Rekurzeme.lv ARHĪVS

Liepājas Simfoniskais orķestris pirmatskaņos Riharda Dubras koncertu arfai un sitaminstrumentiem

Rekurzeme.lv

2021. gada 15. novembris 10:14

69
Liepājas Simfoniskais orķestris pirmatskaņos Riharda Dubras koncertu arfai un sitaminstrumentiem

Piektdien, 3. decembrī, pulksten 19 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Riharda Dubras Koncerts arfai un sitaminstrumentiem “Concert pour Deux Dames”, kas rakstīts sitaminstrumentālistei Martai Kauliņai-Pelnēnai un arfistei Dārtai Tisenkopfai-Muselli. Pie orķestra diriģenta pults stāsies izcils igauņu maestro – Risto Josts.

Riharda Dubras jaunais dubultkoncerts ir radīts kā agrāk rakstītā kokles koncerta jauns variants, portālu "ReKurZeme" informē Liepājas Simfoniskā orķestra sabiedrisko attiecību vadītājaIveta Vēvere.

“Ļoti sen jau vēlējos kādreiz rakstīto koncertu koklei ar kamerorķestri pārveidot par koncertu arfai un kamerorķestrim. Koncerts koklei bija izveidojies tehniski sarežģīts, tādēļ Latvijā faktiski retais to var nospēlēt. Un man žēl, ka šī mūzika, ko klausītāji ir atzinuši par baudāmu, patlaban netiek lietota,” par savu darbu stāsta komponists Rihards Dubra. “Ilggadējā un ļoti ražīgā sadarbība ar Liepājas Simfonisko orķestri ļāva piepildīties manām vēlmēm un turklāt vēl rosināja padarīt šo mūziku par praktiski jaunu skaņdarbu, jo līdzās arfai solo šajā koncertā skan arī sitamie instrumenti.”

Koncertu pirmatskaņos abas Liepājas Simfoniskā orķestra izcilās mūziķes, kam koncerts ir veltīts – sitaminstrumentāliste Marta Kauliņa-Pelnēna un arfiste Dārta Tisenkopfa-Muselli. Šim faktam par godu un arī autora pēdējā laika aizrautībai ar franču valodu, skaņdarbs ir nosaukts par Koncertu divām dāmām (“Concert pour Deux Dames”).

Ar Rihardu Dubru Liepājas Simfoniskajam orķestrim ir gara sadarbības vēsture, kas 2019. gadā vainagojās ar kopīgi radītu latviešu oriģināloperu “Suitu sāga”. Tāpat Dubra ir autors pēc Liepājas Simfoniskā orķestra pasūtījuma tapušajiem Trešajam Liepājas koncertam klavierēm un orķestrim un Latvijas simtgades simfoniju cikla Otrajai simfonijai.

Marta Kauliņa-Pelnēna piedalās arī dažādos mūzikas ierakstos un kamermūzikas projektos, sadarbojoties ar daudziem latviešu komponistiem, mūziķiem un aktieriem, kā arī rada pati savu mūziku, kas dzirdama, piemēram, Liepājas Radioteātra lasījumā “Nenoteiktā bija” un Liepājas Simfoniskā orķestra tiešsaistes ciklā “Tuvāk”. Muzikālo izglītību uzsākusi kā flautiste Aizputes mūzikas skolā, turpinājusi kā sitaminstrumentāliste Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā pie pasniedzējiem Edgara Saksona un Riharda Zaļupes.

Arī Dārta Tisenkopfa-Muselli aktīvi koncertē kamermūzikas un solo koncertos. Muzikālo izglītību sākusi ka pianiste, taču arfas spēlē specializējusies Italijā, Parmas konservatorijā, kur 2018. gadā ar izcilību ieguvusi maģistra diplomu. Mūziķe guvusi atzinību vairākos starptautiskos konkursos, tostarp 3. un 2. prēmiju Starptautiskajā arfas konkursā Suoni D’Arpa, 1. prēmiju XXVII starptautiskajā kamermūzikas konkursā Riviera della Versilia – Daniele Ridolfi un 1. absolūto prēmiju starptautiskajā muzikālā izpildījuma konkursā Clara Wieck Schumann. Kā soliste uzstājusies kopā ar Ventspils kamerorķestri, Liepājas Simfonisko orķestri, Parmas konservatorijas simfonisko orķestri un Emīlijas – Romanjas reģionālo orķestri.

3. decembra koncertā izcilā igauņu diriģenta Risto Josta vadībā Liepājas Simfoniskais orķestris atskaņos arī somu intravertā ģēnija Žana Sibēliusa Pirmo simfoniju un igauņu komponista Heino Ellera vienu no plašāk pazīstamajiem darbiem – simfonisko poēmu “Rītausma”.

Koncerts notiks gan ar publiku klātienē, gan arī video tiešraidē.