Rekurzeme.lv ARHĪVS

Asociācija: liela daļa melleņu pumpuru lielā sala dēļ iespējams ir aizgājuši bojā; augļukoki pārziemojuši labi

BNS, ziņu aģentūra

2012. gada 4. marts 12:42

269
Asociācija: liela daļa melleņu pumpuru lielā sala dēļ iespējams ir aizgājuši bojā; augļukoki pārziemojuši labi


Liela daļa melleņu pumpuru lielā sala dēļ iespējams ir aizgājuši bojā, pastāstīja Latvijas Augļkopju asociācijas (LAA) valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte.

Viņa norādīja, ka pēc pašreizējām prognozēm dzērvenes būs pārziemojušas labi, taču liela daļa melleņu lielā sala februāra beigās dēļ būs gājušas bojā.

"Ar dzērvenēm viss ir labi, jo sniedziņš bija, vismaz pagaidām tā šķiet. Bet par mellenēm ir aizdomas, ka daudzas būs pagalam, jo tomēr bija mīnuss 30 grādi. Bija Latvijai neraksturīga ziemai, jo ilgstoši bija silts laiks - līdz janvārim, tāpēc melleņu pumpuri arī bija jau piebrieduši. Labs rādītājs nav," atzīmēja LAA vadītāja, taču norādīja, ka situācija būs skaidra vien marta beigu pusē.

Tāpat viņa apliecināja, ka lielākoties augļu koki šo ziemu būs pārcietuši neskarti. "Augļukokiem pārziemošana arī tīri tā neko pagājusi, viss ir normāli. Izsalt jau arī mellenes kā tādas neizsala - pumpuri vietām nosala. Bet par ābelēm audzētāji saka, ka neuztraucas pat, ka pumpuri būtu nosaluši, tāpēc, ka viņas vēl ir miera periodā," teica Rudzāte, taču atzina, ka pretēja situācija varētu būt ar to augļukoku pārziemošanu, kuru ziemošanas periods ir īsāks. "Grūtāk varētu būt tiem augļukokiem, kam ir īsāks ziemošanas periods - plūmes, ķirši.. Šie koki varētu būt cietuši, bet arī atkarīgs, cik lielā kalnā vai lejā tie atrodas, cik liels vējš attiecīgajā vietā bija. Kaut vai Kurzemē varētu būt kādi apsaluši kociņi, jo ja ir liels vējš un mīnuss 20 grādi, tad ir smagāka situācija," paskaidroja LAA valdes priekšsēdētāja.

Jau vēstīts, ka pērn pretēji pavasarī audzētāju izteiktajām prognozēm par labu melleņu ražu tā bija neliela, jo ziemā apsala daļa lielāko melleņu krūmu, kam gaidāmas ogas.

Tāpat ziņots, ka augļu koki Latvijā pagājušajā gadā kopumā pārziemoja samērā labi, taču daudzviet tiem postījumus nodarīja meža zvēri.