieku vai jaunas iemaņas radošo mērķu sasniegšanai, rosina augstskolas pārstāve.

Pirmā meistarklase notiks šodien no plkst.18.30 līdz 20.30. Divu stundu intensīvā meistarklasē dalībnieki apgūs ievadu lāzerskenēšanā un paņēmienus, kā šo daudzpusīgo, dažādās jomās plaši izmantoto tehnoloģiju, izmantot mākslas darbu veidošanā. Meistarklasi pasniegs profesors Žilvinas Lilas, kuram ir vairāku gadu pieredze gan lektora darbā, gan darbā ar lāzerskenēšanas tehnoloģijām. Meistarklasē tiks izskaidroti lāzerskenēšanas darbības principi un parādīti veidi, kā to pielietot praktiski 3D attēlu un animāciju veidošanā.

Otrā meistarklase notiks 17.martā. Tās tēma būs fotogrametrija un ar šo paņēmienu iegūto modeļu iekļaušana tiešsaistes lapās un aplikācijās, izmantojot WebGL un A-frame. Fotogrametrija ļauj "ieskenēt" reālus objektus, lai tos varētu izmantot dažādās 3D vidēs. Pat tiem, kuriem nav interese par dažādām 3D vidēm un spēļu veidošanu, fotogrametrijas prasmes ļauj saglabāt jaunā veidā atmiņas, objektus - līdzīgi kā fotogrāfija un video. Meistarklasi pasniegs mākslinieks Alvis Misjuns, kurš veidojis gan Latvijas Mākslas akadēmijas 3D modeli, ko izstaigāt tiešsaistē, gan latviešu viensētas modeli, digitalizējot Latvijas Nacionālā Brīvdabas muzeja eksponātu, gan arī pats savus 3D portretus.

Meistarklašu sērija turpināsies aprīlī un maijā. Tās vadīs trīs mākslinieces - Šellija Nota, Aleksandra Kardenasa un Olīvija Džeka. Šo meistarklašu mērķis ir ne tikai iepazīstināt dalībniekus ar izolācijā viegli pieejamu skaņrades tehniku, kam nepieciešams tikai dators, nevis īpaša skaņu studija, bet arī mainīt stereotipus par skaņas mākslu un programmēšanu, kā vīrišķīgu profesiju, tādējādi iedrošinot jaunās skaņas un mediju mākslinieces izmēģināt šīs efektīvās brīvpieejas tehnoloģijas.

Svarīgi ir tas, ka, ja dalībnieki apgūst radošo programmēšanu, tad viņi nebūs atkarīgi no komerciālās programmatūras ražotājiem un varēs attīstīt savus unikālos digitālos mākslas izteiksmes līdzekļus.

"Update. Hybrid Lab" ir paredzēts studentiem, māksliniekiem, pētniekiem, pedagogiem un citiem mākslas un tehnoloģiju interesentiem. Visi pasākumi būs bezmaksas un skatāmi tiešsaistē reāllaikā, un dalībnieki varēs arī iesaistīties diskusijās ar lektoriem, kā arī atkārtot zināšanas, noskatoties lekciju ierakstus arhīvā.

Lekciju ciklu "Update. Hybrid Lab" organizē LiepU Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab, mplab.lv) sadarbībā ar biedrību "ASTE. Art, Science, Technology, Education (aste.gallery)" un jauno mediju kultūras centru RIXC.

"Update. Hybrid Lab" tapusi ar Eiropas Savienības programmas "Radošā Eiropa" atbalstu projektā "GREEN Revisited. Encountering Emerging Naturecultures".