Policijas priekšnieks: Latvijā neviena likuma normas neļauj deputātiem netraucēti pārkāpt likumu
Latvijā nav nevienas likuma normas, kas ļautu deputātiem netraucēti pārkāpt likumu un pieļautu visatļautību, komentējot Saeimas deputāta Alda Gobzema (LuK) aizturēšanu, aģentūrai LETA atzina Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.
Komentējot diskusijas, vai līdz ar Gobzema aizturēšanu nav pārkāpts Satversmes 29.pants, kurā teikts, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, izdarīt pie viņa kratīšanas, ne citādi aprobežot viņa personas brīvību, ja tam nepiekrīt Saeima, Ruks skaidroja, ka Gobzems nav apcietināts par kādu noziegumu, bet īslaicīgi aizturēts par administratīvu pārkāpumu.
"Šis vienmēr būs diskutabls jautājums, taču nav normu, kas ļautu deputātiem netraucēti pārkāpt likumu, proti, šajā gadījumā - ignorēt policijas likumīgās prasības pārtraukt administratīvo pārkāpumu," uzsvēra VP priekšnieks.
Gobzema izreklamētie politiskie pasākumi nebija pieteikti oficiālajā kārtībā, tāpēc policisti vērsās pie parlamentārieša un lūdza viņu pārtraukt pretlikumīgās darbības, kas netika darīts. Attiecīgi Gobzems nepildīja policijas likumīgās prasības, kas ir administratīvs pārkāpums, skaidroja Ruks.
"Manā skatījumā, deputātam jābūt piemēram pārējai sabiedrībai, ievērojot likumus. Ko tad darīt, ja tiek rupji pārkāpti likuma normas? Vai ir pilnīgi pieļaujama rīcības brīvība? Noteikti, ka nē. Tas nav loģiski. Ja esi deputāts, tad tev ir atļauts viss tas pats, kas pārējiem Latvijas iedzīvotājiem. Iedomājieties situāciju, ja kāds deputāts vadītu automašīnu spēcīgā alkohola reibumā un vēl atteiktos no ekspertīzes. Arī tad viņš būtu jāaiztur, un nebūtu laika gaidīt kādus Saeimas lēmumus," skaidroja Ruks.
Ruks norādīja, ka policijas rīcība nekavēja Gobzema kā deputāta darbu, bet īslaicīgās aizturēšanas vienīgais mērķis bija nepieļaut pulcināt vēl vairāk cilvēkus ārkārtējās situācijas laikā, kad valstī ir epidemioloģiskās drošības riski.
Vaicāts, kāpēc deputāts netika aizturēts arī Talsos, kur bija ieradušies viņa atbalstītāji, Ruks norādīja, ka Talsos pulcēšanās tika organizēta, bet kā sapulci to vēl tobrīd definēt nevarēja un lieli pulcēšanās riski netika konstatēti. Tomēr policija arī par Talsu epizodi vērtēs politiķa iespējamo administratīvo atbildību.
Policijas vadītājs atzina, ka likumu var interpretēt, bet viņš ir pārliecināts, ka policisti, kas atradās konkrētajās pasākumu vietās, pamatoti īstenoja savas tiesības un rīkojās atbilstoši situācijai.
Ruks norādīja, ka 24 stundu laikā policija informēs Saeimu par sāktajiem administratīvā pārkāpuma procesiem, lai parlaments tālāk izlemtu, kā rīkoties attiecību uz šo deputātu.
Policija turpina darbu un sekos līdzi tam, kā turpmākajās dienās rīkosies deputāts un viņa atbalstītāji. Patlaban policija nesaskata pamata piemērot Krimināllikumā noteiktās normas.
Ruks atgādināja, ka ikvienam, kuram šķiet, ka policijas lēmumi ir pieņemti nepareizi, ir tiesības vērsties tiesā.
Jau ziņots, ka Gobzemu pirmdienas rītā policija aizturēja Tukumā, kur viņš ar savu kampaņas autobusu bija ieradies, lai sāktu reklamēto protesta akciju.
Gobzemu vēlāk atbrīvoja no policijas iecirkņa, un pret viņu sākti divi administratīvo pārkāpumu procesi. Viens process sākts par nepakļaušanos amatpersonu likumīgajām prasībām un otrs - pēc likuma "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" pārkāpumiem.
Tāpat sākti vairāki administratīvo pārkāpumu procesi pret citiem nesankcionētās sapulces dalībniekiem, un tiks vērtēta arī pārējo sapulces dalībnieku atbildība.
Neskatoties uz notikumiem Tukumā, deputāts devās tālāk uz Talsiem, kur viņš iepriekš bija izsludinājis tikšanos ar iedzīvotājiem. Lai arī Talsos deputāta un viņu atbalstītāju aktivitātes tika uzmanītas, šajā pilsētā viņu neaizturēja.
Pirmdienas pēcpusdienā Gobzems ieradās Ventspilī, kur viņu policija atkal aizturēja.
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā aģentūrai LETA apliecināja, ka Ventspilī aizturēts protesta pasākuma organizators. Policijā pret viņu sākti divi administratīvā pārkāpumu procesi, proti, viens par nepakļaušanos amatpersonu likumīgajām prasībām un otrs - atbilstoši likumam "Par sapulcēm, gājieniem, piketiem".
Saskaņā ar ar Administratīvās atbildības likumu aizturēt personu drīkst ne ilgāk kā uz četrām stundām. Personas aizturēšanas laiku skaita no faktiskās aizturēšanas brīža.
Policija aicina iedzīvotājus nepulcēties nesankcionētās sapulcēs un ievērot valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības. Tāpat jāņem vērā, ka šīs sapulces nav iepriekš pieteiktas likumā noteiktajā kārtībā un policija vērtēs pasākuma dalībnieku atbildību.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām