Rekurzeme.lv ARHĪVS

Būvmateriālu sadārdzinājuma dēļ mājokļa remontam aizņemas par 35% lielākas summas

2021. gada 25. septembris 00:00

22
Būvmateriālu sadārdzinājuma dēļ mājokļa remontam aizņemas par 35% lielākas summas

Būvniecības materiālu cenu kāpums tieši atsaucas uz Latvijas iedzīvotāju tēriņiem mājokļa remontdarbu veikšanai. Šovasar mājas vai dzīvokļa renovācijai noformēto aizdevumu vidējā summa bija par 35,8% augstāka nekā pagājušā gada pēdējā ceturksnī, un septembrī uzstādīts gada rekords, viena kredīta vidējai summai tuvojoties 10 tūkstošiem eiro, liecina Bigbank Latvija apkopotie dati.

Tāpat kā būvmateriālu cenas, arī aizņēmumu summa pēdējā gada garumā pakāpeniski pieaugusi. Ja 2020. gada 4. ceturksnī vidējā viena aizdevuma summa mājokļa renovēšanai bija ap 5230 eiro, tad jau šā gada pirmajos trīs mēnešos klienti aizņēmās caurmērā par 23% vairāk jeb 6790 eiro. Otrajā ceturksnī aizņēmumu apjoms saglabājās iepriekšējā līmenī, taču līdz ar vasaras iestāšanos tas būtiski palielinājās. Jūnijā vidējā summa jau bija sasniegusi 7330 eiro un visus nākamos mēnešus nenoslīdēja zem 7 tūkstošu atzīmes. Savukārt septembrī sekoja jauns lēciens, patērētājiem caurmērā aizņemoties 9934 eiro.

Aizdevumu vidējās summas pieaugumam ir vairāki iemesli. To vidū ir globālās loģistikas problēmas, būvmateriālu trūkums un konkurences saasināšanās par tiem, cilvēkiem brīvos līdzekļus novirzot mājokļu būvniecībā vai atjaunošanā. Dažkārt par remonta veikšanu izšķīrušies iedzīvotāji spiesti piedalīties vairāksolīšanā par nepieciešamajiem materiāliem un arī meistariem, kuri spēj paveikt specifiskus darbus. Tā rezultātā izmaksas aug, krietni pārsniedzot daudzu kredītņēmēju sākotnējās aplēses. Reizēm pat par trešdaļu.

Uz cenu pieaugumu būvniecības nozarē uzmanību vērsa arī Ekonomikas ministrija, augustā publiskojot jaunāko pētījumu. Tajā teikts, ka būvniecības izmaksas 2021. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, varētu pieaugt vairāk nekā par 11%. Sadārdzinājuma pamatā ir atsevišķu resursu cenu pieaugums, piegādātājiem netiekot galā ar pieprasījumu. Piemēram, metāla cenas palielinājušās par aptuveni trešdaļu. Sadārdzinājuma dēļ būvnieki ir spiesti pārskatīt iepriekš sagatavotās tāmes, jo vairs nevar iekļauties tajos norādītajās izmaksās.

Par Bigbank
Bigbank AS ir Igaunijas banka, kas specializējas patēriņa kredītu un aizdevumu juridiskām personām izsniegšanā, kā arī izdevīgu termiņnoguldījumu pakalpojumu sniegšanā. Uzņēmums izvērsis darbību ārpus Igaunijas, izveidojot filiāles Somijā, Zviedrijā, Latvijā, Lietuvā, Bulgārijā, kā arī piedāvājot pārrobežu pakalpojumus Austrijā, Vācijā un Nīderlandē. Uzņēmumu vada grupas valdes loceklis Martins Lants. Valdē darbojas arī Svens Raba, Marts Veskimagi un Argo Kiltsmans.